https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

قلعه خورمیز مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های مهریز  »  قلعه خورمیز مهریز
شهر : مهریز
آدرس : شهرستان مهریز، روستای خورمیز، قلعه خورمیز یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 2000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 100000 IRR

معرفی قلعه خورمیز مهریز

قلعه خورمیز مهریز، سازه‌ای خشتی و سنگی با قدمتی بیش از 1600 سال و متعلق به دوره ساسانیان می‌باشد که بر بلندای صخره‌ای از رشته‌کوه‌های شیركوه روستای خورمیز و ارتفاع 5 متری زمین قرار گرفته است.

این قلعه در مقایسه با سایر قلعه‌های منطقه، بسیار سالم و مرتب مانده که از این حیث بسیار بی‌نظیر می‌باشد. به نظر اکثر باستان شناسان، قلعه خورمیز نمونه کوچکی از ارگ قدیم بم بوده و تا حدود 15 سال پیش، از آن استفاده و بهره‌برداری می‌شده است.

طبق اسناد تاریخی، روستای خورمیز توسط «شاه هرمز پسر انوشیروان ساسانی» احداث شده که نام این روستا در ابتدا «هورمیز» بوده و اكنون به «خورمیز» تغییر یافته است.

ورودی قلعه خورمیز مهریز

ساختار قلعۀ باستانی در روستای خورمیز مهریز

دیوار قلعه خورمیز تا نیمه، از سنگ‌های نتراشیده ساخته شده و قسمت‌های بالایی آن به ارتفاع 2 متر، از خشت و کاه‌گل بنا گردیده است. لبه دیوارهای قلعه، با اشکال کنگره‌ای و تزئینات خاصی مزیّن شده و دارای تیركش‌هایی جهت مقابله با مهاجمین بوده است.

قلعه خورمیز، یک قلعه قدیمی بسیار زیبا در مهریز یزد می‌باشد که تا صدسال پیش، محل سکونت مردم اهالی آن منطقه بوده و از جان مردم در برابر مهاجمان و راهزنان منطقه حفاظت می‌کرده است. در سمت چپ این قلعه، یک چاه سنگی به شکل مربع و عمق 15 متر قرار دارد كه آب موردنیاز قلعه را تأمین می‌کرده و مردم، اعتقاد ویژه‌ای به آن دارند؛ این چاه، به «چاه امام زمان» معروف می‌باشد که متأسفانه اكنون خشك شده است.

قلعه خورمیز سفلی دارای فضای مرکزی و اصلی، آب‌انبار، درب ورودی با قابلیت باز و بسته شدن عمودی، 6 برج دیده‌بانی 3 طبقه با تزئینات بیرونی زیبا و ... می‌باشد که از این 6 برج، چهار برج آن در چهارگوشۀ بنا و دو برج دیگر به‌صورت قرینه در جهت طولی قلعه قرار گرفته‌اند. هرکدام از این برج‌ها دارای ارتفاع 6 متر، قطر داخلی 3.30 و قطر خارجی 7 متر می‌باشد.

همه فضاهای قلعه یک طبقه هستند، به‌جز سردر ورودی که دوطبقه است. طبقه اول آن، دارای طاق هلالی و طبقه دوم آن هم دارای طاق جناغی است. اتاق‌های قلعه خورمیز مهریز محل سربازان، نگهبانان و تأسیسات قلعه بوده که برخی از این اتاق‌ها؛ طاقچه، پنجره و نورگیرهای زیبایی دارند.

قلعه خورمیز مهریز با شماره ۲۳۳۸ در تاریخ ۸ خرداد سال ۱۳۷۸ هـ.ش به فهرست آثار ملی کشور اضافه و ثبت گردیده است.

قلعه خورمیز مهریز

مهریز؛ شهر قلعه های تاریخی

شهرستان مهریز با دارا بودن ده‌ها قلعه تاریخی و ارزشمند به شهر قلعه‌های تاریخی معروف می‌باشد که برخی از آن‌ها شامل قلعه سریزد، قلعه منگ آباد، قلعه باغ دهوک، قلعه هرفته، قلعه مهرپادین، قلعه طزنج و... می‌شود.

برج و باروهای قلعه خورمیز مهریز

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهرستان مهریز را دارید، اقامتگاه بوم گردی سرای مهرگرد مهریز گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی اردکان می‌توانید از تور یک روزه مهریز و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قلعه خورمیز مهریز با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi