https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه سنگ معدن بافق

صفحه اصلی  »  سوغات یزد  »  دیدنی های بافق  »  موزه سنگ معدن بافق
شهر : بافق
آدرس : بافق، شرکت سنگ آهن مرکزی، معدن چغارت، موزه سنگ معدن
روز بازدید : با هماهنگی قبلی امکان پذیر هست
راه های دسترسی : 03537283090

وجود معادن سرشار در شهرستان بافق موجب شده که در سال‌های اخیر، مجموعه‌ای تحت عنوان موزه سنگ و معدن بافق با هدف معرفی تاریخچه و دستاوردهای استخراج معادن، در این منطقه دایر شود. این موزه دیدنی با میزبانی از بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان در ایام مختلف سال، ظرفیت بسیاری در رونق گردشگری ژئوتوریسم از خود نشان داده است.

آشنایی با موزه سنگ و معدن بافق

موزه سنگ و معدن، به‌منظور آشنا نمودن علاقه‌مندان به کاوش‌های معدنی و زمین‌شناسی و همچنین رونق گردشگری در حوزه صنایع کشور، در سال ۱۳۹۵ هـ.ش با تلاش مجموعه شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران در بافق افتتاح شده است.

ساختمان موزه با بیش از ۵۰ سال قدمت، متعلق به مرحوم «سیروس بهایی» مدیرعامل سابق شرکت سنگ‌آهن مرکزی بافق می‌باشد که در محدوده معدن چغارت قرار گرفته است. این مجموعه دیدنی که با هزینه داخلی شرکت سنگ‌آهن مورد مرمت و راه‌اندازی قرار گرفته، کلکسیونی از انواع سنگ‌های معدنی به‌همراه تجهیزات این حوزه را شامل می‌شود.

موزه سنگ معدن بافق

اشیای موزه سنگ معدن

در موزه سنگ و معدن، می‌توان تاریخچه شرکت سنگ‌آهن و تصاویری از ۵۰ سال اخیر این مجموعه را تماشا کرد. عکس‌های موزه شامل تصاویری از بخش‌های مختلف شرکت، اطلاعات مدیرعامل‌ها و کارگران گذشته تا امروز، عملیات‌های مختلف و... می‌شود که در کنار قطعاتی از سنگ‌های معدنی، اطلاعات ارزشمندی را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

در میان اشیای موزه سنگ و معدن بافق، بیش از ۲۰۰ نوع سنگ از مناطق معدنی سراسر کشور به چشم می‌خورد که مجموعاً، درون حدود ۲۷ باکس در معرض تماشای علاقه‌مندان قرار گرفته است. در کنار این قطعه‌سنگ‌ها، برخی وسایل و ادوات معدنکاری نیز جهت آشنا نمودن افراد با روند کاوش‌های معدنی هم دیده می‌شود.

باوجوداینکه بلوک معدنی بافق با داشتن بیش از یک‌سوم سنگ‌آهن ایران، به‌عنوان مهم‌ترین منطقه آهن‌دار کشور شناخته می‌شود؛ اما مجموعه سنگ‌های موزه بافق، تقریباً از طیف وسیع سنگ‌ها و کانی‌های معادن مختلف گردآوری و معرفی شده است.

همچنین موزه سنگ معدن بافق جهت دریافت وسایل و قطعات اهدایی مردم در ارتباط با صنعت سنگ معدن، اعلام آمادگی کرده و افراد می‌توانند که در صورت تمایل، با این موزه همکاری داشته باشند.

موزه سنگ و معدن بافق

بازدید از موزه سنگ معدن بافق

موزه سنگ و معدن با قرارگیری در مجموعه چغارت بافق، به یکی از قطب های گردشگری ژئوتوریسم منطقه و ایران تبدیل شده است و می‌تواند به‌عنوان مقصد ارزشمند علمی_توریستی به اقشار مختلف جامعه معرفی گردد.

لازم به ذکر است که جهت بازدید از موزه، باید قبل از مراجعه نسبت به تهیه معرفی‌نامه اقدام نمود و برای تعیین زمان بازدید نیز با مسئول موزه هماهنگ کرد.

موزه سنگ معدن بافق

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi