https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

امامزاده بی بی خدیجه خاتون میبد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  مساجد و امامزاده ها  »  امامزاده بی بی خدیجه خاتون میبد
شهر : میبد
آدرس : میبد، خیابان طالقانی، امامزاده بی بی خدیجه خاتون (ع) میبد
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی
روز بازدید : همه روزه

معرفی آستانه مقدسه بی بی خدیجه خاتون ( علیها السلام )

امامزاده خدیجه خاتون میبد یزد معروف به« زیارت خجّه خاتون »؛ آرامگاه خواهر امامزاده جعفر(ع) یزد و فرزند امام موسی بن جعفر(ع) می باشد که در دهه سوم قرن پنجم هـ. ق وفات یافته است.
قدمت این آرامگاه برطبق کتیبه های موجود در آن، متعلق به قرون ششم یا هشتم هـ. ق می باشد. زیارتگاه خدیجه خاتون در جنوب بافت تاریخی مهرجرد میبد ، كنار قبرستان و مدرسه قدیمی آن قرار گرفته است.
این بارگاه ، یک کتابخانه عمومی با پنج هزار جلد کتاب دارد که هدف از احداث آن، فرهنگ سازی و رشد علم می باشد.
آستانه مقدس خدیجه خاتون میبد در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۵۲۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 امامزاده خدیجه خاتون

سبک معماری امامزاده خدیجه خاتون (ع)

امامزاده خدیجه خاتون (ع) بنایی خشتی با تزیینات لایه های داخلی گچ اندود و متشکل از یک گنبد رفیع، ایوان بلند، رواق‏ هاى متعدّد، صحن وسیع، شبستان ‏هاى عالى و ... می باشد.
سردر ورودى بقعه خدیجه خاتون (س) میبد اخیراً تجدید بنا شده و دو گلدسته نیز به آن اضافه گردیده است. محوطه امامزاده بی بی خدیجه میبد با 7000 متر مربع، نسبتاً وسیع بوده و از سه طرف دارای راهروى ( غلام گردشی ) می باشد. این حیاط جمعاً دو اتاق با یک مسجد بزرگ، انبار و شبستان ‏هاى شرقى دارد و با درختان سرو و کاج، سرسبز و با طراوت شده است.
در داخل امامزاده خدیجه خاتون مهرجرد ؛ دو تخته سنگ قبر قرار دارد که یكى با خط نسخ الله اکبر به ابعاد 32 × 36 سانتى متر در ابتدای اتاق زیارتگاه و دیگری بر دیوار سمت چپ همین اتاق به اندازه 33 × 33 سانتى متر و به رنگ نخودى نصب شده است.
ایوان 10 متری زیارتگاه خدیجه خاتون با کاشى هاى معرّق فیروزه‏ اى تزیین و در بالاى آن کتیبه ای آبی با خطّ درشت نصب شده است. متن زیارت امام زمان و زیارت وارث نیز در طرفین درب ورودى حرم مطهّر به زیبایی به چشم می خورد که سوره های چهار قُل در دو طرف آن هم به این شکوه افزوده است. اشعار مدّاحی و توصیف آرامگاه خدیجه خاتون نیز در همین قسمت نوشته شده است:
این بارگاه کیست که هر دم منوّر است‏
نامش خدیجه دختر موسى بن جعفر است‏
اِنس ز قــدر و مقـام تـو مى‏ شـود آگـاه‏
همه چـو ماه بِرَهت، جان و سر کند تقدیم‏...
پس از ورودی اصلی بقعه، رواق مربعی متّصل به مرقد قرار دارد که مساحت تقریبى آن؛ 80 متر می باشد. دو طرف این رواق نیز دو اتاق کوچک ساخته شده و قبور شهداى دفاع مقدس در امتداد آن قرار گرفته است.

 امامزاده خدیجه خاتون

مرقد امامزاده خدیجه خاتون مهرجرد

مرقد امامزاده خدیجه خاتون در اتاقى با ابعاد 9 × 9 متر و میان چهار صفّه زیبا قرار دارد. در انتهاى صفّه ‏های آینه کاری شده، چهار گوشواره مقرنس‏ محرابی شکل تعبیه گردیده و قسمت داخلی سقف گنبد نیز با نقاشى های قجری تزیین شده است. دیوار و کف حرم از سنگ مرمر سبز به اندازه 75/1 سانتى‏متر می باشد که در بالاى آن و بر روى کاشى آبى با خطّ خوش نستعلیق، سوره هل ‏أتى نقش بسته است.
در چهار طرف اتاقِ مرقد نیز 4 درب دو لنگه قدیمی وجود دارد که با رواق‏ هاى اطراف مرقد مرتبط می باشد. بر بالای بقعه، گنبدى عرقچین به ارتفاع 8 متر و با نماى خارجى کاشى‏ کارى قرار گرفته است. 
در سال 1384 یک ضریح طلایی برای این مرقد ساخته شده که توسط اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان میبد احداث و نصب شده است.

 امامزاده خدیجه خاتون

پنجشنبه بازار امامزاده خدیجه خاتون میبد

امامزاده خدیجه خاتون میبد در کنار پنجشبه بازار مهرجرد قرار گرفته که در این روز به زائران آن افزوده می شود. بازار این محله، نسبتاً بزرگ است که هر هفته در خیابان های اطراف این بقعه برپا می شود و اقلام و اجناسی نظیر لباس، لوازم ‌خانگی، مواد خوراکی، میوه، خشکبار، اسباب بازی، پارچه، انواع پرندگان خانگی و ... در آن به فروش می رسد.
در ایام محرم نیز هیأت های مذهبی مهرجرد به این امامزاده آمده و بر رونق آن می افزایند. البته خود امامزاده هم دارای هیئتی مستقل می باشد که هر شب به مکانی از محله مهرجرد میبد می رود.

اگر قصد اقامت و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر میبد را دارید، هتل حاج ملک میبد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
در هنگام اقامت در شهر تاریخی میبد می توانید از تور یک روزه میبد و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید. 
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره امامزاده خدیجه خاتون میبد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi