https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه سنگ معدن بافق

صفحه اصلی  »  سوغات یزد  »  موزه های یزد  »  موزه سنگ معدن بافق
شهر : بافق
آدرس : بافق، شرکت سنگ آهن مرکزی، معدن چغارت، موزه سنگ معدن
روز بازدید : با هماهنگی قبلی امکان پذیر هست
راه های دسترسی : 03537283090

وجود معادن سرشار در شهرستان بافق موجب شده در سال های اخیر، مجموعه ای تحت عنوان موزه سنگ معدن بافق با هدف معرفی تاریخچه و دستاوردهای استخراج معادن در این منطقه دایر شود. این موزه دیدنی با میزبانی از بازدیدکنندگان و علاقه مندان در ایام مختلف سال، ظرفیت بسیاری در رونق گردشگری ژئوتوریسم از خود نشان داده است.

آشنایی با موزه سنگ و معدن بافق

موزه سنگ معدن به منظور آشنا نمودن علاقه مندان به کاوش های معدنی و زمین شناسی و همچنین رونق گردشگری در حوزه صنایع کشور، در سال ۱۳۹5 با تلاش مجموعه شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در بافق افتتاح شد.

ساختمان این موزه با بیش از ۵۰ سال قدمت، متعلق به مرحوم سیروس بهایی _مدیرعامل سابق این شرکت_ می باشد که در محدوده معدن چغارت قرار گرفته است. این مجموعه دیدنی که با هزینه داخلی شرکت سنگ آهن بافق مورد مرمت و راه اندازی قرار گرفته، کلکسیونی از انواع سنگ های معدنی به همراه تجهیزات این حوزه را شامل می شود.

اشیای موزه سنگ معدن

در موزه سنگ معدن می توان به تاریخچه شرکت سنگ آهن و تصاویری از ۵۰ سال اخیر این مجموعه را تماشا کرد. عکس های این موزه شامل تصاویری از بخش های مختلف شرکت، اطلاعات مدیرعامل ها و کارگران گذشته تا امروز، عملیات های مختلف و... است که در کنار قطعاتی از سنگ های معدنی، اطلاعات ارزشمندی را در اختیار مخاطبان قرار می دهد.

در میان اشیای موزه سنگ معدن بافق، بیش از ۲۰۰ نوع سنگ از مناطق معدنی سراسر کشور به چشم می خورد که مجموعاً درون حدود ۲۷ باکس در معرض تماشای علاقه مندان قرار گرفته است. در کنار این قطعه سنگ ها، برخی وسایل و ادوات معدنکاری جهت آشنا نمودن افراد با روند کاوش های معدنی هم دیده می شود.

با وجود این که بلوک معدنی بافق با داشتن بیش از یک سوم سنگ آهن ایران، به عنوان مهم ترین منطقه آهن دار کشور شناخته می شود، اما مجموعه سنگ های موزه بافق تقریباً از طیف وسیع سنگ ها و کانی های معادن مختلف گردآوری و معرفی شده است.

همچنین موزه سنگ معدن بافق جهت دریافت وسایل و قطعات اهدایی مردم در ارتباط با صنعت سنگ معدن، اعلام آمادگی کرده و افراد می توانند در صورت تمایل با این موزه همکاری داشته باشند.

بازدید از موزه سنگ معدن بافق

موزه سنگ معدن با قرارگیری در مجموعه چغارت بافق، به یکی از قطب های گردشگری ژئوتوریسم منطقه و ایران تبدیل شده است که می تواند به عنوان مقصد ارزشمند علمی_توریستی به اقشار مختلف جامعه معرفی گردد.

لازم به ذکر است جهت بازدید از موزه، باید پیش از مراجعه نسبت به تهیه معرفی نامه اقدام نمود و برای تعیین زمان بازدید نیز با مسئول موزه هماهنگ کرد.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi