https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

دره آدرشک مهریز

صفحه اصلی  »  سوغات یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  کوه های یزد  »  دره آدرشک مهریز
شهر : مهریز
آدرس : مهریز، در فاصله حدود ۱۰ کیلومتری از شهر مهریز
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
روز بازدید : همه روزه
بهترین زمان بازدید : فصل بهار

آشنایی با دره آدرشک مهریز

دره به فرورفتگی های میان دو کوه اطلاق می شود که به صورت V_شکل یا U_شکل و یا ترکیبی از این دو در یک جهت گسترانیده شده و جزو جاذبه های طبیعی بسیاری از شهرها به شمار می رود. منطقه آدرشک شهرستان مهریز نیز یکی از زیباترین مناطق کوهستانی استان یزد با ویژگی هایی منحصر به فرد می باشد که با دره معروف خود یعنی دره آدرشک (Adoroshk valley) شناخته می شود. این دره یک حوزه آبخیز _منطقه انباشت آب ناشی از باران، ذوب برف یا یخ_ است که از دامنه کوه آدرشک و قله میل فرنگی نشأت می گیرد. باید گفت دره آدرشک، بخش شگفت انگیزی از زیست بوم ایران را تشکیل می دهد و به نگینی سبز در دل کویر شهرت دارد.

ادرشک

دره آدرشک مهریز کجاست؟

دره آدرشک تقریباً در 10 کیلومتری شهرستان مهریز و نرسیده به روستای تنگ چنار واقع شده است. این دره حدود 33 کیلومتر با شهر یزد فاصله دارد که می توان از طریق جاده کنج کوه (جاده مهریز به تنگ چنار) و با عبور از مزرعه آدرشک، عازم آن شد. در ابتدای بخش ورودی دره آدرشک تابلوی «اردوگاه آموزشی شهید جعفرزاده» به چشم می خورد که راهنمای خوبی برای یافتن مسیر می باشد.

ادرشک

پس از رسیدن به منطقه آدرشک، علاقه مندان از ابتدای راه با دو مسیر متفاوت جهت پیمایش دره مواجه می شوند که به دلخواه می توانند یکی از این گزینه ها را انتخاب نمایند:

 • مسیر اول، مسیری با عمق بسیار زیاد است که با دیواره های صخره ای و صاف خود، محلی امن برای زیست جانوران و پرندگان به حساب می آید. انتخاب این مسیر چالش هایی به همراه دارد که فقط مناسب افراد آشنا با دانش کوهنوردی می باشد.

ادرشک

 • مسیر دوم، به عنوان مسیر اصلی پیمایش دره آدرشک شناخته می شود. نیمی از این مسیر دارای شیب زیاد و نیمی دیگر صاف است و سختی و چالش های مسیر اول را ندارد؛ اما باید راهی طولانی را در طول این مسیر و تا رسیدن به دره پیمود. لازم به ذکر است که تقریباً ۳۰ درصد ابتدای این مسیر، آسفالت است و مابقی راه خاکی می باشد.

ادرشک

وجه تسمیه دره آدرشک مهریز

طبق گفته ها، منطقه آدرشک در گذشته های دور مملو از درختان زرشک بوده و به همین دلیل، «آزرشک» نامیده می شد. علت این نامگذاری، کیفیت بسیار بالای زرشک این منطقه ذکر شده است. از آنجایی که در برخی گویش های فارسی با اضافه کردن حرف «آ» به ابتدای یک کلمه، معنی «بهتر و برتر» ایجاد می شود؛ لذا لغت آزرشک، به زرشک مرغوب و برتر دلالت دارد. به مرور زمان، این لغت در گویش مردم دستخوش تغییراتی شد و به آدرشک تبدیل گشت؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت دره آدرشک، به دره ای که درختان زرشک مرغوب در آن رشد کرده، اشاره دارد؛ لازم به ذکر است که واژه آدرشک به صورت «آدروشک» هم نوشته می شود.

ادرشک

این نکته را هم باید بیان کرد که برخی دره آدرشک مهریز را با جاذبه «میل فرنگی» آن نیز می شناسند. واژه «میل» در اصطلاح مردم بومی مهریز، به قله های بلند و صخره ای اطلاق می گردد و لغت «فرنگی» هم از آن جهت در ادامه این نام آورده شده که اولین بار یک تیم انگلیسی به این کوه صعود کرده و از آن به بعد، به میل فرنگی معروف شده است. باید ذکر کرد که در اطراف میل فرنگی، قله های دیگری هم به چشم می خورد که نام هر یک از آن ها با واژه میل آغاز می شود.

ادرشک

تاریخچه دره آدرشک مهریز

دره آدرشک مهریز، سال های زیادی ناشناخته و از چشمان طبیعت گردان پنهان مانده بود و نامی از آن بر سر زبان ها نمی آمد؛ اما طی سال های اخیر، توسط کوهنوردان جمعیت میهن سبز کشف شد و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

ادرشک

جاذبه ها و ویژگی های دره آدروشک

دره آدرشک یکی از عمیق ترین دره های ایران محسوب می گردد که با جاذبه های خاصش، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند؛ از جمله:

 • دره آدرشک نسبت به بخش های مختلف خود دارای ارتفاعات متفاوتی است:

_ ارتفاع تا پارکینگ: 1980 متر 

_ ارتفاع مزرعه آدرشک: 2350 متر

_ ارتفاع سیاه غار (سنگ سیاه و غار آن) و آب برفی: 3550 متر 

_ ارتفاع قله آدرشک (میل فرنگی): 3900 متر

 • در مسیر این دره، ۱۵ آبشار زیبا مشاهده می شود که با وجود ارتفاع نه چندان زیاد، بسیار زلال و تماشایی است و لذت پیمایش دره را بیشتر می کند؛ به نحوی که دیدن این تعداد آبشار در دل کویر یزد، یکی از شگفتی های دره آدرشک محسوب می شود.
 • در اواخر فصل بهار، زیره وحشی معروفی در این ناحیه می روید که در فصل برداشت خود، افراد زیادی را به منطقه آدرشک می کشاند.
 • دره آدرشک از پوشش گیاهی بسیار غنی، درختان سپیدار، انبوهی از درختان میوه نظیر گردو و بادام و نیز انواع سیفی جات بهره مند است.
 • وجود گونه های با ارزش حیات وحش از دیگر ویژگی های دره آدرشک به شمار می رود. یکی از گونه های جانوری که در این منطقه به وفور دیده می شود، کل _گونه ای بز کوهی نر_ و دسته هایی از بزهای وحشی می باشد که با چشم غیرمسلح نیز در کوه های اطراف آدرشک قابل مشاهده است. البته علاقه مندان می توانند به منظور واضح تر دیدن این گونه های جانوری، از دوربین های شکاری استفاده نمایند.
 • آب های جاری دره آدرشک علاوه بر سیراب کردن گیاهان و جانوران منطقه، به عنوان بهترین و سبک ترین آب های کوهستانی شناخته می شود که وجود چنین آب خنک و گوارایی در دل کویر، بر شگفتی دره افزوده است. 
 • یخچال های طبیعی منطقه آدرشک، حتی در برخی مواقع از فصل تابستان هم پوشیده از برف می باشد و همین ویژگی، آدرشک را حین گرمای سوزان کویر _به ویژه در ماه های خرداد تا مرداد_ در امان نگه می دارد.

ادرشک

نکاتی درباره بازدید از دره آدرشک مهریز

طبیعت گردها و علاقه مندان به کوهنوردی، ضمن بازدید و پیمایش دره آدرشک باید نکات مهمی را مد نظر داشته باشند که سفری بی خطر و ‌لذت بخش را تجربه نمایند؛ از جمله:

 • جاده سازی دره آدرشک توسط سپاه پاسداران انجام شده و به همین دلیل، این منطقه جزو مناطق نظامی به حساب می آید؛ لذا ورود به دره مجوزهای خاصی نیاز دارد.
 • قله ستبر و خشن میل فرنگی در منتهی الیه رشته کوه های خیبر از رشته کوه های مرکزی ایران واقع شده که صعود به آن کاری بسیار فنی است و اغلب جهت سنجش آمادگی کوهنوردان یزدی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو باید با برنامه ریزی دقیق و افراد آشنا با کوهستان، به این منطقه سفر کرد.
 • عبور از دره آدرشک نیازمند تجهیزات خاص صعود و فرود، باتوم کوهنوردی، کفش مناسب کوهنوردی، لباس مناسب فصل، آب آشامیدنی، مهارت های دره نوردی و آموزش های خاص صخره نوردی می باشد.
 • به دلیل سیلابی بودن مسیر دره، تنها ماه های کم بارش برای گردش در آن توصیه می شود؛ چراکه هرچند در این فصل آبشارهای یخی زیبایی پدید می آید، اما در هنگام بارش باران های شدید، دره آدرشک سیلابی می شود و عبور از آن را خطرناک و سخت تر می کند.

ادرشک

مسیرهای پیمایش دره آدرشک به کجا منتهی می شود؟

کوهنوردان و طبیعت گردها پس از پیمایش مسیر، به جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای زیبایی می رسند که به ترتیب، به شرح زیر می باشند:

 • بعد از پشت سر گذاشتن شیب های تند دره زیبای آدرشک، یک دشت وسیع و چشم نواز خودنمایی می کند که توسط کوه های آدرشک احاطه شده است.
 • با عبور از دشت، یک استخر بزرگ و تعدادی درخت سرسبز گردو نمایان می شود که جوی آبی در کنار آن ها جریان دارد و محلی مناسب برای استراحت و تجدید قوا به حساب می آید.
 • با کمی پیمایش دیگر، می توان به یک آبشار کوچک رسید که زیبایی این دره را دوچندان کرده است. باید دانست که این آبشار از یخچال طبیعی قله آدرشک سرچشمه می گیرد.
 • پس از تماشای آبشار با دنبال کردن مسیر آب، یک دشت زیبا و پوشیده از گل های سوسن ظاهر می شود.
 • سرانجام با ادامه مسیر می توان از یخچال کوه آدرشک نیز دیدن نمود.

ادرشک

بهترین زمان بازدید از دره آدرشک

دره آدروشک در فصل بهار _به ویژه در ماه‌ های اردیبهشت و خرداد_ از آب و هوایی عالی و طبیعتی زیبا و حیرت انگیز بهره مند است؛ لذا بازدید از آن در این ایام بسیار لذت بخش خواهد بود.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi