https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای نصر آباد تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  روستاهای دیدنی یزد  »  روستای نصر آباد تفت
شهر : تفت
آدرس : تفت، 34 کیلومتری شهرستان تفت، روستای نصرآباد
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

نصرآباد پیشکوه در فاصله شصت و دو کیلومتری استان یزد و سی و چهار کیلومتری شهر تفت قرار گرفته است. احتمالاً تاریخ بنای نصرآباد به قبل از اسلام می رسد و مؤسس آن یک زرتشتی به نام نرسی و یا نامی شبیه به آن بوده که در قدیم به صورت نرسی آباد بیان می شده و به تدریج نام نصر آباد به خود گرفته است. 
در نصرآباد جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی وجود دارد که از جمله آن می توان به سنگ نگاره های ده هزار ساله رمه کوه، غارنباتی گلوسرخ، چنار هزار و دویست ساله نصر آباد، قلعه درب سنگی شواز، امامزاده سید ابوالقاسم نصرآبادی مربوط به قرن پنج هجری، مسجد جامع نهصد ساله نصرآباد و پیر شیخ عزالدین داوود هفتادری عارف قرن هفتم اشاره کرد. 

زیارتگاه شیخ عزالدین داوود 

بر اساس مدارک به دست آمده و موجود، این بنا مربوط به سیصد و پنجاه سال پیش است. چنین نقل می شود که حدود ششصد و پنجاه سال پیش شیخ داوود که یکی از شاگردان و مریدان برجسته شیخ علی بنیمان بیداخویدی بوده و در اصل اهل دیار هفتادر عقدا به حساب می آمده، به پیشنهاد استاد خود در نصر آباد حوزه علمیه ای بر پا می کند و خود به آموزش شاگردان در حوزه های دینی می پردازد. در حال حاضر آرامگاه شیخ داوود در میان گورستان نصرآباد قرار گرفته؛ ساختمانی ساده و چهار ضلعی که در سال 1378 نمای خارجی آن بازسازی شده است. احتمالاً این ساختمان در ابتدا خانقاه و کلاس درس شیخ بوده که در حال حاضر به آرامگاه و زیارتگاه وی تبدیل شده و تاکنون هم مردم نصرآباد به شیخ داوود علاقه و اعتقاد قلبی عمیقی دارند.

مسجد جامع نصر آباد

در بنای مسجد جامع نصرآباد پیشکوه به گفته اهالی، سنگ نهصد ساله ای وجود داشته که گفته اهالی روستا این را تأیید می کند و همچنین منبر چوبی مسجد هم که در حال حاضر موجود است، مربوط به سال پانصد و بیست و چهار قمری است.

طبق نوشته های سنگ محراب مسجد که متعلق به شخصی به نام قاضی میر محمود است و تاریخ  آن مربوط به سال نهصد و چهل قمری می باشد، بنای مسجد جامع فعلی پانصد سال قبل در کنار مسجد جامع قدیمی ساخته شده است. همچنین قدمت حیاط و ایوان مسجد جامع نصرآباد مربوط به صد و ده سال پیش است.

تا چهل سال پیش آثار مسجد جامع نهصد ساله که سقفی تخته ای داشته بر جای مانده بوده؛ اما به دلیل اینکه خطر داشته و امکان تخریب آن وجود داشته، آن مسجد را خراب و مسجد فعلی را بنا کرده اند که به مسجد کوچک معروف شده است. 

امامزاده سید ابوالقاسم نصر آبادی

گفته می شود حدود سیصد سال پیش دختری نابینا که از دست نامادریش به ستوه آمده بود، از خانه فرار می کند و به امامزاده سید ابو القاسم پناه می آورد. بعد از سه روز جستجو او را در امامزاده، در حالی که سالم و بینا شده بوده پیدا می کنند. بعد از اینکه خبر به حاکم وقت می رسد دستور می دهد که بارگاهی در خور برای امامزاده سید ابوالقاسم بنا کنند. البته آن ساختمان در سال 1375 برای نوسازی و گسترش امامزاده خراب شده است. 

چنار 1200 ساله نصرآباد

در کنار رودخانه ای که در وسط روستای نصرآباد می گذرد، درخت چنار قطور و بلندی وجود دارد که ارتفاع آن به بیست متر می رسد و عمری حدود هزار و دویست سال دارد. لازم به یادآوری است، به دلیل اینکه این چنار حداقل دوبار آتش گرفته تنه آن تو خالی شده ولی همچنان در حال حاضر کاملاً سرسبز و خرم است. 

چمن چشمه سفید

در فاصله پنج کیلومتری روستای نصر آباد و در کنار مزرعه ای به نام حوش چمن زار، چشمه ای وجود دارد که به نام چشمه سفید معروف است و آبی بسیار سبک، زلال و سرد دارد؛ چنانکه بیش از چند دقیقه کسی نمی تواند دست یا پای خود را درون آب بگذارد. در مواقعی که بارندگی خوب باشد چمنزار کنار چشمه سفید تا اواخر تابستان سرسبز و خرم باقی می ماند. گاهی گله گوسفندان نیز برای چرا و خوردن آب به چشمه سفید و چمنزار مجاورش می آیند که زیبایی طبیعی منظره را دو چندان می کند.

سنگ نگاره های رمه کوه نصر آباد

سنگ نگاره ها قدیمی ترین آثار هنری و تاریخی به جا مانده از انسان ها هستند که رمز و راز زیادی را در دل خود دارند و بستر تحقیقات مختلفی به شمار می روند. 
سنگ نگاره های ده هزار ساله رمه کوه نصر آباد به شماره 6523 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و در دامنه تل چمن عابدی نزدیک روستای رمه کوه قرار گرفته اند. این سنگ ها پوششی تیره و آهکی دارند و تصاویر درخت، بز کوهی با شاخ های خمیده و بلند، شمایل انسان و اسب سوار و همچنین دست نوشته هایی که مربوط به دوران پیش از اسلام و پهلوی است را می توان بر روی آن ها مشاهده نمود. البته با توجه به اینکه توجه چندانی به این سنگ نگاره های ارزشمند نشده، این آثار کهن و ارزشمند در حال نابودی هستند.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi