https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آسیاب آبی کوشک نو

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  سازه های تاریخی یزد  »  آسیاب آبی کوشک نو
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان سید گلسرخ، کوچه کوشک نو، کوچه آسیاب، آسیاب آبی کوشک نو یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 9 تا 14 و 16 تا 19
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : ۲۰۰۰ تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 150000 IRR

آسیاب آبی کوشک نو، یادگاری از دوره قبل اسلام به شمار می رود که در محله قدیمی کوشک نو یزد و در مسیر زندان اسکندر واقع شده، همچنین این اثر تاریخی با داشتن تمامی استانداردها، با شماره 31098 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آسیاب کوشکنو

بازدید از این آسیاب آبی در میان گردشگران و به خصوص جهانگردان از بازخورد خوبی برخوردار بوده به طوری که برخی از آن ها، آسیاب کوشک نو را با آسیاب های بادی هلند مقایسه کرده و آن را به مراتب جالب تر می دانستند.

آسیاب آبی کوشکنو

این آسیاب که به آن چهارراه قنات های یزد نیز می گویند، در 22 متری زمین واقع شده و محل عبور سه قنات مهم زارچ، صدری و اله آباد می باشد و حرکت آسیاب نیز با استفاده از دو جریان آب صدری و اله آباد صورت می گرفته است. 

اسیاب کوشکنو

راهروهای اسرار آمیز این آسیاب دست کند می باشند که 7 نورگیر در آن به منظور تهویه و روشنایی تعبیه شده است. از ویژگی های دیگر این آسیاب آبی وجود یک تنوره 16 متری است که از بزرگترین تنوره ها در ایران به شمار می رود. این وسعت باعث شده که آسیاب کوشک نو کارایی به مراتب بهتری در نوع خود داشته باشد. نکته جالب در مورد این تنوره نام تغار رستم است که مردم محلی گذشته بر آن نهاده و بر جذابیتش افزوده اند.
مسیر آسیاب آبی کوشک نو 90 متر است که با 85 پله به سمت پایین می رود و در طول مسیر نیز محلی برای نگهداری چهارپایان نیز در نظر گرفته شده. در گذشته مخصوصا در تابستان، مردم از این محل برای استراحت استفاده می کردند، چراکه هوای داخل آن در فصل تابستان 15 درجه خنک تر است.

آسیاب کوشکنو

متأسفانه در پی خشکسالی های اخیر دو رشته آب شیرین و گرم این آسیاب خشک شده و تنها یک رشته از آب شور در رگ های این آسیاب آبی جاری است و آن را سرپا نگه داشته تا مردم بتوانند از آن برای آسیاب گندم استفاده کنند. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi