https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بهترین جاهای دیدنی یزد

تاریخ ثبت : 07 اسفند 1396 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  بهترین جاهای دیدنی یزد
بهترین جاهای دیدنی یزد بهترین جاهای دیدنی یزد

جاهای دیدنی یزد کجاست؟

یزد ‌، شهری است کهن تاریخ و با اصالت که لقب اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان را به خود اختصاص داده است. دیدنی های یزد ، یادگاری از تاریخ باشکوه این شهر می باشند. شهر جهانی یزد تا قبل از آمدن اسكندر مقدونی به ایران، منطقه ای آباد و مهم از نظر راهداری، نظامی و بازرگانی بوده که در زمان آل مظفر، دوباره رو به گسترش و شکوفایی نهاد. دورانی كه پدید آورنده آثار زیبا، ‌مدرسه های بزرگ، مسجدهای باشكوه، معماری اصیل شهری و مکان های تاریخی و دیدنی شهر یزد بوده است. 

در این مطلب بهترین جاهای دیدنی یزد از نگاه گردشگران را با شما به اشتراک می گذاریم.

بهترین جاهای دیدنی یزد

مسجد جامع یزد

یکی از مهم ترین جاذبه های دیدنی یزد مسجد جامع این شهر می باشد. مسجد جامع یزد شاهکار معماری قرن 9 هـ . ق و ترکیبی از 3 مسجد قدیمی در دوره های مختلف است که شکل امروزی آن (خوابیدگی گنبد، سر دری بلند و کاشیکاری های خاص) با وسعت 10 هزار متر مربع یادگار دوره قاجار می باشد. مسجد جامع یزد ، 7 در ورودی و 2 مناره مختلف با ارتفاع ۵۲ متر و قطر ۸ متر دارد که زمانی پشت اسکناس های 20 تومانی به تصویر درآمده بود. ناگفته نماند که این مناره ها، بلندترین مناره های جفتی جهان می باشند. بخش های دیدنی مسجد جامع یزد عبارتند از: گنبد 17 متری در میان 2 شبستان، سقف ایوان مزین به ۹۹ نام خالق یگانه با خط کوفی بنایی، محراب مرمری بنا شده با تربت و گلاب، سکوی مهتابی خاص نمازگزاران در وسط صحن بزرگ مسجد و كتیبه هایی از سنگ و كاشی با متون وقف نامه و فرامین حكومتی در هشتی.

اگر تمایل دارید بیشتر درباره این جاذبه زیبا بدانید، خواندن مطلب مسجد جامع یزد را به شما پیشنهاد می دهیم.

مسجد جامع یزد

باغ دولت آباد یزد

باغ جهانی دولت آباد یکی از دلنشین ترین مکان های دیدنی یزد می باشد. باغ دولت آباد با وسعت 70 هزار متر مربع، متعلق به دوره افشاریه و سال ۱۱۶۰ هـ . ق (قرن 18 میلادی) است که مرحوم محمد تقی خان معروف به خان بزرگ، قناتی به طول ۶۵ كیلومتر را احداث نمود و پس از انتقال آب مهریز به محل فعلی باغ دولت آباد ، این عمارت را بنا کرد. باغ دولت آباد یزد یکی از ۹ باغ ایرانی است که مدت زمانی هم محل اقامت کریم خان زند بوده و در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی رسیده است. این باغ، بلندترین بادگیر خشتی جهان به ارتفاع 33 متر و 80 سانتی متر، 2 عمارت تابستان خانه (شاه نشین) و یک زمستان خانه باشکوه (عمارت تالار آیینه) با در و پنجره های رنگارنگ را از آن خود کرده است. 

در صفحه باغ دولت آباد عکس ها و اطلاعات خوبی را گردآوری کرده ایم. خواندن این نوشته را از دست ندهید.

باغ دولت آباد یزد

موزه آیینه و روشنایی یزد ( قصر آیینه )

موزه آیینه و روشنایی یزد تنها موزه اختصاصی با موضوع نور در ایران و به مساحت 837 متر است که متعلق به دوره پهلوی اول و سال 1320 می باشد. این مجموعه در باغی عظیم به وسعت ۸۱۷۴ متر مربع با حوضخانه (محل نمایش آثار عكاسی، نقاشی، خطاطی و ...) و اتاق های گچ بری مزیّن به نقاشی و آیینه قرار دارد که به دستور آقای صراف زاده بنا شده است. موزه آیینه یزد دارای 124 شیء می باشد که شامل 6 دسته زیر می گردد: اشیای روشنایی پیه سوز (نصبی، آویز، پایه دار و دستی)، شمع سوز (نصبی، آویز، پایه دار و دستی)، نفت سوز، گاز سوز، برق سوز و مجموعه آیینه در کنار اشیای برقی باستانی و انواع کبریت. علاوه بر آنها در این‌ موزه‌ مجموعه ‌های‌ خطی‌، كتب‌، تمبر، سكه‌، اسلحه‌، قفل‌، دهنه‌ اسب‌ (متعلق‌ به‌ هزاره‌ دوم‌ قبل‌ از میلاد) و نمونه‌هایی‌ از برنزهای‌ لرستان‌ و اشیای‌ دیگر نیز به‌ نمایش‌ گذاشته‌ شده‌ است.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه قصر آیینه یزد مراجعه کنید.

موزه آیینه و روشنایی یزد

زندان اسکندر یزد ( مدرسه ضیائیه )

با گذر از کوچه پس کوچه های تاریخی محله فهادان یزد، ساختمان زندان اسکندر یا مدرسه ضیاییه یزد با یک گنبد ۱۸ متری مزیّن به گچبری و تزیینات زیبای آبرنگ طلایی و لاجوردی خودنمایی می کند. درب ورودی این بنا بسیار كوتاه است اما صحن و بنای تاریخی آن با معماری اسلامی دوره مغول، بسیار عظیم و شکیل می باشد. در سال ۶۳۱ هجری قمری، سید ضیاءالدین حسین رضی داماد سید ركن الدین محمد و بانی مدرسه ركنیه ، این مدرسه جامع را با 2 منار بلند، یک ایوان و درگاهی وسیع با حجره های فراوان طراحی نمود و در وسط این مدرسه، پایابی با عمق 5 متر و 38 پله ایجاد کرد. ضیاءالدین همچنین یک كتابخانه برای طلاب، زاویه ای در مجاورت مدرسه و چندین خانه با بادگیرهای بلند نیز در پشت این مدرسه احداث نمود. قرن هاست كه یزد با نام زندان اسکندر شناخته شده، زندانی که هیچ گاه زندان نبوده و در واقع یک مدرسه به نام ضیائیه بوده است. زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه در ۲۳ اسفند ماه ۱۳۴۶ با شماره ثبت ۷۷۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 مطلب زندان اسکندر یزد اطلاعات کاملتری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

زندان اسکندر یزد

آتشکده یزد ( آتشکده بهرام یا آتشکده وَرهُرام ) 

امکان ندارد که به یزد سفر کرد اما به آتشکده سر نزد. مجموعه آتشکده یزد متعلق به سال 1313 و دوره پهلوی اول می باشد که متأثر از آتشکده های پارسیان در داخل باغ و کنار آب قرار دارد. این آتشکده به همت زرتشتیان یزد و پارسیان هند بنا شده است که نگاره فَروَهَر با کاشی های آبی بر سردر مجموعه و سر ستون‌ های سنگی، اولین جاذبه آن می باشند. همچنین حوض بزرگی روبروی ساختمان خودنمایی می کند که با سكه های ریز و درشتِ بازدید کنندگان كف پوش شده است. مهم ترین قسمت آتشکده ، آتش 1500 ساله است که درون ظرف بزرگ برنزی و داخل محفظه شیشه ای ساختمان قرار گرفته و به دور از نور خورشید نگهداری می شود. اتاق های ویژه نیایش هم که مزین به تصاویر زرتشت و جمله های اوستا هستند، در اطراف این آتش ساخته شده اند.

آتشکده یزد

مجموعه امیرچخماق یزد

تکیه امیرچخماق نمادی از جاذبه های دیدنی یزد می باشد. سید جلال الدین شامی معروف به امیرچخماق ؛ در قرن 9 هجری قمری، حاكم سخاوتمند شهر تاریخی یزد بوده که در دوره تیموریان، فرمان ساخت میدان امیرچخماق را صادر کرده و پس از فوت وی، ستی فاطمه همسر خردمند امیر چخماق ساخت این مجموعه و آب انبار آن را به اتمام رسانده است. مجموعه امیر چخماق یزد شامل مسجد، میدان، بازار و 3 آب انبار می باشد. تكیه ی 2 طبقه آجری، همراه با 2 مناره بلند عهد قجری و غرفه های فراوان، در یک سمت میدان امیرچخماق قرار دارد که با 140 سال قدمت، روزگاری محل تجمع و نشستن شاهان و بانوان برای تماشای مراسم سوگواری و نخل برداری (نخلی به بلندای 5/8 متر و مربوط به سال 1229 هـ . ق) بوده است.

در مطلب مجموعه امیرچخماق یزد می توانید اطلاعات کاملتری را مشاهده کنید.

مجموعه امیرچخماق یزد

دخمه زرتشتیان یزد

كوه دخمه ؛ محل قراردادن اموات زرتشتی و یکی از جاذبه های گردشگری یزد می باشد که در واقع 2 بنای سنگی قدیمی (مانكجی هاتریا) و تازه ساز (گلستان) گِرد و برج مانند با فضایی تو خالی است. سطح داخلی آن، پهنه مسطحی با 3 بخش مردانه، زنانه و بچگانه است که با قرار دادن اجساد بر روی آن، به مدت 6 ماه تا 1 سال به انتظار می نشستند تا پوست و گوشت آن ها توسط مرغان لاشخور خورده و كاملاً در زیر آفتاب خشک شود؛ سپس استخوان ها را در چاه مرکزی آن می ریختند تا خاک گردند. برای اجرای مراسم عزاداری نیز زرتشتیان از زمان فوت شخص تا ۳ روز با پوشش سفید در ساختمان های مخروبه كنار دخمه معروف به «خیله» به سوگواری می پرداختند.

دخمه زرتشتیان یزد

خانه هنر یزد

در سفر به یزد حتماً به بام خانه هنر یزد هم بروید. ساختمان خانه هنر یزد متعلق به دوره قاجار و مالکیت مهدی ملک زاده بوده که از سال ۱۳۹۳ مرمت و بازسازی آن شروع شده و همچنان نیز ادامه دارد. قسمت کوچکی از این مِلک در قالب مجموعه گردشگری خانه هنر یزد به فعالیت مشغول می باشد که یک گالری زیبا از تابلوهای نفیس هنرمندان یزدی به همراه فروشگاه صنایع دستی نیز دارد. پشت بام خانه هنر ، معروف به بام یزد می باشد که نمایی باشکوه از شهر تاریخی یزد را به نمایش گذاشته است. این خانه در تاریخ ۲۸ دی ۱۳۷۹ با شماره ی ثبت ۲۹۵۰ به عنوان یک اثر ملی ایرانی به ثبت رسیده است. 

پیشنهاد می کنیم سری به صفحه خانه هنر یزد بزنید.

خانه هنر یزد

موزه آب یزد

موزه آب یزد از دیدنی های این شهر به شمار می رود. این موزه، بالغ بر 200 شیء تاریخی را در خود جای داده که همه آنها وسایلی برای یافتن آب و دسترسی به آن در دل کویر بوده است. برخی از این اشیاء عبارتند از: کلنگ‎های ویژه کندن کاریز، انواع شیر‎های برداشت آب از آب انبار‎ها، چرخ ‎چاه، ظرف‎های سفالی و شیشه‎ای ویژه ترابری و نگهداری آب، لباس مقنی، یک رشته مشک سقایی، ماکت چگونگی گردش آب قنات‎ها، اسناد و مدارک، وقف نامه‎ها و... .
ساختمان این موزه در کنار اشیاء تاریخی اش نیز قابل توجه می باشد. بنای موزه آب مربوط به دوره قاجار است و از آن جا که متعلق به خانواده کلاهدوز بوده، به خانه کلاهدوزها نیز معروف گشته است.

جاهای دیدنی یزد

این خانه در پنج طبقه بنا شده که هرکدام با ویژگی های معماری منحصر به فرد، در قدیم کاربری های مخصوص به خود را داشته است. برای دیدن عکس ها و کسب اطلاعات بیشتر از این موزه شگفت انگیز به مطلب موزه آب در وبسایت سفرهای رادینا مراجعه کنید.

سفرهای رادینا برای بازدید از جاذبه های ذکر شده، تور یک روزه یزد گردی را تدارک دیده است که پیشنهاد می کنیم در آن شرکت کنید تا در کنار یک تور لیدر مجرب، از سفر به یزد لذت ببرید.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi