https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه حیرانی یزد

صفحه اصلی  »  سوغات یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه حیرانی یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، محله فهادان، روبروی هتل کوروش، خانه حیرانی یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت ارائه خدمات : از ساعت 10 الی 21

خانه حیرانی (Heyrani House) از بناهای قدیمی یزد، با قدمتی چند ساله و متعلق به دوران قاجاریه می باشد. این بنا در طول تاریخ شاهد زندگی های سپری شده زیادی بوده تا اینکه امروزه مورد بازدید علاقه مندان به بناهای تاریخی، فرهنگی و هنری قرار بگیرد. خانه حیرانی یزد را با نام «بام بافت تاریخی یزد» نیز معرفی می کنند که دلیل این امر، چشم انداز ویژه پشت بام آن به بافت تاریخی شهر و آسمان پر ستاره شب های کویر است.

خانه حیرانی

خانه حیرانی یزد کجاست؟

خانه حیرانی در محله یوزداران یا محله فهادان (مشتق از کلمه فهد به معنای دانا: دانایان شهر) واقع گردیده؛ محله ای که در مرکز شهر یزد قرار دارد و از تمام نقاط شهر می توان با وسایل نقلیه مختلف به آنجا رسید. فقط گردشگران باید به این نکته توجه داشته باشند که تردد در بافت قدیمی شهر یزد با ماشین ممنوع است و باید ماشین های خود را در خیابان های اطراف پارک نمایند. 

خانه حیرانی

معماری خانه حیرانی یزد

خانه حیرانی ساختمانی چهار طرفه دارد که متناسب با چهار فصل سال می باشد. فضای این خانه همانند سایر خانه های تاریخی شامل هشتی زیبا، دربند و دالان می شود. یک حوض بزرگ آبی رنگ و مستطیلی شکل در وسط حیاط خانه وجود دارد که توسط دو باغچه بزرگ و مزین به گل های زیبای همیشه بهار، گل های رز و نهال های جوان درخت سرو احاطه شده است. عطر گل های زیبای باغچه به همراه بوی آجرهای خشتی سنگفرش حیاط این عمارت، حس خوشایندی را در بازدیدکنندگان ایجاد می کند.

خانه حیرانی

از جاذبه های منحصر به فرد این خانه می توان به وجود دو بادگیر زیبا در آن اشاره کرد که بادگیر اصلیِ مستطیل شکل این بنا از نظر ارتفاع در جایگاه دومین بادگیر بلند دنیا _بعد از بادگیر باغ دولت آباد یزد_ قرار گرفته و به تالار نشیمن خانه راه دارد. خانه حیرانی دارای یک تالار یا ایوان بزرگ است؛ به گونه ای که به عنوان پنجمین تالار عریض شهر یزد به شمار می رود. این ایوان محل مناسبی برای فرار از گرمای تابستان و نگهداری خمره های بزرگ اهالی خانه بوده است.

خانه حیرانی

امروزه تخت های متعددی در این قسمت قرار گرفته تا گردشگران و بازدیدکنندگان بر روی آن بنشینند و به تماشای زیبایی عمارت بپردازند. در این ایوان یک اتاق پنج دری است که در دو طرف آن دو اتاق سه دری واقع شده و در زیر ایوان، یک زیرزمین قرار گرفته است. همچنین اتاق های متعدد دیگری اطراف عمارت را احاطه کرده که آراسته به پنجره های قدیمی شیشه ای رنگی می باشد.

خانه حیرانی

ساختمان این بنا به وسیله نورپردازی های زیبا به همراه طرح و خطوط نستعلیق بر هر سردر، جلوه دیگری می یابد که گذشته و هنر را به هم پیوند می زند. دیوارهای عمارت از جنس کاهگل و گچ هستند و در کنگره بالای دیوارها نماکاری با آجر به چشم می خورد. خانه حیرانی، دو در برای رفت و آمد دارد که امروزه هر دوی آن ها باز و قابل استفاده هستند.

خانه حیرانی

حیرانیِ خانه حیرانی یزد در گذر زمان

خانه حیرانی علاوه بر جاذبه تاریخی، از ویژگی هنری فعالیت هنرمندان نیز بهره مند بوده است. به گفته یکی از هنرمندان فعال در خانه حیرانی، حدود 40 هنرمند در این مکان حضور داشتند و 14 کارآموز ناشنوا به صورت رایگان به یادگیری صنایع دستی مشغول بودند. باید گفت که برگزاری کارگاه های صنایع دستی در این عمارت موجب جذب گردشگران و علاقه مندان به این مکان شده بود؛ اما در برهه ای از زمان قرار بود این خانه از هنرمندان تخلیه شود و در اختیار کانون وکلا قرار بگیرد که در نهایت با اعتراض هنرمندان و پیگیری متولیان، این خانه همچنان در خدمت هنرمندان باقی ماند. پس از مدتی خبری مبنی بر واگذاری خانه حیرانی به بخش خصوصی و تبدیل آن به یک مرکز فرهنگی_پذیرایی منتشر شد تا علاوه بر فعالیت هنری، محلی برای اقامت و پذیرایی گردشگران نیز باشد و برگشت سرمایه بخش خصوصی هم محقق شود؛ اما این خبر نیز با مخالفت هایی همراه شد و امکان اقامت در این عمارت میسر نشد.

خانه حیرانی

با گذر زمان و تعویض مسئولین امر و با توجه به کاندید بودن شهر یزد به عنوان شهر جهانی نساجی، تصمیم بر این شد که در کنار فعالیت هنرمندان، خانه نساجی یزد نیز در این عمارت بنا گردد و آن را به قطب نساجی سنتی کشور تبدیل کند. این مسئله نیز تا مدت ها منتفی بود؛ اما امروزه گردشگران شاهد حضور هنرمندان فعال در زمینه نساجی در این عمارت هستند.

خانه حیرانی

خانه حیرانی؛ اولین شعبه خانه خلاق ایران

گر در سَرت هوای وصال است حافظا/ باید که خاک درگه اهل هنر شوی

خانه حیران پس از بارها دست به دست شدن، سرانجام از فروردین ماه 1397 تحت عنوان اولین شعبه خانه خلاق ایران آغاز به کار کرد و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان یزد به نمایشگاه و فروشگاه دائمی صنایع دستی تبدیل شد. اهداف و فعالیت های این خانه خلاق عبارتند از:

بازاریابی، تبلیغات و برندسازی در حوزه صنایع فرهنگی

دیجیتال مارکتینگ، فعالیت در حوزه صنایع دیداری و شنیداری

فعالیت در حوزه صنایع دستی، هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی

فعالیت در حوزه های طراحی و معماری

آموزش و یادگیری، نشر و چاپ

فعالیت در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی

ارائه اسباب بازی و سرگرمی

از جمله برنامه هایی که تاکنون در این عمارت فرهنگی، هنری، تاریخی به اجرا درآمده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برگزاری جشنواره فیلم کوتاه ساباط (ساباط‌ یا سابات‌، به معابری سرپوشیده گفته می شود که مکانی خنک و سایه‌سار در تابستان و پناهگاهی برای رهگذران از باد و بوران در زمستان باشد)

بازارچه خیریه دانشجویی برای کمک به بیماران سرطانی

نخستین رویداد میراث دیجیتال

کارگاه دو روزه فیلم سازی

خانه حیرانی

دیگر جاذبه های عمارت حیرانی یزد

وجود کارگاه های تولید صنایع دستی، کافه گالری، رونمایی از هنر دست هنرمندان ایرانی، برگزاری گروه های تئاتر و موسیقی، نمایشگاه و ورک شاپ های متعدد در یک خانه تاریخی، برای گردشگران جذابیت خاصی دارد. به عبارتی دیگر، گوشه و کنار این عمارت چهارفصل به هنرهای مختلفی آراسته شده که عبارتند از:

تالار یا ایوانی که گردهمایی ها، نشست ها، برنامه های داستان‌خوانی، شعرخوانی و فیلم نامه نویسی در آن جا برگزار می شود.

ضلع دیگری از خانه که به ترویج و ارائه صنایع دستی و سنتی، پوشاک، وسایل تزئینی، فرش، گبه و زیراندازهای دستباف می پردازد.

قسمتی که به هنرهای تجسمی، نمایش و برگزاری موسیقی اختصاص یافته است.

گالری ای که در کنار اتاق مخصوص فروش صنایع دستی واقع شده و آثار نقاشی بهاءالدینی _نقاش معاصر_ را در معرض دید علاقه مندان می گذارد.

زیرزمین خانه که به عنوان محلی مناسب برای اجراهای نمایشی در نظر گرفته شده است.

در ضلع شرقی عمارت حیرانی کافه ای واقع شده که با انواع دمنوش ها و نوشیدنی های سنتی و فرنگی از گردشگران و بازدیدکنندگان پذیرایی می کند. به علاوه، تعدادی میز و صندلی در حیاط عمارت قرار گرفته تا مشتریان بتوانند از فضای سرباز و زیبایی های عمارت نیز بهره مند شوند.

خانه حیرانی

 

خانه حیرانی

مراکز دیدنی نزدیک به خانه حیرانی

گردشگران و جهانگردان می توانند پس از بازدید از خانه تاریخی حیرانی، به خانه لاری‌ها، خانه ملک‌زاده، خانه محمودی، خانه کاشفی، خانه نواب وکیل، زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه، آب‌انبار و حسینیه فهادان، بقعه دوازده امام، امامزاده سید طاووس(ع)، مسجد جامع و همچنین به کوچه و گذرهای قدیمی و پر از صنایع دستی سر بزنند. شایان ذکر است که در این کوچه و گذرها، کافه و رستوران های سنتی و دنج زیادی وجود دارد که خستگی را از تن مسافران و گردشگران به در می کند.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi