https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای بیداخوید تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  روستاهای دیدنی یزد  »  روستای بیداخوید تفت
شهر : تفت
آدرس : تفت، 72 کیلومتری جنوب غربی شهرستان تفت، روستای بیداخوید
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

بیدا خوید نام روستایی است در هفتاد و دو کیلومتری جنوب غربی شهرستان تفت که قدمتش مربوط به هشتصد سال پیش است و از خوش آب و هواترین روستاهای یزد می باشد. خوید یعنی غله نرسیده و سبز و بید هم که در این منطقه زیاد دیده می شود، نام درختی سبز است با نیاز آبی زیاد؛ بر همین اساس به این منطقه بیدا خوید یعنی دشت غلات نارس می گویند. (برای دیدن وجه تسمیه نام این روستا توضیحات مربوط به مقبره شیخ علی بنیمان مطالعه شود.)

دیدنی های تاریخی روستای بیداخوید

در روستای بیداخوید بناهای تاریخی زیادی از جمله مسجد جامع بیداخوید، بقعه شیخ علی بنیمان، غار هفت غار، تل یا تپه شهدا و حمام تاریخی بیداخوید خودنمایی می کند که در ادامه به معرفی بیشتر بعضی از این بناهای تاریخی می پردازیم:

مقبره شیخ علی بنیمان 

مقبره شیخ علی بنیمان در بیدا خوید یزد قرار دارد که بنایی شامل بقعه، مسجد و خانقاه گنبدی شکل می باشد. در بقعه سه قبر وجود دارد که یکی از آن ها متعلق به عارف نامدار، شیخ علی بنیمان است. فضای داخلی بقعه و خانقاه به نقوش و آثار هنری و کتیبه هایی زیبا و قدیمی مزین شده است. زیلوهای متعلق به این مکان، مربوط به سال های 927 و 930 هجری قمری بوده که جزو زیلوهای قدیمی ایران است. همچنین کتیبه ای چوبی به خط نسخ بر سر در بقعه نصب شده که نشان می دهد این عمارت در 826 هجری قمری بنا شده است.
نقل به مضمون است که در سال 1340 یا در آن حدود، یکی از بزرگان و قطب های دراویش بعد از زیارتی که از روستای بیداخوید یزد داشته، برای حل مشکل هجوم مکرر عشایر جنوب منطقه و عدم غارت غلات نارس گندم و جو، یکی از دروایش بزرگ آن زمان که عشایر از او حرف شنوی داشته اند را در این منطقه مستقر می کند و به تدریج این محل به مرکز فرهنگی بزرگ جنوب ایران بین کرمان، یزد و شیراز تبدیل می شود تا این که نوبت به زعامت شیخ علی بنیمان می رسد. شیخ در دوره پادشاهی آل مظفر، زعیم منطقه شده و نهایتاً در سال 781 هجری قمری وفات یافته است.

شیخ علی بنیمان

مسجد جامع بیدا خوید

مسجد جامع بیدا خوید در مقابل بنای شیخ علی بنیمان قرار گرفته است و قدمتش مربوط به نیمه قرن نهم هجری می باشد. در حال حاضر به ندرت در این مسجد نماز جماعت برپا می شود و مراسم ها و نمازها در مسجد جدید روستای بیداخوید برگزار می گردد.

معماری مسجد جامع بیدا خوید مربوط به دوره تیموریان است و نکته حائز اهمیت، سنگ محراب مسجد است که پس از یک بار دزدیده شدن مجدداً پیدا شد و در حال حاضر در مکان دیگری نگهداری می شود.
استاد کریم پیر نیا که بزرگترین مورخ معماری ایران می باشد در مقاله ای به نام طاق و گنبد، از معماری منحصر به فرد بنای مسجد جامع بیداخوید یاد کرده است. 

روستای بیداخوید تفت

مکان های طبیعی و تفرجگاه های بیداخوید

علاوه بر مکان های تاریخی، مکان های تفرجگاهی، دیدنی و زیبایی هم در روستای بیداخوید وجود دارد که از این میان می توان به چمن، چهل دخترون، سرچشمه (کنج چشمه)، برفخانه، شورگ و کوه گارو اشاره کرد. مثلاً چمن، منطقه ای سبز و پر آب است که شامل چند باغ و چشمه می شود و پوشش گیاهی سرسبزی را به وجود آورده است. 
همچنین برفخانه نیز شکافی است که در دل کوه های اطراف روستای بیداخوید به وجود آمده و محل انباشت برف زمستانه است؛ به نحوی که بعضی اوقات تا آخر تابستان هم برف دارد. 
در ادامه لازم است به شورگ اشاره کرد؛ شورگ منطقه ای است که در آن تعداد زیادی چشمه کوچک و جوشان املاح معدنی قرار دارد که بر اثر رسوب گذاری املاح، چشمه ها و تپه های سنگی در آن پدید آمده اند. 
البته توجه به یک نکته ضروری است و آن معرفی برفخانه و شورگ می باشد که هرچند از نظر جغرافیایی ممکن است جزو روستاهای دیگر باشند ولی به دلیل مسافت بسیار کم تا روستای بیداخوید و معروفیت در بین اهالی روستا، در اینجا به آن ها پرداخته شده است.
یکی دیگر از نمونه جاذبه های زیبا، کنج چشمه است که چشمه ای پر آب در روستای بیدا خوید می باشد و محل تأمین آب شرب و لوله کشی روستا محسوب می شود.

روستای بیداخوید تفت

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi