https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه ریسمانیان یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  خانه ریسمانیان یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، لب خندق، خیابان قیام، محله دارالشفاء، خانه ریسمانیان یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

معرفی خانه ریسمانیان یزد

خانه ریسمانیان یزد، خانه‌ای خشتی با قدمت ۱۰۰ ساله در بافت تاریخی خیابان قیام یزد می‌باشد که توسط «آقا سید عبدالحی» از مجتهدان معروف نجفی بنا شده و بعدها توسط «حاج علی‌اکبر ریسمانیان» خریداری و مرمت گردیده است.

خانه ریسمانیان یزد

سبک معماری خانه ریسمانیان یزد

خانه بزرگ ریسمانیان یزد، 2 در ورودی چوبی و سنتی دارد که با گذر از ورودی اول، به 2 دالان می‌رسد؛ جایی که روح تاریخ هنوز در آن جریان دارد و ما را به روزگار خوش ایام دیرین می‌برد. راهروی اول، در سمت جنوب غربی خانه قرار گرفته و به حیاط اصلی متصل است، راهرو و دالان دوم هم در سمت جنوب شرقی عمارت واقع شده و به حیاط کوچک خانه متصل می‌باشد؛ این حیاط کوچک، نقش هشتی خانه را دارد و با طی دالانی کوتاه به حیاط اصلی می‌رسد.

معماری و طراحی خانه ریسمانیان، به‌گونه‌ای است که نمای شمالی و جنوبی آن یکسان و مشابه هم هستند؛ ولی نمای شرقی و غربی آن با یکدیگر متفاوت می‌باشند.

این خانه نیز همچون دیگر خانه‌های قدیمی یزد، یک حیاط بزرگ مستطیلی در میان فضاها و اتاق‌های متقارن دورتادوری دارد که هرکدام از این فضاها در 4 جهت اصلی خانه، دوبه‌دو روبروی هم قرار گرفته و با جفت شدنشان، روح و زندگی به حیاط بخشیده‌اند. لازم به ذکر است که فضاهای شمالی خانه نظیر مطبخ، آبریزگاه، انبار و... برخلاف آن فضاها، از چنین نظمی برخوردار نیستند و در پشت فضاهای اصلی عمارت قرار گرفته‌اند. خانه علاوه‌بر این فضاها یک ایوان، تالار و بادگیر بلندبالا نیز دارد که شکوه و عظمت بنا را به رخ کشیده است.

خانه ریسمانیان یزد

در جبهه شرقی خانه که حیاط اصلی داخل آن قرار دارد، به نظر می‌رسد که شکل آن تغییر کرده و مطابق طرح اصلی بنا نیست. این حیاط، یک اتاق پنج‌دری با ایوانی زیبا نیز دارد که جلوه‌ای ویژه به خانه بخشیده است.

حیاط کوچک‌تر این بنا، در قسمت غربی خانه شکل گرفته و یک حوض با آب نمای مستطیلی به‌همراه چندین باغچه دارد که نشاط و سرزندگی حیاط را تأمین کرده و گویا این سمت خانه هم دستخوش تغییرات شده است.

همان‌طور که می‌دانیم خانه‌های قدیمی یزد، دارای تعدادی زیرزمین دنج و خنک می‌باشند و کمتر خانه‌ای است که زیرزمین نداشته باشد. خانه ریسمانیان یزد هم زیرزمین‌های فرح‌بخش و دلنوازی دارد که در دو سمت جنوبی و شرقی حیاط قرار گرفته و با ورود به آن، نسیمی خنک روح و جان آدمی را نوازش می‌دهد.

سرداب جنوبی نیز یکی دیگر از اجزای اصلی این خانه معروف می‌باشد که بسیار مهم و شاخص بوده و در زیر ایوان و بادگیر خانه قرار گرفته است. البته در قدیم، فقط خانه‌های اعیان‌نشین و معتبر دارای سرداب بوده‌اند که این امر نیز سندی بر اصالت و ارزشمندی خانه تاریخی و باشکوه ریسمانیان می‌باشد.

ورودی عمارت ریسمانیان یزد

روضه خوانی 100 ساله در خانه حاج علی اکبر ریسمانیان یزد

خانه حاج علی اکبر ریسمانیان، بیش از نیم‌قرن است که در همه فصول سال بدون استثنا، با پذیرایی چای و صبحانه به برگزاری مراسم روضه‌خوانی و آموزش قرآن کریم می‌پردازد. توزیع قلیان میان شرکت‌کنندگان روضه نیز یکی از رسوم خاص و ویژه این مجلس می‌باشد که همچنان از قدیم‌الایام تاکنون ادامه دارد.

حیاط روضه خوانی خانه ریسمانیان یزد

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل لب خندق یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌رود.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می‌توانید از تور یزدگردی یک روزه و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خانه ریسمانیان یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi