https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آرامگاه سید گل سرخ یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  مساجد و امامزاده ها  »  آرامگاه سید گل سرخ یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، بلوار امام هادی، محله سرچم، آرامگاه سید گل سرخ یزد
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی _ تاریخی
روز بازدید : همه روزه

آشنایی با بقعه سید گل سرخ یزد

بقعه سید گل سرخ ، جزو یکی از مجموعه های باارزش تاریخی شهر یزد و متعلق به قرن نهم هـ.ق است. محله سید گل ، محله کوچک در شمال محله کوشکنو میباشد که در خیابان سید گل سرخ قرار گرفته است.

آرامگاه سید گل سرخ یزد ، مزار سید حسین گلسرخ یکی از اقطاب( پیشوای عرفا) می‌ باشد که کرامات بسیاری به او نسبت داده اند. سید گل سرخ معروف به« پیر حسین» در سال 979 هـ. ق وفات یافته و سنگ قبر وی بر روی دیوار غربی بازارچه سید گل سرخ قرار گرفته است. در کنار آن و داخل امامزاده، مزار سید معزّ الدین بن شرف الدین علی بن شمس الدین محمد بن تاج الدین مشهور به« سید سرچم» می باشد که مردی تارک دنیا بوده و برخی، وی را برادر 2 امامزاده سید گل زرد و سید گل مشکیجه می دانند. سید سرچم در سال 856 هـ. ق فوت کرده و اینک به زیارتگاه تبدیل شده است.

بقعه ی سید گلسرخ ؛ مجموعه ای مقدس با معماری بی نظیر است که در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ۷۶۶۰ به ‌عنوان یک اثر ملی ایران به ثبت رسیده است.

بقعه سید گل سرخ یزد

بقعه" سید گل سرخ" یزد ؛ تلفیق معماری و معنویت

بقعه‌ سید گل‌سرخ یزد ، یکی از مجموعه‌ های ارزشمند تاریخی یزد به شمار می‌ رود که شامل حسینیه، نمازخانه، خانه آقا، آب ‌انبار، بازارچه و قبرستان می شود.

با نگاهی به بقعه سید گل سرخ یزد ، بنایی خشت و گلی با ابعاد 13 × 11 متر دیده می شود که گنبد آن به ارتفاع حدود 5/3 متر و قطر 8 متر با گچبری و کاشی کاری های زیبا مزیّن شده و درب ورودی اصلی آن نیز در سمت ضلع شمالی قرار دارد.

امامزاده سید گلسرخ یزد دارای دو درب می باشد که به راهروی قدیمی مسقف به تاق و تویزه ورود یافته، راهرویی که در میان سقف آن یک نورگیر دایره ‌ای زیبا نصب شده است. اخیرا راهروی جدید دیگری در این امامزاده ساخته شده که آن نیز مسقف به طاق ضربی بوده و به خیابان راه دارد. پس از گذر از این راهرو( دهلیز) وارد صحن نسبتا بزرگ امامزاده شده که کف صحن آن مفروش به موزائیک می باشد.

در ضلع شرقی زیارتگاه سید گل سرخ یزد ، سه صفّه ی دو طبقه با طاقچه های قدیمی وجود دارد که داخل غرفه دوم، ۳ پنجره فلزی نصب شده است.

دیواره داخلی بقعه تا ارتفاع یک متر با سنگ پوشیده شده و بقیه آن با گچ، اندود گردیده است. کف داخل بقعه از سنگ و پشت بام و نمای خارجی آن از آجر و تازه ساز می ‌باشد .

اطراف بنای اصلی قبرستان امامزاده ، آثار خرابه چند حجره باقی است که به خانه سید گلسرخ مشهور هستند و بقایای آن بسیار به مدارس قدیمی شباهت دارند.

بقعه سید گل سرخ یزد

کتیبه ‌های تاریخی آرامگاه سید گل سرخ یزد

در داخل بقعه و کنار آن چندین کتیبه وجود دارد که عبارتند از؛

کتیبه ‌ای از کاشی معرق و نوشته شده به خط نسخ که در بالای سر قبر نصب شده و اطرافش هم، حاشیه ای مزیّن به نام دوازده امام قرار گرفته است که به احتمال زیاد مربوط به قرن نهم هجری می باشد.

کتیبه دیگر یک قطعه سنگ سیاهرنگ به خط نسخ خوش است که بر دیوار غربی بازارچه و متصل به مزار نصب شده و عبارات« الله، محمد و علی» بر روی آن نوشته شده است.

در داخل سردر ورودی مزار نیز یک قطعه سنگ ۳۰ ×۵۰ سانتیمتری مربوط به مسجد 350 ساله قرار گرفته که اشعاری به خط نستعلیق بر روی آن نوشته شده؛

ساختْ مسجد؛ کمالْ از سرِ صدق                                         که بُوَد در صفا، چو بیتِ حرام

گشتْ این مسجدِ بهشت آیین                                             در ثلاثین و خمس و اِلف، تمام

بقعه سید گل سرخ یزد

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو اقامتگاه سنتی در شهر جهانی یزد را دارید، اقامتگاه بوم گردی سرای درویش یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی یزد می توانید از تور یک روزه یزد گردی و تورهای کویرنوردی ارزان و با کیفیت رادینا استفاده نمایید.  

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آرامگاه سید گل سرخ یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi