https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

زیارتگاه ستی پیر یزد ( قلعه اسدان )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  دیدنی های زرتشتیان یزد  »  زیارتگاه ستی پیر یزد ( قلعه اسدان )
شهر : یزد
آدرس : یزد، بلوار دهه فجر، منطقه مریم آباد، زیارگاه ستی پیر یزد ( قلعه اسدان )
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : بازدید ندارد

تاریخچه قلعه اسدان یزد ( ستی پیر )

زیارتگاه ستی پیر یزد ( قلعه اسدان )، نزدیک ترین پیر به شهر یزد می باشد که بر روی تپه ای از ریگ در منطقه مریم آباد بلوار امام رضا(ع) یزد واقع شده است و هر ماه، زرتشتیان( بهدینان) زیادی در روز اشتاد ایزد بویژه روز 24 خرداد ماه در این نیایشگاه، دور هم جمع شده و به نیایش اهورامزدا می پردازند.

 قلعه اسدان یزد ( ستی پیر )

قلعه اسدان ( نیایشگاه ستی پیر ) یا همان ستی پیر زیارتگاه زرتشتیان واقع در یزد ، کهن دژی متعلق به دوره قاجار است که بهدینان به آن« هستبندان» می گویند و برای زیارت به آنجا می روند. در مکان اصلی زیارتگاه پیر ستی پیر یزد ( قلعه اسدان )، مجمر( آتشدان) آتش برافروخته ایست که همیشه روشن می باشد. زیارتگاه ستی پیر یزد در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبتی ۳۳۵۷ به ‌عنوان یک اثر ملی ایران به ثبت رسیده است.

 قلعه اسدان یزد ( ستی پیر )

پیدایش ستی پیر زیارتگاه زرتشتیان

به گفته اهالی محل در گذشته ای دور به هنگام حمله اعراب به ایران، 4 نفر از دختران زرتشتی از دست دشمنان فرار کرده و به این قلعه پناه آوردند سپس در داخل یکی از اتاق های آن ناپدید شدند که بعد ها این محل به زیارتگاه زرتشتیان تبدیل گردیده است. این زیارتگاه برای زرتشتیان بسیار مهم و محترم می باشد.

 قلعه اسدان یزد ( ستی پیر )

البته به عقیده خود زرتشتی ها؛ این مکان، پناهگاه مادر شاهزاده های ساسانی به نام« ستی یا مه ستی» است که از ترس اعراب خود را داخل چاهی در حوالی مریم آباد انداخته و ناپدید شده است. به عقیده برخی، سالها بعد مردی زرتشتی که در حال رفتن به مشهد بوده توسط اعراب به جرم ممنوعیت زیارت مشهد برای زرتشتیان دستگیر شده و حکم قتلش صادر می شود. این مرد ناله کنان در حال مناجات با خدا در زندان به خواب می رود و در خواب مردی سبزپوش به او می گوید که حاجتت را برآورده کردیم برخیز و زیارتگاهی بساز. سپس وحشت زده از خواب برمی خیزد و خود را کنار چاهی در بیابان می بیند. بعدها با مشورت و اجازه از مجتهدین مشهد و بزرگان زرتشتی، زیارتگاهی معروف به ستی پیر و قلعه هستبندان بر سر آن چاه می سازد.  

 قلعه اسدان یزد ( ستی پیر )

بنای زیارتگاه مانند قلعه است و آثار 4 برج باستانی در اطراف آن دیده می شود که شامل 3 زیارتگاه می باشد. ستی پیر ( اسدان ) از ابتدا توسط« فرود هرمزدیار، پدران و وابستگان آنها» اداره می شده و همچنان نیز ادامه دارد. قلعه اسدان یزد یکی از جاذبه های گردشگری یزد می باشد که در قدیم به صورت یک اتاق کوچک گِلی در وسط صحرای ریگ و بدون درب ورودی بوده است. افراد نیز برای ورود به زیارتگاه ، باید حتما به حالت خمیده و تعظیم گونه وارد می شدند تا سرشان به سقف و درگاه برخورد نکند. بعدها با همّت زرتشتیان در سه یا چهار مرحله، زیارتگاه ، تعمیر و وسیع تر شده است.

 قلعه اسدان یزد ( ستی پیر )

آیین گاهنبارخوانی در زیارتگاه ستی پیر

آیین گاهنبارخوانی ، مراسمی است که در ساعت 6 بعدازظهر در روز اشتاد ایزد ( 26 فروردین، 25 اردیبهشت، 24 تا 28 خرداد، 20 مهر)، در زیارتگاه ستی پیر ( قلعه اسدان ) برگزار می شود.این مراسم به همت انجمن زرتشتیان مریم آباد یزد و کمک نیک اندیشان زرتشتی ، اجرا شده و از باشندگان( مهمانان) با آش، چای، پشمک و سیرگ یا سورگ( نان روغنی) پذیرایی می گردد. البته درهای زیارتگاه از بامداد روز اشتاد ایزد به روی زرتشتیان باز می باشد.

 قلعه اسدان یزد ( ستی پیر )

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، اقامتگاه بوم گردی جنگل یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید. 
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره زیارتگاه ستی پیر یزد ( قلعه اسدان ) ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi