https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

امامزاده بی بی خدیجه خاتون میبد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های میبد  »  امامزاده بی بی خدیجه خاتون میبد
شهر : میبد
آدرس : میبد، خیابان طالقانی، امامزاده بی بی خدیجه خاتون (ع) میبد
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی
روز بازدید : همه روزه

معرفی آستانه مقدسه بی بی خدیجه خاتون (علیها السلام)

امامزاده خدیجه خاتون میبد یزد معروف به «زیارت خجّه خاتون»، آرامگاه خواهر امامزاده جعفر (ع) یزد و فرزند امام موسی بن جعفر (ع) می‌باشد که در دهه سوم قرن 5 هـ.ش وفات یافته است.

زیارتگاه خدیجه خاتون در جنوب بافت تاریخی مهرجرد میبد، كنار قبرستان و مدرسه قدیمی آن قرار گرفته است و قدمت آن برطبق کتیبه‌های موجود در آن، متعلق به قرون 6 یا 8 هـ.ش می‌باشد.

این بارگاه، یک کتابخانه عمومی با 5 هزار جلد کتاب دارد که هدف از احداث آن، فرهنگ‌سازی و رشد علم می‌باشد.

آستانه مقدس خدیجه خاتون میبد، در تاریخ ۱۵ آذرماه سال ۱۳۷۸ هـ.ش با شماره ۲۵۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ورودی امامزاده بی بی خدیجه خاتون میبد

سبک معماری امامزاده خدیجه خاتون (ع)

امامزاده خدیجه خاتون (ع)، بنایی خشتی با تزیینات لایه‌های داخلی گچ‌اندود می‌باشد و از بخش‌های مختلفی همچون یك گنبد رفیع، ایوان بلند، رواق‌های متعدّد، صحن وسیع، شبستان‌های عالى و... تشکیل شده است.

سردر ورودى بقعه، اخیراً تجدید بنا شده و 2 گلدسته نیز به آن اضافه گردیده است. محوطه امامزاده با ۷۰۰۰ مترمربع، نسبتاً وسیع می‌باشد و از سه طرف، دارای راهروى (غلام‌گردشی) است. حیاط مجموعه، جمعاً 2 اتاق با یک مسجد بزرگ، انبار و شبستان‌های شرقى دارد و به‌وسیله درختان سرو و کاج، سرسبز و با طراوت شده است.

در داخل امامزاده خدیجه خاتون مهرجرد؛ 2 تخته‌سنگ قبر قرار دارد که یكى، با ابعاد ۳۲ در ۳۶ سانتی‌متر به خط نسخ و عبارت «الله‌اکبر» در ابتدای اتاق زیارتگاه و دیگری بر دیوار سمت چپ همین اتاق، با اندازه ۳۳ در ۳۳ سانتی‌متر و به رنگ نخودى نصب شده است.

ایوان ۱۰ متری زیارتگاه، با کاشی‌های معرّق فیروزه‌ای تزیین و در بالاى آن کتیبه‌ای آبی‌رنگ با خطّ درشت نصب شده است. متن «زیارت‌های امام زمان و وارث» نیز در طرفین در ورودى حرم مطهّر به چشم می‌خورد که سوره‌های «چهارقل» در دو طرف آن هم به این شکوه افزوده است. اشعار مدّاحی و توصیف آرامگاه خدیجه خاتون نیز در همین قسمت نوشته شده است:

این بارگاه کیست که هر دم، منوّر است‏                  نامش «خدیجه دختر موسى بن جعفر» است‏

اِنس، ز قدر و مقام تو می‌شود آگاه‏                        همه چو ماه بِرَهت، جان و سر کند تقدیم‏

ز فیض تربت تو، مهرجرد مفتخر بوَد                      پناه و ملجأ خلقى، زِ هر رب قدیم‏

به مهرجود و به نهمین نام، مشتهر بوَد                  به‌حق، که نام تو باشد ثمر هفت‌اقلیم.

پس از ورودی اصلی بقعه، یک رواق مربعی متّصل به مرقد قرار دارد که مساحت تقریبى آن ۸۰ مترمربع می‌باشد. در دو طرف این رواق نیز 2 اتاق کوچک ساخته شده و قبور شهداى دفاع مقدس، در امتداد آن قرار گرفته است.

امامزاده خدیجه خاتون میبد

مرقد امامزاده خدیجه خاتون مهرجرد

مرقد امامزاده خدیجه خاتون، در اتاقى با ابعاد ۹ در ۹ متر و میان 4 صفّه زیبا قرار دارد. در انتهاى صفّه‌های آینه‌کاری شده آن، 4 گوشواره مقرنس‏ محرابی شکل تعبیه گردیده و قسمت داخلی سقف گنبد هم با نقاشی‌های قجری تزیین شده است. دیوار و کف حرم، با سنگ مرمر سبز به‌اندازه 1.75 سانتی‌متر پوشیده شده که در بالا و بر روى کاشى آبی‌رنگ آن، «سوره هل ‏أتى» با خط خوش نستعلیق نقش بسته است.

در چهار طرف اتاقِ مرقد نیز ۴ در دو لنگه قدیمی وجود دارد که با رواق‌های اطراف مرقد مرتبط می‌باشد. بر بالای بقعه هم یک گنبد عرقچین به ارتفاع ۸ متر و با نماى خارجى کاشی‌کاری قرار گرفته است.

در سال ۱۳۸۴ هـ.ش، یک ضریح طلایی برای این مرقد ساخته شده که توسط اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان میبد نصب گردیده است.

ضریح امامزاده خدیجه خاتون میبد

پنجشنبه بازار امامزاده خدیجه خاتون میبد

امامزاده خدیجه خاتون میبد، در کنار پنجشنبه‌بازار مهرجرد قرار گرفته و در این روز، به زائران آن افزوده می‌شود. بازار این محله، نسبتاً بزرگ است که هر هفته، در خیابان‌های اطراف این بقعه برپا می‌شود و اقلام و اجناسی نظیر لباس، لوازم‌خانگی، مواد خوراکی، میوه، خشکبار، اسباب‌بازی، پارچه، انواع پرندگان خانگی و... در آن به فروش می‌رسد.

در ایام محرم نیز هیئت‌های مذهبی مهرجرد، به این امامزاده آمده و بر رونق آن می‌افزایند؛ البته خود امامزاده هم دارای هیئتی مستقل می‌باشد که هر شب، به مکانی از محله مهرجرد میبد می‌رود.

اگر قصد اقامت و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر میبد را دارید، هتل حاج ملک میبد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

در هنگام اقامت در شهر تاریخی میبد، می‌توانید از تور یک روزه میبد و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره امامزاده خدیجه خاتون میبد، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi