https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

منطقه حفاظت شده کوه بافق

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  مناطق حفاظت شده یزد  »  منطقه حفاظت شده کوه بافق
شهر : بافق
آدرس : بافق، فاصله 10 کیلومتری شمال شرق بافق

منطقه حفاظت شده کوه بافق 

منطقه حفاظت شده کوه بافق در ابتدا به مدت 5 سال به عنوان منطقه شکار ممنوع دره انجیر، آریز و باجگان معرفی شد (در محدوده شهرستان های اردکان و بافق) و پس از آن درسال 1375 بخش هایی از منطقه شکار ممنوع در شهرستان بافق به این دلیل که شرایط مناسبی را برای حفظ و نگهداری گونه های گرانبهای گیاهی و جانوری مهیا می کرد، به عنوان منطقه حفاظت شده کوه بافق در نظر گرفته شد که وسعت این منطقه ۸۸,۵۲۷ هکتار می باشد.
شهرستان بافق در ۱۱0 کیلومتری جنوب شرق استان یزد واقع شده و منطقه حفاظت شده کوه بافق نیز در ۱۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان بافق قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده کوه بافق به طول 70 کیلومتر به صورت رشته کوهی از بیشه درب بهاباد تا کوه سنگ قصاب، در مرز یزد با کرمان در منطقه ای به نام پنج درخت شکل گرفته است. آب و هوای این منطقه بسیار خشک است؛ به گونه ای که میانگین دما 16 درجه و بارندگی سالیانه در این منطقه 70 میلیمتر گزارش شده است.
با توجه به اینکه منطقه حفاظت شده کوه بافق منطقه ای کوهستانی است، بسیاری از راه های ارتباطی با رسیدن به این منطقه قطع می شود و همین مسئله نقطه عطفی برای امنیت و حفاظت این خطه محسوب می شود، البته تنها یک راه ارتباطی فرعی وجود دارد که دو سوی کوهستان را به هم وصل می کند؛ این راه از دشت شیطور آغاز می شود و به شهرستان بافق می رسد.

منطقه حفاظت شده کوه بافق
کوه بافق، ناحیه ای کوهستانی با ارتفاعات بلند و دره هایی عمیق است که از دو طرف به دشت هایی با ویژگی های کاملاً متفاوت منتهی می شود. دامنه تغییرات ارتفاعی منطقه حفاظت شده کوه بافق 1060 تا 2860 متر است که قسمت میانی آن بیشترین ارتفاع را دارد و هرچه به سمت کناره ها می رویم ارتفاع کمتری را شاهد هستیم. مرتفع ترین قسمت منطقه حفاظت شده کوه بافق، کوه باجگان در جنوب شرق آن است و کمترین ارتفاع در شمال غرب آن در محدوده معدن آهن شهرستان بافق می باشد.
ارتفاعات عمده منطقه حفاظت شده بافق شامل کوه تاج کوه و انارون در جنوب شرق و جنوب منطقه، کوه نه سر در قسمت مرکزی و کوه ریگو و بافق در شمال غرب و شمال منطقه است که محل مناسبی برای پرورش و زندگی کل و بز است.
دشت های غربی منطقه سکونت گاه جبیرهاست و به دشت جبیری معروف است و دشت های شرقی از جمله دشت شیطور با دره ها وتپه ماهورهای زیبایش که به دامنه کوه می رسد، زیست گاه یوزپلنگ آسیایی است.
در نگاه کلی، منطقه محافظت شده کوه بافق به سه قسمت کوهستانی، تپه ماهوری و دشتی تقسیم شده است که قسمت کوهستانی آن بارزتر است.
منطقه حفاظت شده کوه بافق به دلیل برخورداری از چشم اندازهای طبیعی و زیبا و همچنین شاخصه های ارزشمند تفرجگاهی، از مناطقی به شمار می آید که برای توسعه گردشگری طبیعی بسیار مناسب است.

پلنگ ایرانی

تأمین آب منطقه حفاظت شده کوه بافق

منطقه حفاظت شده بافق رودخانه دائمی ندارد و فقط در زمان بارندگی های شدید، رودخانه های فصلی پر آب می شوند و پس از مدتی آب آن ها خشک می شود؛ اما در این منطقه تعدادی چشمه طبیعی هم وجود دارد که آب مصرفی حیات وحش را تأمین می کند که تعدادی از آن ها دائمی هستند. از جمله چشمه ها و منابع تأمین آب منطقه حفاظت شده کوه بافق می توان به چشمه خری، دشت شیدی، مش مشو، کرینو، سنگ قصاب، تلمبه بادی دشت شیطور و آب انبارهای رجب دانشور اشاره کرد. همچنین تنها منبع تأمین آب شرب این منطقه حفاظت شده، آبخوان دشت قطروم نام دارد که در جنوب غربی منطقه حفاظت شده کوه بافق قرار گرفته است.

منطقه کوه بافق

گیاهان شاخص منطقه حفاظت شده کوه بافق

در منطقه حفاظت شده کوه بافق ، گونه های گیاهی گوناگونی با اشکال و خصوصیات مختلف وجود دارد؛ از جمله گیاهان بوته ای و بالشتکی، درختی و درختچه ای، گچ دوست، شورپسند، شن دوست، صخره دوست و همچنین گونه های خوش خوراک مرتعی و گونه های دارویی در این ناحیه دیده می شود. در این راستا تا به امروز 194 گونه گیاهی در این منطقه شناسایی شده که 24 مورد آن از ارزش حفاظتی ویژه ای برخوردار هستند و 22 نمونه دیگر جزو فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت محسوب می شوند. همچنین 16 گونه، از گونه های بومی منطقه حفاظت شده بافق هستند که در این میان می توان از کلاه میرحسین، نازبیابانی، کاروان کش، پونه، آویشن، قیچ، بادام کوهی و انجیر کوهی نام برد.

منطقه حفاظت شده بافق

گونه های جانوری منطقه حفاظت شده کوه بافق

ارتفاعات منطقه حفاظت شده کوه بافق به علت اینکه عاری از تعارضات و دست خوردگی های انسانی و چرای دام ها می باشد، نقطه امنی برای زیست گونه های جانوری شده و همین نکته سبب افزایش تعداد گوشتخواران در این منطقه گردیده است.
پستانداران: در این منطقه 20 گونه پستاندار شناخته شده است که شامل 6 راسته و 8 خانواده می شوند که 12 گونه آن ها جزو اولویت های حفاظت در دنیا و در ایران هستند.
پستانداران منطقه حفاظت شده کوه بافق ، در مناطق صخره ای کوهستانی، دشتی بیابانی و تپه ماهور و کوهپایه ای زندگی می کنند. از پستانداران تیپ صخره ای کوهستانی می توان به کل و پلنگ و بز اشاره کرد. همچنین از پستانداران تیپ دشتی بیابانی نیز می توان از گرگ، شغال، کاراکال، روباه معمولی و جبیر نام برد و از پستانداران تیپ تپه ماهور و کوهپایه ای می توان به میش، قوچ و پلنگ اشاره کرد.

منطقه کوه بافق
تخمین زده شده که در منطقه حفاظت شده کوه بافق 20 پلنگ زندگی می کنند که حضور 11 مورد از آنان محرز شده است. از دیگر پستانداران این منطقه می توان به تشی، خرگوش، کفتار، کاراکال، جرد ایرانی، پا مسواکی، خارپشت، دوپای کوچک وجربیل اشاره کرد.   
پرندگان: در منطقه حفاظت شده بافق مجموعاً 44 گونه پرنده شناسایی شده که متعلق به 22 خانواده هستند و 12 گونه از آن ها در سطح ملی و بین المللی مورد حمایت هستند که عبارتند از: هوبره، عقاب ها، دلیجه، دال، سارگپه پا بلند و... .
در تپه ماهورها و مناطق کوهستانی این منطقه با ارزش ترین و مهم ترین پرندگان عقاب، خانواده باز، خانواده شاهین ها و لاشخور هستند. از دیگر پرندگان این منطقه می توان به کمر کولی بزرگ، چکاوک کاکولی، کلاغ ابلق، دم جنبانک ابلق، هدهد، زنبورخوار معمولی، زاغ نوک سرخ، جغد کوچک، شاه بوف، تیهو و کبک اشاره کرد.
در این منطقه کبک و تیهو بیشترین آمار را به خود اختصاص داده اند؛ چرا که این منطقه به دلیل داشتن چشمه، پوشش گیاهی و شرایط توپوگرافی، شرایط مطلوبی را برای زیست این دو گونه مهیا کرده است. همچنین گونه هایی از پرندگان بیابانی دیگر نظیر باقرقره، زاغ بور و بعضاً هوبره در منطقه حفاطت شده بافق نیز یافت می شوند.

منطقه کوه بافق
خزندگان: 16 گونه از خزندگان در منطقه حفاظت شده کوه بافق شناسایی شده اند. 9 گونه از مارمولک ها، 1گونه لاک پشت و 6 گونه از مارها که به دو خانواده تعلق دارند در این منطقه زیست می کنند. سه گونه مار شاخدار، کک مار و مار جعفری از گونه های خطرناک و سمی هستند. تیر مار از مارهای نیمه سمی و شتر مار شیرازی از گونه مارهای غیر سمی در این منطقه است که محل زندگی تعدادی از آن ها در مناطق  استپی و دشتی و تعدادی دیگر در مناطق کوهستانی می باشد.
 از بین خزندگان موجود در منطقه حفاظت شده کوه بافق، بزمچه بیابانی و لاک پشت مهمیزدار از ارزش حفاظتی بالایی برخوردارند. 

منطقه کوه بافق

تهدیدهای مخرب در منطقه

از جمله تهدیدی که می توان در رابطه با این منطقه نام برد، شرایط مناسب چراگاهی است که باعث آسیب به پوشش ارزشمند گیاهی منطقه می شود؛ همچنین ساخت جاده گزوئیه که شهر بافق را به روستاهای دولت آباد و شیطور وصل می کند، یکی دیگر از عوامل مهم محسوب می شود؛ چراکه متأسفانه این جاده از محدوده امن منطقه حفاظت شده کوه بافق رد می شود و از این رو عمده ترین عامل مخرب منطقه به حساب می آید. 

منطقه کوه بافق

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi