https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آرامگاه سید گل سرخ یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های یزد  »  آرامگاه سید گل سرخ یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، بلوار امام هادی، محله سرچم، آرامگاه سید گل سرخ یزد
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی _ تاریخی
روز بازدید : همه روزه

آشنایی با بقعه سید گل سرخ یزد

بقعه سید گل سرخ، جزو یکی از مجموعه‌های باارزش تاریخی شهر یزد و متعلق به قرن نهم هـ.ش است. محله سید گل سرخ، محله کوچک در شمال محله کوشکنو می‌باشد و در خیابان سید گل سرخ قرار گرفته است.

آرامگاه سید گل سرخ یزد، مزار «سید حسین گلسرخ» پسر امام موسی بن جعفر و یکی از اقطاب (پیشوای عرفا) می‌باشد که کرامات بسیاری را به او نسبت داده‌اند. سید گل سرخ معروف به «پیر حسین» در سال 950 هـ.ش وفات یافته و سنگ‌قبر وی بر روی دیوار غربی بازارچه سید گل سرخ قرار گرفته است. در کنار آن و داخل امامزاده، مزار «سید معزّالدین بن شرف‌الدین علی بن شمس‌الدین محمد بن تاج‌الدین» مشهور به «سید سرچم» می‌باشد که مردی تارک‌دنیا بوده و برخی، وی را برادر 2 امامزاده «سید گل زرد و سید گل مشکیجه» می‌دانند. سید سرچم، در سال 831 هـ.ش فوت کرده و اینک به زیارتگاه تبدیل شده است.

بقعه سید گلسرخ، مجموعه‌ای مقدس با معماری بی‌نظیر است که در تاریخ ۱۷ اسفندماه سال ۱۳۸۱ هـ.ش با شماره ۷۶۶۰ به‌عنوان یک اثر ملی ایران به ثبت رسیده است.

گنبد بقعه سید گل سرخ یزد

بقعهسید گل سرخ یزد؛ تلفیق معماری و معنویت

بقعه‌ سید گل‌سرخ یزد، یکی از مجموعه‌های ارزشمند تاریخی یزد به شمار می‌رود که شامل حسینیه، نمازخانه، خانه آقا، آب‌انبار، بازارچه و قبرستان می‌شود.

با نگاهی به بقعه، بنایی خشت و گلی با ابعاد 13 در 11 متر دیده می‌شود که گنبد آن به ارتفاع حدود 3.5 متر و قطر 8 متر با گچ‌بری و کاشی‌کاری‌های زیبا مزیّن شده و در ورودی اصلی آن نیز در سمت ضلع شمالی قرار گرفته است.

امامزاده، دارای دو در ورودی می‌باشد که به راهروی قدیمی مسقف تاق و تویزه ورود یافته؛ راهرویی که در میان سقف آن، یک نورگیر دایره‌ای زیبا نصب شده است. اخیراً راهروی جدید دیگری، در این امامزاده ساخته شده که آن نیز مسقف با طاق ضربی بوده و به خیابان راه دارد. پس از گذر از این راهرو (دهلیز)، وارد صحن نسبتاً بزرگ امامزاده می‌شود که کف صحن آن، مفروش به موزاییک می‌باشد.

در ضلع شرقی زیارتگاه، 3 صفّه دوطبقه با طاقچه‌های قدیمی وجود دارد که داخل غرفه دوم، ۳ پنجره فلزی نصب شده است.

دیواره داخلی بقعه تا ارتفاع یک متر، با سنگ پوشیده شده و بقیه آن هم با گچ، اندود گردیده است. کف داخل بقعه، از سنگ و پشت‌بام و نمای خارجی آن نیز از آجر و به‌صورت تازه‌ساز می‌باشد.

اطراف بنای اصلی قبرستان امامزاده، آثار خرابه چند حجره باقی ‌مانده که به خانه سید گلسرخ مشهور هستند و بقایای آن، بسیار به مدارس قدیمی شباهت دارند.

محله سید گل سرخ یزد

کتیبه ‌های تاریخی آرامگاه سید گل سرخ یزد

در داخل بقعه و کنار آن، چندین کتیبه وجود دارد که عبارت‌اند از:

_ کتیبه‌ای از کاشی معرق و نوشته شده به خط نسخ که در بالای سر قبر نصب شده و اطرافش هم حاشیه‌ای مزیّن به نام «دوازده امام» قرار گرفته است که به‌احتمال‌زیاد، مربوط به قرن نهم هـ.ش می‌باشد.

_ کتیبه دیگر، یک قطعه‌سنگ سیاه‌رنگ به خط نسخ خوش است که بر دیوار غربی بازارچه و متصل به مزار نصب گردیده و عبارات «الله، محمد و علی» بر روی آن نوشته شده است.

_ در داخل سردر ورودی مزار نیز یک قطعه‌سنگ ۳۰ در ۵۰ سانتیمتری مربوط به یک مسجد 350 ساله قرار گرفته که اشعار زیر به خط نستعلیق بر روی آن نوشته شده است:

ساختْ مسجد، کمالْ از سرِ صدق                             که بُوَد در صفا، چو بیتِ حرام

گشتْ این مسجدِ بهشت‌آیین                                   در ثلاثین و خمس و اِلف، تمام

ورودی بقعه سید گل سرخ یزد

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو اقامتگاه سنتی در شهر جهانی یزد را دارید، اقامتگاه بوم گردی سرای درویش یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی یزد، می‌توانید از تور یک روزه یزد گردی و تورهای کویرنوردی ارزان و باکیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آرامگاه سید گل سرخ یزد، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi