https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

قلعه خورمیز مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  قلعه ها و کاروانسراهای یزد  »  قلعه خورمیز مهریز
شهر : مهریز
آدرس : شهرستان مهریز، روستای خورمیز، قلعه خورمیز یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 2000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 100000 IRR

معرفی قلعه خورمیز مهریز

قلعه خورمیز مهریز سازه ای خشتی و سنگی با قدمتی بیش از 1600 سال، متعلق به دوره ساسانیان می باشد که بر بلندای صخره ای از رشته كوه ‏های شیركوه روستای خورمیز و ارتفاع 5 متری زمین قرار گرفته است.

این قلعه در مقایسه با سایر قلعه های منطقه بسیار سالم و مرتب مانده که از این حیث بسیار بی نظیر می باشد. به نظر اکثر باستان شناسان، قلعه خورمیز نمونه کوچکی از ارگ قدیم بم بوده و تا حدود 15 سال پیش از آن استفاده و بهره برداری می شده است.

طبق اسناد تاریخی، روستای خورمیز توسط« شاه هرمز پسر انوشیروان ساسانی» احداث شده که نام این روستا در ابتدا« هورمیز» بوده و اكنون به« خورمیز» تغییر یافته است. 

Qale khormiz Taft

ساختار قلعۀ باستانی در روستای خورمیز مهریز

دیوار قلعه خورمیز تا نیمه از سنگ‏ های نتراشیده ساخته شده و قسمت ‏های بالایی آن به ارتفاع دو متر از خشت و كاهگل بنا گردیده است. لبه دیوار های قلعه ، با اشکال کنگره ای و تزئینات خاصی مزیّن شده و دارای تیركشهایی جهت مقابله با مهاجمین بوده است. 

قلعه خورمیز یک قلعه قدیمی بسیار زیبا در مهریز یزد می باشد که تا صد سال پیش محل سکونت مردم اهالی آن منطقه بوده و از جان مردم در برابر مهاجمان و راهزنان منطقه حفاظت می کرده است. در سمت چپ این قلعه یک چاه سنگی به شکل مربع و عمق 15 متر قرار دارد كه آب مورد نیاز قلعه را تامین می کرده و مردم اعتقاد ویژه ای به آن دارند. این چاه به چاه امام زمان معروف می باشد که متاسفانه اكنون خشك شده است. 

قلعه خورمیز سفلی دارای فضای مرکزی و اصلی، آب انبار، درب ورودی با قابلیت باز و بسته شدن عمودی، 6 برج دیده‏ بانی 3 طبقه با تزئینات بیرونی زیبا و ... می باشد که از این 6 برج، چهار برج آن در چهار گوشۀ بنا و دو برج دیگر به صورت قرینه در جهت طولی قلعه قرار گرفته اند. هر کدام از این برجها دارای ارتفاع 6 متر، قطر داخلی ۳۰/۳ و قطر خارجی 7 متر می باشند.

همه فضاهای قلعه یک طبقه هستند به جز سردر ورودی که دو طبقه است. طبقه اول آن دارای طاق هلالی و طبقه دوم آن دارای طاق جناغی است. اتاق های قلعه خورمیز مهریز محل سربازان، نگهبانان و تاسیسات قلعه بوده که برخی از این اتاق ها؛ طاقچه، پنجره و نورگیرهای زیبایی دارند.

قلعه خورمیز مهریز با شماره ثبتی ۲۳۳۸ در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۷۸ به فهرست آثار ملی کشور اضافه و ثبت گردیده است.

قلعه خورمیز مهریز

مهریز؛ شهر قلعه های تاریخی

شهرستان مهریز با دارا بودن ده ها قلعه تاریخی و ارزشمند به شهر قلعه های تاریخی معروف می باشد که برخی از آنها شامل قلعه سریزد ، قلعه منگ آباد ، قلعه باغ دهوک ، قلعه هرفته ، قلعه مهرپادین ، قلعه طزنج و ... می شود.

Qale Khormiz Mehriz

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهرستان مهریز را دارید، اقامتگاه بوم گردی سرای مهرگرد مهریز گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی مهریز می توانید از تور یک روزه مهریز و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قلعه خورمیز مهریز ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi