https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه ریسمانیان یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه ریسمانیان یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، لب خندق، خیابان قیام، محله دارالشفاء، خانه ریسمانیان یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

معرفی خانه ریسمانیان یزد

خانه ریسمانیان یزد ، خانه ای خشتی با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال می باشد که در بافت تاریخی خیابان قیام یزد و توسط آقا سید عبدالحی( از مجتهدان معروف نجفی) بنا شده است. این خانه، بعدها توسط حاج علی اکبر ریسمانیان خریداری و مرمت گردید.

Khane_Rismanian_Yazd

سبک معماری خانه ریسمانیان یزد

خانه بزرگ ریسمانیان یزد دارای دو درب ورودی چوبی و سنتی می باشد که با گذر از ورودی اول به دو دالان می رسیم که روح تاریخ هنوز در آن جریان دارد و ما را به روزگار خوش ایام دیرین می برد. راهرو اول در سمت جنوب غربی خانه قرار دارد که به حیاط اصلی متصل است و راه دوم در سمت جنوب شرقی بنا و متصل به حیاط کوچک خانه می باشد. این حیاط نقش هشتی خانه را دارد و با طی دالانی کوتاه به حیاط اصلی راه می یابد.

این خانه نیز همچون دیگر خانه های قدیمی یزد یک حیاط بزرگ مستطیلی در میانه دارد که فضاها و اتاق های متقارن به ترتیب اهمیت، دورتادور آن را فرا گرفته اند. هر کدام از این فضاها در چهار جهت اصلی خانه، دو به دو روبروی هم قرار گرفته و گویی با هم جفت شده اند و این گونه روح و زندگی به حیاط بخشیده اند. اما فضاهای شمالی خانه نظیر مطبخ، آبریزگاه، انبار و ... که در پشت فضاهای اصلی قرار دارند، بدون این نظم و انسجام می باشند و از قانون خاصی تبعیت نمی کنند.

خانه ریسمانیان یزد یک ایوان، تالار و بادگیر بلند بالایی نیز دارد که شکوه و عظمت خانه را به رخ می کشد. معماری و طراحی این خانه به گونه ای است که نمای شمالی و جنوبی آن یکسان و مشابه هم هستند ولی نمای شرقی و غربی آن با یگدیگر متفاوت می باشند.

در جبهه شرقی خانه که حیاط اصلی داخل آن قرار دارد، به نظر می رسد که شکل آن تغییر کرده و مطابق طرح اصلی بنا نمی باشد. این حیاط، یک اتاق پنج دری با ایوانی زیبا نیز دارد که جلوه ای ویژه به خانه بخشیده است.

حیاط کوچک تر این بنا در قسمت غربی خانه ریسمانیان یزد شکل گرفته و حوضی با آب نمای مستطیلی به همراه چندین باغچه دارد که نشاط و سرزندگی حیاط را تامین کرده و گویا این سمت خانه هم دستخوش تغییرات شده است.

همان طور که می دانیم خانه های قدیمی دارای زیرزمین هایی دنج و خنک می باشند و کمتر خانه ای است که زیرزمین نداشته باشد. خانه ریسمانیان یزد هم زیرزمین های فرح بخش و دلنوازی دارد که در دو سمت جنوبی و شرقی حیاط واقع شده است و با ورود به آن نسیم خنکی روح و جان آدمی را نوازش می دهد.

سرداب جنوبی نیز یکی دیگر از اجزای اصلی این خانه ی معروف است که بسیار مهم و شاخص می باشد و در زیر ایوان و بادگیر خانه قرار گرفته است. البته در قدیم، فقط خانه های اعیان نشین و معتبر دارای سرداب بوده اند که این امر نیز سندی بر اصالت و ارزشمندی این خانه تاریخی و باشکوه می باشد.

Khane_Rismanian_Yazd

روضه خوانی 100 ساله در خانه حاج علی اکبر ریسمانیان یزد

خانه حاج علی اکبر ریسمانیان یزد نزدیک یک قرن است که در همه فصول سال بدون استثنا، با پذیرایی چای و صبحانه به برگزاری مراسم روضه خوانی و آموزش قرآن کریم می پردازد. توزیع قلیان میان شرکت کنندگان روضه نیز یکی از رسوم خاص و ویژه این مجلس می باشد که همچنان از قدیم الایام تاکنون ادامه دارد.

Khane_Rismanian_Yazd

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل لب خندق یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خانه ریسمانیان یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi