https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

قلعه حسین آباد هرابرجان

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  قلعه ها و کاروانسراهای یزد  »  قلعه حسین آباد هرابرجان
شهر : خاتم
آدرس : شهرستان خاتم، بخش مروست، دهستان هرابرجان، قلعه حسین آباد هرابرجان
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان

معرفی قلعه حسین آباد هرابرجان

قلعه حسین آباد هرابرجان ، قلعه ای تاریخی در روستای حسین آباد مروست می باشد که در اطراف آن، زمین های کشاورزی و بایر حسین آباد قرار دارد و علت نامگذاری آن نیز همین امر می باشد.
قدمت قلعه حسین آباد هرابرجان به دوره افشاریه و زندیه می رسد که سبک معماری و سفال های لعابدار آبی و سفید با نقاشی های زیبا و سبز رنگ آن دوران، گواه این مسأله است.
این قلعه اغلب کاربرد مسکونی داشته و امروزه نیز پس از مرمت، در یک قسمت آن خانواده ای به سبک جدید با مالکیت شخصی زندگی می کنند و قسمت دیگرش هم تبدیل به باغ انار گشته است.

قلعه حسین آباد هرابرجان

ساختار قلعه حسین آباد هرابرجان

قلعه حسین آباد ، بنایی خشت و گلی با تزیینات ساده خشتی می باشد که از سه قسمت پیوسته مسکونی در مرکز قلعه، قسمت خان نشین در ضلع جنوبی و قسمت باغی در ضلع غربی قلعه تشکیل شده است.
قلعه هرابرجان تنها در قسمت مسکونی آن به صورت مستطیلی و دارای 4 برج دایره ای می باشد. در این قسمت، فضاهای مسکونی که شامل 24 اتاق و پستو به ابعاد 7 × 5/3 متر می شوند در دورتا دور قلعه به شکل منظمی قرار گرفته اند.
ورودی قسمت خان نشین قلعه به صورت دو طبقه می باشد که در گوشه شمال غربی آن، فضای کلاه فرنگی و قسمت میانی آن خانه ای به سبک جدید وجود دارد که باغ خان نیز در این قسمت بوده است.

قلعه حسین آباد هرابرجان

برج اداره هرابرجان؛ برجی در قامت تاریخ

برج اداره هرابرجان ، برجی ده متری و یادگار دوره افشاریه و زندیه است که در دهستان هرابرجان مروست قرار دارد. این برج در سال 1335 ، محل استقرار ژاندارمری بوده که وجه تسمیه آن نیز از همین امر می باشد.

برج اداره هرابرجان در دو طبقه است و روزنه های نورگیری دارد که تامین کننده نور برج هرابرجان می باشد. مطلب جالب توجه این است که دیوار برج و برخی آثار هرابرجان بر روی بقایای استخوان ها و قبوری بنا شده که امری بسیار جدید و شگفت انگیز می باشد.
برج اداره هرابرجان با شماره ثبتی ۱۹۹۲۰ در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۸۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه حسین آباد هرابرجان

اگر قصد اقامت در خاتم و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهرستان خاتم را دارید، اقامتگاه بوم گردی آریانا خاتم گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی خاتم می توانید از تور یک روزه یزد گردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قلعه حسین آباد هرابرجان ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi