https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای علی آباد تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  روستاهای دیدنی یزد  »  روستای علی آباد تفت
شهر : تفت
آدرس : تفت، 35 کیلومتری جنوب غرب شهرستان تفت، روستای علی آباد
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

آشنایی مختصر با روستای علی آباد

روستای علی آباد از توابع دهستان بنادکوک دیزه از بخش تفت می باشد که در سی وپنج کیلومتری جنوب غرب شهر تفت و شصت کیلومتری یزد قرار گرفته است. آب و هوای این روستا خشک و خنک بوده و ارتفاع آن از دریا 2290 متر است. 

با اینکه این روستا کوچک است ولی به دلیل موقعیت آن که در کنار جاده یزد به شیراز قرار گرفته، از امتیاز ویژه ای برخوردار گشته است.

وجه تسمیه علی آباد پیشکوه

برای اینکه روستای علی آباد (روستای علی آباد نصر آباد) با روستای علی آباد پشتکوه یا بنادکوک دیزه اشتباه نشود، لازم است که نام آن با پسوند برده شود تا برای شنونده ابهامی پیش نیاید.

در مورد تاریخچه این روستا اطلاعات زیادی در دست نیست؛ تنها چیزی که مشخص است این می باشد که چون در قدیم حکومت های محلی به صورت ارباب و رعیتی اداره می شده، از این رو وجه تسمیه نام این روستا یا به ارادت اربابان روستا به حضرت علی (ع) مربوط می شود و یا اینکه نام یکی از اربابان این منطقه علی بوده است.

مشاغل رایج در روستای علی آباد

محصولات حاصل از کشاورزی و دامداری روستا به دلیل مساحت کم زمین ها و کم آبی، فقط برای استفاده مصرفی خود مردم روستا می باشد؛ ولی لازم به ذکر است که در سابق درختان بادام انبوهی در روستا وجود داشته که در حال حاضر نود درصد آن خشک شده است. 

همچنین در قدیم قالیبافی در علی آباد بسیار مرسوم بوده؛ به نحوی که در هر خانه ای یک دار قالی برپا بوده است؛ اما متأسفانه در حال حاضر این هنر زیبا به آن شکل قدیم رواج ندارد و منسوخ شده است. 

با اینکه این روستا کوچک است و جمعیت محدودی دارد ولی از لحاف دوز گرفته تا دندان ساز و تنورساز در این روستا زندگی می کنند و حتی از روستاهای اطراف نیز برای سفارش ساخت تنور و وسایل کشاورزی به این روستا می آیند.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi