https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

باغ دولت آباد یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  باغ های تاریخی یزد  »  باغ دولت آباد یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان شهید رجائی، باغ دولت آباد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 7 تا 22:30
روز بازدید : همه روزه به جز روز عاشورا
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 5000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 200,000 IRR

باغ دولت آباد، یکی از نه باغ ایرانی

شهر جهانی یزد، علاوه بر کویری بودن، مکان های تاریخی، فرهنگی و دیدنی فراوانی دارد که هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. یکی از جاهای دیدنی یزد، باغ دولت آباد است که در محلۀ چهار مُنار قرار دارد. 
در گذشته این باغ زیبا مکان زندگی یکی از حکمرانان یزد و خانواده‌ اش بوده است. از آن جایی که این باغ علاوه بر سکونتگاه، محلی برای سر و سامان دادن به کارهای حکومت بوده؛ یکی از زیباترین ساختمان های حکومتی و تاریخی یزد در این باغ قرار دارد. این باغ زیبا و باشکوه امروزه درهای خود را به روی گردشگران ایرانی و غیر ایرانی گشوده و پذیرای میهمانان خود گشته است. 
باغ دولت آباد یزد با قدمت بیش از 260 سال، اکنون یکی از قدیمی ترین باغ های ایرانی است و دارای شهرتی جهانی می باشد. در هر گوشه و کنارۀ این باغ نشانه ای از بهشت وجود دارد که بازدیدکنندگان را به تفکر فرو می برد. درختانی مانند انگور، کاج، سرو، انار و گیلاس در همه جای آن باغ سرسبز به چشم می خورد و در فصل بهار نیز بوی گل های محمدی و سرخ به مشام می رسد که همگی فضایی زیبا و باطراوت را به وجود آورده اند.
باغ دولت آباد یزد در بیست و سوم اسفند سال 1346 به شماره ۷۷۴ در ردیف آثار ملی ایران قرار گرفته‌ همچنین یکی از نُه باغ‌ِ ایرانیِ ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است. 

باغ دولت آباد یزد در شب

تاریخچه باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد در سال ۱۱۶۰ ه‍جری قمری، در اواخر دورۀ افشاریه، توسط محمدتقی خان بافقی معروف به خان بزرگ، ایجاد گردید. مرحوم محمدتقی خان که سرسلسلۀ خاندان خوانین یزد بود؛ برای ایجاد این باغ زیبا، ابتدا قناتی را به طول ۶۵ کیلومتر، احداث نموده تا آب را از شهرستان مهریز به یزد منتقل کند. در گذشته ای نه چندان دور، باغ دولت آباد آنقدر آب داشته که بعضی ‌ها به آن «نمایش آب» می‌گفتند؛ امّا امروزه آب باغ از یک چاه عمیق به دست می‌آید و هنوز هم حوض ‌های آن پر آب بوده که حس تازگی و سرزندگی را به درختان منتقل کرده است.  
این باغ با مساحتی حدود 70 هزار متر مربع احداث و سپس مجموعه حکومتی «دارالحکومه» به منظور رسیدگی به امور حکومت، در آن بنا گشت. این باغ زیبا شامل ساختمان، حوض و آبنماهای بسیاری بوده که درختان سرسبز و سر به فلک کشیده ای در فضای بین آن‌ ها، زینت بخش محیط گشته اند.
باغ دولت آباد در دوران قاجاریه در خارج از شهر قرار داشت، امّا با گذشت زمان، بافت شهری اطراف آن را پر کرد؛ به گونه ای که این باغ اکنون در مرکز شهر یزد واقع شده است.

حوض و آبنمای باغ دولت آباد

بلندترین بادگیر جهان؛ در باغ دولت آباد یزد

باغ زیبای دولت آباد، یکی از قدیمی ترین باغ ها در شهر یزد است. نکته جالب درباره آن وجود بادگیری به طول ۳۳/۸ متر بر روی عمارت باغ است که این بادگیر منحصر به فرد و زیبا، بلندترین بادگیر خشتی دنیا در شهر جهانی یزد، شناخته می شود.
بادگیر باغ زیبای دولت آباد، روبروی آب ‌نما و حوض اصلی قرار گرفته و این شاهکار معماری گذشته، تناسب زیادی با حوض آن دارد؛ زیرا حوض روبروی آن به گونه ای ساخته شده که اگر در آخر گذرگاه باغ و در قسمت انتهایی حوض طویل بایستیم، کل نمای بادگیر را در آب می توان مشاهده کرد که آن تا میانۀ آبی آسمان پیش رفته است. 

طرز کار بادگیرها به چه شکل است؟

بادگیرها، گنبدها و مناره ها شاخص ترین نشانه ظاهری معماری استان یزد می باشند که به صورت یک سویه و چهارسویه نیز شناخته می شوند. بادگیرها علاوه بر زیباسازی و ابهت بخشیدن به ساختمان ها، به بهترین نحو فضای درونی بناها را تهویه و سرداب ها و آب انبارها را خنک می ساخته و حتی برای سرد نگه داشتن مواد غذایی نیز از بادگیرها استفاده می شده است.
در این معماری، عملکرد بادگیر به گونه ای است که جریان باد را گرفته و به دلیل اختلاف سطح و وضعیت خاص دریچه های بادگیر ، آن را با سرعت زیاد به پایین بادگیر کشیده و از راه دیگر، هوای گرم و آلوده را به بیرون می فرستاده است.  

بادگیر باغ دولت آباد

ساختار و نمای باغ

با رسیدن به محوطۀ باغ دولت آباد یزد، با فضای سرسبز و زیبایی روبرو می شویم که طرح باغ یکی از بی نظیرترین طرح های باغ ایرانی است. باغ دولت آباد یزد از نظر طرح و زیبایی، در ردیف باغ فین در کاشان و باغ شاهزاده ماهان در کرمان قرار دارد. از مصالح شاخصی که در بناهای این باغ به کار رفته، سنگ مرمر است.
برای ورود به ساختمان اصلی، باید از دری چوبین عبور کرد که کنده کاری های زیبایی روی آن به کار رفته است. با ورود به ساختمان باغ، اتاق های زیادی وجود دارد که در بیشتر آن ها حوضی در وسط ساختمان تعبیه شده است.
از آنجایی که باغ دولت آباد یزد، از باغ های سکونتگاهی – حکومتی به شمار رفته؛ به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم می گردد. در باغ بیرونی تشریفات حکومتی انجام می شده و باغ اندرونی در واقع اقامتگاهی خصوصی بوده است. در سمت راست حوض اصلی باغ، عمارت تابستان خانه یا شاه نشین و در سمت چپ آن زمستان خانه یا عمارت تالار آیینه قرار دارد.

هشتی باغ دولت آباد یزد
 

بخش اندرونی باغ دولت آباد

بخش اندرونی که محل زندگی حاکم و خانواده اش بوده؛ از ساختمان های هشتی، بهشت آیین، حرمسرا، مطبخ، اتاق های خادمان، اصطبل، دُرُشکه خانه، برج دیده بانی و آب انبار خصوصی تشکیل شده است. در باغ ‌های سکونتگاهی- حکومتی، بخش اندرونی را از سایر بخش ‌ها متمایز کرده و حتی دربان یا حاجبی را برای نظارت بر آن تعیین می‌کردند.
بادگیر هشت ضلعی، سه شاه‌ نشین، دو اتاق، حوضچه‌ ها و تالارهای عمارت تابستانی؛ قسمت‌های باقی مانده بخش اندرونی ‌اند. یکی از مهمترین قسمت های بخش اندرونی، ساختمان هشتی یا ساختمان تابستانه آن است که در انتهای باغ قرار داشته و ساختمان اصلی باغ را تشکیل می دهد. کادربندی زیبای سقف هشتی و تلفیق جریان آب و هوا به زیباترین حالت در آن، باعث شده همواره بازدیدکنندگان فراوانی به سوی این ساختمان رهسپار شوند؛ زیرا در اثر برخورد باد به آب است که هوای خنک به قسمت شاه نشین و تالار منتقل می گردد. 

باغ دولت آباد یزد

بخش بیرونی باغ دولت آباد

بخش بیرونی باغ برای استقرار کاروان ‌ها، برگزاری مراسم ورزشی، تشریفات و انجام امور حکومتی استفاده می ‌شده است و شامل: ساختمان های تالار آیینه، تهرانی، ساختمان سردر اصلی، دو بازارچه، دو برج دیدبانی، آب انبار عمومی و دیوان خانه می گردد.

باغ دولت آباد چه در روز و چه در شب، میهمانان زیادی دارد؛ زیرا در شب فانوس های زیادی در امتداد درختان روشن شده که برای روشنایی محوطۀ باغ استفاده می شوند؛ این فانوس ها ظاهر جذّاب و دلچسبی را به باغ داده اند. همچنین به دلیل اینکه در یکی از این اتاق ها با شیشه های رنگی تزئین شده، تابش آفتاب در روز تصاویری زیبا از رنگ ها را به نمایش می گذارد. درهای مشبّک، شیشه‌ های رنگی، آب ‌نماهای داخل عمارت اصلی، هیبت درختان‌ توت صد سالۀ باغ و ... در روز زیبایی خاصی به باغ داده ‌اند. 
پیشنهاد می شود که در سفر به یزد، بازدید از باغ زیبای دولت آباد  را فراموش نکنید؛ همچنین در گوشه ای از فضای چشم نواز این باغ، کافه ای سنّتی وجود دارد که در گذشته مطبخ باغ بوده است. شما می توانید به این کافی شاپ سنّتی رفته و علاوه بر فضای دلنشین آن، از یه نوشیدنی خوشمزه یا یه وعده غذایی سبک لذت ببرید.

باغ دولت آباد یزد

از دیدن این اماکن دیدنی یزد غافل نشوید!

علاوه بر باغ دولت آباد، مسجد جامع یزد، میدان امیرچخماق، آتشکده یزد، خانه لاری ها و موزه آب از مهم ترین اماکن گردشگری یزد هسستند که در مطلب جاهای دیدنی یزد به معرفی آن پرداخته ایم.

برای رزرو تورهای یزدگردی می توانید در سایت ما ثبت نام کنید و اگر تمایل به اقامت در شهر زیبای یزد را دارید در مطلب هتل های ارزان یزد، اقامتگاه ها و هتل هایی که قیمت مناسبی دارند و خدمات خوبی را هم ارائه می دهند معرفی کرده ایم.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد باغ دولت آباد یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi