https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : 035 3728 3090

رزرو هتل یزد

رزرو تور یزد

رزرو وسيله نقليه

هتل ارگ جدید یزد

بهترین جاهای دیدنی یزد

تاریخ ثبت : 07 اسفند 1396 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  بهترین جاهای دیدنی یزد
بهترین جاهای دیدنی یزد بهترین جاهای دیدنی یزد

یزد ‌، شهری است کهن تاریخ و با اصالت که لقب اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان را به خود اختصاص داده است. دیدنی های یزد ، یادگاری از تاریخ باشکوه این شهر می باشند. شهر جهانی یزد تا قبل از آمدن اسكندر مقدونی به ایران، منطقه ای آباد و مهم از نظر راهداری، نظامی و بازرگانی بوده که در زمان آل مظفر، دوباره رو به گسترش و شکوفایی نهاد. دورانی كه پدید آورنده آثار زیبا، ‌مدرسه های بزرگ، مسجد های باشكوه، معماری اصیل شهری و مکان های تاریخی و دیدنی شهر یزد بوده است. 

در این مطلب بهترین دیدنی های شهر یزد از نگاه گردشگران را با شما به اشتراک می گذاریم.


مسجد جامع یزد

یکی از مهم ترین جاذبه های دیدنی یزد مسجد جامع این شهر می باشد. مسجد جامع یزد شاهکار معماری قرن 9 هـ . ق و ترکیبی از 3 مسجد قدیمی در دوره های مختلف است که شکل امروزی آن( خوابیدگی گنبد، سر دری بلند و کاشیکاری های خاص) با وسعت 10 هزار متر مربع یادگار دوره قاجار می باشد. مسجد جامع یزد ، 7 در ورودی و 2 مناره مختلف با ارتفاع ۵۲ متر و قطر ۸ متر دارد که زمانی، در پشت اسکناس های 20 تومانی به تصویر درآمده بود. برخی از جاذبه های دیدنی مسجد جامع یزد عبارتند از؛ گنبد 17 متری در میان 2 شبستان، سقف ایوان مزین به ۹۹ نام خالق یگانه با خط کوفی بنایی، محراب مرمری بنا شده با تربت و گلاب، سکوی مهتابی خاص نمازگزاران در وسط صحن بزرگ مسجد و كتیبه هایی از سنگ و كاشی با متون وقف نامه و فرامین حكومتی در هشتی.

اگر تمایل دارید که درباره مسجد جامع یزد بیشتر بدانید به اینجا مراجعه نمایید.

 

 

باغ دولت آباد یزد

باغ جهانی دولت آباد یکی از دلنشین ترین مکان های دیدنی یزد می باشد. باغ دولت آباد با وسعت 70 هزار متر مربع، متعلق به دوره افشاریه و سال ۱۱۶۰ هـ . ق ( قرن 18 میلادی) است که مرحوم محمد تقی خان معروف به خان بزرگ، قناتی به طول ۶۵ كیلومتر را احداث نمود و پس از انتقال آب مهریز به محل فعلی باغ دولت آباد ، این عمارت را بنا کرد. باغ دولت آباد یزد یکی از ۹ باغ ایرانی است که مدت زمانی هم محل اقامت کریم خان زند بوده و در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی رسیده است. این باغ، بلندترین بادگیر خشتی جهان به ارتفاع 33 متر و 8 سانتی متر، 2 عمارت تابستان خانه( شاه نشین) و یک زمستان خانه باشکوه( عمارت تالار آیینه) با در و پنجره های رنگارنگ را از آنِ خود کرده است. 

در اینجا اطلاعات بیشتری درباره باغ دولت آباد یزد فراهم می باشد.

 

 

موزه آیینه و روشنایی یزد ( قصر آیینه )

موزه آیینه و روشنایی یزد تنها موزه اختصاصی با موضوع نور در ایران و به مساحت 837 متر است که متعلق به دوره پهلوی اول و سال 1320 می باشد. این مجموعه در باغی عظیم به وسعت ۸۱۷۴ متر مربع با حوضخانه( محل نمایش آثار عكاسی، نقاشی، خطاطی و ...) و اتاق های گچ بری مزیّن به نقاشی و آیینه قرار دارد که توسط آقای صراف زاده بنا شده است. موزه آیینه یزد دارای 124 شیء می باشد که شامل 6 دسته زیر می گردد؛ اشیاء روشنایی پیه سوز( نصبی، آویز، پایه دار و دستی)، شمع سوز( نصبی، آویز، پایه دار و دستی)، نفت سوز، گاز سوز، برق سوز و مجموعه آیینه در کنار اشیای برقی باستانی و انواع کبریت. علاوه بر آنها، در این‌ موزه‌ مجموعه ‌های‌ خطی‌، كتب‌، تمبر، سكه‌، اسلحه‌، قفل‌، دهنه‌ اسب‌( متعلق‌ به‌ هزاره‌ دوم‌ قبل‌ از میلاد) و نمونه‌هایی‌ از برنزهای‌ لرستان‌ و اشیای‌ دیگر نیز به‌ نمایش‌ گذاشته‌ شده‌ است.

اگر دوست دارید درباره موزه آیینه بیشتر بدایند به اینجا سر بزنید.

 

 

زندان اسکندر یزد ( مدرسه ضیائیه )

با گذر از کوچه پس کوچه های تاریخی محله فهادان یزد، ساختمان زندان اسکندر یا مدرسه ضیاییه یزد با یک گنبد ۱۸ متری مزیّن به گچ بری و تزیینات زیبای آبرنگ طلایی و لاجوردی خودنمایی می کند. درب ورودی این بنا بسیار كوتاه است اما صحن و بنای تاریخی آن با معماری اسلامی دوره مغول، بسیار عظیم و شکیل می باشد. در سال ۶۳۱ هجری قمری؛ سید ضیاءالدین حسین رضی داماد سید ركن الدین محمد و بانی مدرسه ركنیه ، این مدرسه جامع را با 2 منار بلند، یک ایوان و درگاهی وسیع با حجره های فراوان طراحی نمود و در وسط این مدرسه، پایابی با عمق 5 متر و 38 پله ایجاد کرد که هم اكنون به كافی شاپ تبدیل شده است. ضیاءالدین همچنین یک كتابخانه برای طلاب، زاویه ای در مجاورت مدرسه و چندین خانه با بادگیرهای بلند نیز در پشت این مدرسه احداث نمود. قرن هاست كه یزد با نام زندان اسکندر شناخته شده، زندانی که هیچ گاه زندان نبوده و در واقع یک مدرسه به نام ضیائیه بوده است. زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه در ۲۳ اسفند ماه ۱۳۴۶ با شماره ثبت ۷۷۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

اطلاعات بیشتر درباره زندان اسکندر اینجا در اختیار شما می باشد.

 

 

آتشکده یزد ( آتشکده بهرام یا آتشکده وَرهُرام ) 

امکان ندارد که به یزد سفر کرد اما به آتشکده سر نزد. مجموعه آتشکده یزد متعلق به سال 1313 و دوره پهلوی اول می باشد که متاثر از آتشکده های پارسیان در داخل باغ و کنار آب قرار دارد. این آتشکده به همت زرتشتیان یزد و پارسیان هند بنا شده است که نگاره فَروَهَر با کاشی های آبی بر سردر مجموعه و سر ستون‌ های سنگی؛ اولین جاذبه آن می باشند. سپس حوض بزرگی روبروی ساختمان خود نمایی می کند که با سكه های ریز و درشتِ بازدید کنندگان كف پوش شده است. مهم ترین قسمت آتشکده ؛ آتش 1500 ساله ای درون ظرف بزرگ برنزی و داخل محفظه شیشه ای ساختمان می باشد که به دور از نور خورشید نگهداری می شود. اتاق های ویژه نیایش هم که مزین به تصاویر زرتشت و جمله های اوستا هستند، در اطراف این آتش ساخته شده اند.

چنانچه می خواهید درباره آتشکده یزد بیشتر بخوانید به اینجا مراجعه نمایید.

 

 

مجموعه امیرچخماق یزد

تکیه امیرچخماق نمادی از جاذبه های دیدنی یزد می باشد. سید جلال الدین شامی معروف به امیرچخماق ؛ در قرن 9 هجری قمری، حاكم سخاوتمند شهر تاریخی یزد بوده که در دوره تیموریان، فرمان ساخت میدان امیرچخماق را صادر کرده و پس از فوت وی، ستی فاطمه همسر خردمند امیر چخماق ساخت این مجموعه و آب انبار آن را به اتمام رسانده است. مجموعه امیر چخماق یزد شامل مسجد( دومین مسجد یزد)، بقعه، میدان، بازار و 3 آب انبار می شود. تكیه ی 2 طبقه آجری، همراه با 2 مناره بلند عهد قجری و غرفه های فراوان، در یک سمت حسینیه امیرچخماق قرار دارد که با 140 سال سن، روزگاری محل تجمع و نشستن شاهان و بانوان برای تماشای مراسم سوگواری و نخل برداری( نخلی به بلندای 5/8 متر و مربوط به سال 1229 هـ . ق) بوده است.

در اینجا اطلاعات بیشتری درباره مجموعه امیرچخماق گردآوری شده است.

 

 

دخمه زرتشتیان یزد

كوه دخمه محل دفن اموات زرتشتی و یکی از جاذبه های گردشگری یزد می باشد که در واقع 2 بنای سنگی قدیمی( مانكجی هاتریا ) و تازه ساز( گلستان) گِرد و برج مانند با فضایی تو خالی است. سطح داخلی آن؛ پهنه مسطحی با 3 بخش مردانه، زنانه و بچگانه است که با قرار دادن اجساد بر روی آن به مدت 6 ماه تا 1 سال به انتظار می نشستند تا پوست و گوشت آن ها توسط مرغان لاشخور خورده و كاملا در زیر آفتاب خشک شود، سپس استخوان ها را در چاه مرکزی آن می ریختند تا خاک گردند. برای اجرای مراسم عزاداری نیز، زرتشتیان از زمان فوت شخص تا ۳ روز با پوشش سفید در ساختمان های مخروبه كنار دخمه معروف به« خیله» به سوگواری می پرداختند.

بری اطلاعات بیشتر درباره دخمه یزد به اینجا مراجعه فرمایید.

 

خانه هنر یزد

در سفر به یزد حتما به بام خانه هنر یزد هم بروید. ساختمان خانه هنر یزد متعلق به دوره قاجار و مالکیت مهدی ملک زاده بوده که از سال ۱۳۹۳ مرمت و بازسازی آن شروع شده و همچنان نیز ادامه دارد. قسمت کوچکی از این مِلک در قالب مجموعه گردشگری خانه هنر یزد به فعالیت مشغول می باشد که یک گالری زیبا از تابلوهای نفیس هنرمندان یزدی به همراه فروشگاه صنایع دستی نیز دارد. پشت بام خانه هنر معروف به بام یزد می باشد که نمایی باشکوه از شهر تاریخی یزد را به نمایش گذاشته  است. این خانه در تاریخ ۲۸ دی ۱۳۷۹ با شماره ی ثبت ۲۹۵۰ به عنوان یک اثر ملی ایرانی به ثبت رسیده است. 

 در اینجا درباره خانه هنر یزد بیشتر بخوانید.

 

 

سفرهای رادینا برای بازدید از جاذبه های ذکر شده، تور یک روزه یزد گردی را تدارک دیده است که می توانید برای رزرو تور ، به اینجا مراجعه نمایید.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad Samandehi
از رادینا بپرسید