https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

چشمه آب قل

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های اشکذر  »  چشمه آب قل
شهر : اشکذر
آدرس : اشکذر، روستای کافی آباد، چشمه آب قل
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
روز بازدید : همه روزه

چشمۀ جوشان آب قُل

چشمۀ آب قُل، جاذبه‌ای طبیعی و گردشگری در روستای کافی‌آباد از توابع بخش خضرآباد در شهرستان اشکذر است که از دیرباز در کویر جای گرفته و از دل زمین می‌جوشد. چشمه آب قل کافی آباد، درصد گوگرد بالایی دارد که همین موضوع سبب شده تا خواص درمانی فراوانی داشته باشد. اخیراً این چشمه جوشان، با شماره ۵۷۴ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

چشمه جوشان آب قل اشکذر

چشمۀ آبگرم آب قُل، یکی از چشمه‌های آتش‌نشانی است که آب آن، شفّاف نیست و عمق مشخصی ندارد. این چشمه از سالیان بسیار قبل، در دل کویر یزد جاری بوده و سابقه‌ای دیرین دارد؛ هرچند که زمان دقیق شکل‌گیری آن مشخص نیست.

چشمۀ جوشان آب قُل علاوه بر خاصیت درمانی برای بیماران پوستی یا رماتیسمی، دارای نمایی زیبا و بکر نیز می‌باشد؛ چراکه این چشمه، در دل کویر خشک ایجاد شده و از نزدیک، همانند دیگی در حال جوشیدن و قل زدن است. صدای گوش‌نواز و آرامش‌بخش جوشیدن آب در گرمای سوزان کویر، زیبایی آن را دوچندان کرده است.

علت نامگذاری چشمه آب قل

طبیعی است که همه چشمه‌ها صدای قل‌قل آب را دارند، امّا وجه‌تسمیه این چشمه ازآنجایی نشأت می‌گیرد ‌که با این نام‌گذاری، تأکید بیشتری بر شگفتی جوشیدن آب در دل کویر می‌شده است. چشمه آب قل کافی آباد به دلیل داشتن رسوباتی به رنگ کهربایی، به «چشمه گوگرد» هم معروف شده است.

چشمه آب قل؛ جاذبه ای کمتر دیده شده

در لبه چشمه و در قسمت تماس با شنزارها، این رسوبات گوگردی با شکل‌هایی هندسی دیده می‌شوند که هم‌نشینی رنگ‌های آبی چشمه و زرد رسوبات، ترکیبی زیبا و جذّاب را ایجاد کرده است.

چشمه آب قُل، از سری جاذبه‌های طبیعی و گردشگری یزد به‌حساب می‌آید که کافیست ۴۵ کیلومتر از غرب یزد به‌طرف خضرآباد و سپس روستای کافی‌ آباد برویم؛ آنگاه از هرکسی که جویا شویم، این چشمه جوشان را به ما نشان خواهد داد.

چشمه آب قل اشکذر

در روستای کافی آباد، آستان امامزاده سید کافی (ع) وجود دارد که مأمن دلدادگان به این بزرگوار است و همواره افراد زیادی برای زیارت به این مکان مراجعه می‌کنند. همچنین به دلیل این‌که روستای کافی آباد در دامنه شیرکوه قرار گرفته و دارای وضعیت آب‌ و هوایی متفاوت و مطلوب‌تری نسبت به شهر یزد است؛ گردشگران زیادی به این منطقه می‌آیند و از جاذبه‌های زیبای آن دیدن می‌کنند که با معرفی گسترده‌تر چشمه آب قل می‌توان بازدیدکنندگان بیشتری را به‌سوی آن جذب نمود.

چنانچه برای اقامت در روستای کافی آباد به دنبال اقامتگاهی مناسب می‌باشید، بوم گردی بید سوخته گزینه خوبی است که گردشگران داخلی و خارجی با اقامت در آن خواهند توانست شبی آسوده و متفاوت را در دیار کهن یزد تجربه کنند.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi