https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

آبشار سفیده ندوشن

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  آبشارهای یزد  »  آبشار سفیده ندوشن
شهر : میبد
آدرس : شهرستان میبد، کیلومتر 5 جاده ندوشن
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

یزد از استان هایی است که به سبب دارا بودن آثار باستانی مورد توجه واقع شده است؛ اما باید گفت که این استان در کنار بناها و آثار تاریخی اش، جاذبه های طبیعی زیبایی دارد که بازدید از آن ها همه را شگفت زده می کند. 
آبشار یکی از جاذبه های یزد به شمار می رود که در برخی نقاط استان یزد واقع شده است. آبشار سفیده که در روستای ندوشن میبد قرار دارد، علاوه بر زیبایی دارای ویژگی های منحصر به فرد طبیعی و تاریخی می باشد که باعث شده بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان قرار بگیرد. 
این آبشار به عنوان یک جاذبه طبیعی شاخص در استان یزد با شماره 267 به ثبت ملی رسیده و کارشناسان معتقدند سفیده پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به یک منطقه گردشگری را دارد و برای سرمایه گذاری در این زمینه بسیار مطلوب است.

موقعیت جغرافیایی

آبشار ندوشن به انضمام یک آبشار کوچکتر پیرامونش 3 هزار و 839 هكتار وسعت دارد که در منطقه حفاظت شده سرخه چیلون قرار گرفته است. نام دیگر این منطقه حفاظت شده، گرده سل یا سفیده است که شامل مناطق جمبازكوه، ُبنستان، كوهنگران و گدار آب چك می باشد. مجموع وسعت این بخش 21 هزار هكتار است و در پنج كیلومتری شهر ندوشن میبد واقع شده است.

تاریخچه پیدایش آبشار سفیده

کارشناسان در پی بررسی نقشه های زمین شناسی و تحقیقات پیرامون آبشار سفیده به نکات جالبی درباره پیدایش آن دست یافته اند؛ پژوهشگران با مشاهده فاکتورهایی نظیر رسوب کواترنر، وجود گسل ها و دره های U شکل حاصل از فرسایش آبی، معتقدند که شکل گیری آبشار سفیده به 10 تا 15 هزار سال قبل بازمی گردد؛ همچنین تحقیقات نشان می دهد که ایجاد کل منطقه مربوط به دوره چهارم زمین شناسی می باشد که به دوره پرکامبرین تا کرتاسه مربوط است.

ویژگی های آبشار سفیده 

از ویژگی های دوست داشتنی آبشار سفیده آب و هوای مطبوع و طبیعت چشم نواز آن است. وجود آبشار آن هم در دل بیابان از معجزات طبیعت است که برای گردشگران جذابیت دارد. 
پیرامون این چشم انداز زیبا، چشمه سارها، چشمه های جوشان و تراورتن ساز، سنگ آب ها و دیگر مناظر طبیعی است که لذت طبیعت گردی در این منطقه را دوچندان می کند. جریان آب این آبشار تا دامنه و دشت مجاورش ادامه پیدا کرده و طراوت ویژه ای به محیط اطرافش بخشیده است. جریان آب دائمی این آبشار نقش پررنگی در تغذیه سفره های زیرزمینی و حفظ اکوسیستم دارد.
نمک و املاح موجود در آب این آبشار علاوه بر داشتن خواص درمانی باعث به وجود آمدن قندیل هایی اطراف آن شده که بر چشم نوازی آبشار سفیده افزوده است. 
این آبشار با دارا بودن ویژگی های منحصر به فرد زمین شناسی و دارا بودن پدیده جذاب کارستی، علاقه مندان به حوزه زمین شناسی را به ندوشن کشانده و باعث ژئوتوریسم در این منطقه شده است.

وجه تسمیه آبشار سفیده ندوشن

همانطور که گفته شد اطراف آبشار سفیده قندیل هایی وجود دارد که سفید رنگ هستند و نیز در زمان پرآبی، این آبشار به رنگ سفید دیده می شود؛ همچنین در زمان طلوع خورشید تمام منطقه سفیده به رنگ سفید در می آید که این ها هریک از دلایل نامگذاری آبشار و منطقه حفاظت شده سفیده می باشد.

گونه های جانوری

این منطقه حفاظت شده زیستگاه گونه های جانوری متعددی است که برخی از آن ها عبارتند از: جانورانی از جمله پلنگ، قوچ، میش، كل، بز، پرندگانی مانند كبک، تیهو، عقاب، دلیجه، چِك چِك، سنگ چشم و خزندگانی نظیر آگاما، جیكو و تیرمار. 
حیات این گونه های جانوری وابسته به این آبشار و جریان های آب این منطقه است، بنابراین محافظت از آب و محیط زیست این منطقه بسیار حائز اهمیت می باشد.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده سرخه چیلون از تنوع زیادی برخوردار است. بیشتر گیاهان این منطقه از انواعی هستند که در مناطق گرم و خشک زیست می کنند که برای نمونه می توان از درمنه، گِز و قلم نام برد. شایان ذکر است که بسیاری از این گیاهان از خواص دارویی برخوردار می باشند که این امر بر اهمیت پوشش گیاهی منطقه سفیده افزوده است.

بهترین فصل بازدید

فصل بهار از فصل های مناسب بازدید از آبشار ندوشن می باشد؛ زیرا در این فصل آبشار سفیده در بهترین و پرآب ترین حالت خود قرار دارد و آب و هوای منطقه بسیار مطبوع و ایده آل برای گردشگری است. درختان پر شکوفه و نسیم بهاری از ویژگی های بهار منطقه سفیده است که هر بازدیدکننده ای را به وجد می آورد.
زمستان نیز برای علاقه مندان به برف و مناظر سفیدپوش طبیعت، فصل مناسبی است زیرا یخ زدگی آب، جلوه ویژه ای به این آبشار می بخشد و طبیعت در لباسی دیگر خود را می نمایاند.
لازم به ذکر است؛  این آبشار در دل کوه واقع شده و بازدید از آن، نیازمند قدری پیاده روی و پیمودن دامنه هاست که این امر بر لذت طبیعت گردی در این منطقه می افزاید.

آبشار سفیده در معرض آسیب

همانطور که گفته شد آبشار سفیده با داشتن استانداردهای یک منطقه طبیعی ویژه، در لیست آثار ملی ثبت شده؛ بنابراین حفاظت از این منطقه یک امر ضروری به نظر می رسد. متأسفانه در سال های اخیر فعالیت های زیادی در زمینه معدن و استخراج سنگ های ساختمانی و تزئینی (شن و ماسه) در این منطقه انجام شده است که علی رغم هشدارها، معدنکاران به بهره برداری بی رویه از معادن ادامه می دهند و این امر باعث به وجود آمدن خلل در اکوسیستم، آسیب به سفره های آب زیرزمینی و چشمه سارها و همچنین به خطر افتادن پوشش گیاهی و جانوری می شود که در نهایت محیط بکر سفیده ندوشن تخریب شده و دامپروری و کشاورزی این منطقه دچار آسیب جدی می شود. 
آبشار سفیده نیز مانند دیگر مناطق طبیعی کشورمان نیازمند توجه مردم و مسئولین است تا بتواند به حیات خود ادامه دهد و با پایداری اش، زندگی ببخشد. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi