https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بهترین جاذبه های گردشگری مهریز

تاریخ ثبت : 19 اسفند 1396 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  بهترین جاذبه های گردشگری مهریز
بهترین جاذبه های گردشگری مهریز بهترین جاذبه های گردشگری مهریز

مهریز کجاست؟

مهریز، شهر تاریخ و طبیعت، از شهرستان های توریستی و جاذبه های گردشگری یزد می باشد كه در 30 کیلومتری شهر یزد قرار گرفته و با آثار تاریخی و طبیعی فراوان خود، در ایام نوروز بعد از مركز استان، افتخار بیشترین تعداد گردشگران نوروزی را به دست آورده است.بنا و نام شهر مهریز را به «مهرنگار» دختر انوشیروان ساسانی نسبت داده اند. 

صنایع دستی مهریز شامل فرش های اصیل، سبد بافی، گیوه بافی و چاقو سازی می باشند که جزو سوغات مهریز به حساب می آیند.

در سفر به یزد پیشنهاد میکنیم یک نیم روز را به بازدید از  این باغشهر زیبا اختصاص دهید. در ادامه جاهای دیدنی مهریز را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

جاذبه های گردشگری مهریز

باغ پهلوان پور مهریز، مهم ترین جاذبه گردشگری مهریز

باغ پهلوان پور مهریز یكی از باغ های تاریخی و جاذبه های گردشگری مهریز می باشد که در دوره  قاجار بنا شده و در سال ۱۳۹۰ به عنوان یكی از مجموعه باغ های ایرانی به ثبت یونسكو رسیده است. باغ پهلوان پور مهریز در حدود ۵۰ سال پیش از ترکیب دو باغ مجزای خانواده های پهلوان پور شکل گرفته که در نهایت به نام «علی پهلوان پور» تاجر نامدار مهریز مشهور گردیده است. باغ پهلوان پور مهریز از یک مجموعه ورودی متعلق به دوره زندیه (برج، اصطبل و كاهدان)، بناهای زمستانخانه، کوشک یا شربتخانه، سرایداری، آشپزخانه و حمام مربوط به دوره قاجاریه، تشکیل شده است. زیباترین بنای این باغ؛ كوشک یا شربتخانه در مركز باغ پهلوانپور می باشد كه دارای دو نیم طبقه و مساحت ۱۵۰۰ متر مربع است و شامل یک حوضخانه، تالار و چندین گوشواره می شود كه آب قنات حسن آباد نیز از زیر آن عبور كرده و وارد باغ می گردد. عمارت كلاه فرنگی هم از جمله نفیس ترین بخش های این قسمت می باشد. در باغ پهلوانپور مهریز ، 2 جوی آب رد می شود که درختان چنار سرسبز و تنومند، فضای اطراف آن را فرا گرفته و زیبایی باغ را شکل داده اند. بنای زمستانخانه شامل اتاق های نشیمن، پستو و مطبخ می گردد، بنای سرایداری هم محل سکونت و کارگاه خدمه باغ بوده است. 

برای دریافت اطلاعات بیشتر به نوشته باغ پهلوان پور مهریز مراجعه کنید.

باغ پهلوان پور

روستای سریزد، روستایی 3000 ساله

روستای سریزد یا فرافر، یکی از باستانی ترین دیدنیهای مهریز است که مجموعه ای از دروازه فرافر، کاروانسرا یا رباط کهنه، ارگ سریزد، رباط نو، کاروانسرای صفوی، مسجد جامع سریز، چاپارخانه و باغ آهو سریزد می باشد. روستای سریزد یا فرافَرد(نام پیش از اسلام آن) یا ایساتیس، روستایی است که بعد از هجوم اعراب به کلی نابود شد و پس از دو قرن سکوت با نام سریزد سر برآورد و سپس در دوره سلجوقیان، ایلخانیان و صفویان به اوج خود رسید اما هم اکنون با دارا بودن گنبد های آجری، بادگیر، یخچال های طبیعی و آب انبار تنها نقش یکی از جاهای دیدنی مهریز را ایفا می کند.

دروازه فرافر

ورودی این روستا یک دروازه 3000 ساله به نام فرافر می باشد که دیواری ترک خورده و آجری است و روزگاری دروازه پر رفت و آمدی بوده است. در مسیر بازدید روستای سریزد به کاروانسرای کهنه سریزد می رسیم که یک رباط خشتی و یادگار عهد صفوی است و در ایامی دور بر سر راه تجاری پر رونق جاده ابریشم قرار داشته تا پناهگاه بی پناهان بیابان ها باشد.

دروازه فرافر یکی از اماکن دیدنی مهریز

ارگ سریزد، قدیمی ترین صندوق امانات بانکی ایران

با گذر از کاروانسرای کهنه سریزد، ارگ یا قلعه سریزد خودنمایی می کند. قلعه ای 3 طبقه از خشت و گل که ۷۷۹۰ متر وسعت دارد و متعلق به دوره ساسانیان می باشد. طبقه اول این ارگ؛ برای افراد كم بضاعت، طبقه دوم مناسب قشر متوسط و طبقه سوم خاص اعیان و اشراف بوده است. این قلعه عظیم با 2 درب اصلی و پشتیبان بیانگر جمعیت زیاد روستای سریزد در گذشته می باشد.

قلعه سریزد یک حصار بیرونی به ارتفاع ۶ متر با ۳ برج مدور، یک حصار داخلی به ارتفاع ۹ متر با ۶ برج دیده بانی و خندقی با عرض 6 متر و عمق 3 تا 4 متر دور تا دور خود دارد. قلعه یا ارگ سریزد مهریز با 468 اتاق و حجره یکی از تاریخی ترین و بزرگ ترین صندوق امانات بانکی ایران و انبار غلات و مواد غذایی در آن زمان بود. ارگ سریزد در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مجموعه سر یزد

رباط نو

رباط نو یا کاروانسرای صفوی سریزد، بنایی آجری و متعلق به دوره صفویه می باشد. این رباط، جایگاه بزرگان بوده پس به ناچار استوارتر و زیباتر بنا شده است. مسجد جامع سریزد یکی دیگر از اماکن موجود در روستای سریزد می باشد که کتیبه ای قجری بر دیوار کاهگلی و تاریخی آن جلوه نمایی می کند. این مسجد در دوره های مختلف، بارها بازسازی گردیده است. بعد از تماشای مسجد جامع ، چاپارخانه مربعی سریزد با قدمت عهد ساسانی و 4 برج دیدبانی اطرافش را می بینید که روزگاری محل تردّد کاروانیان و تاخت و تاز اسب های چاپاری بوده است. 

کاروانسرای سریزد مهریز

باغ آهو مهریز

باغ آهو سریزد اولین مركز پرورش آهو در ایران می باشد که در ابتدای جاده سریزد مهریز قرار دارد. این باغ وحش مجموعه ۳۵ هكتاری است که ۱۰۰ رأس آهو، ۳۷ رأس گوزن، ۵۰ رأس قوچ، میش و حدود ۱۲۰ نوع پرنده زینتی از جمله کاسکو، طوطی كوتوله، طاووس مصری، فلامینگو، غاز كانادایی، قو مشکی، غاز وحشی اكراینی، مرغ شاخدار و حیوانات دیگر در داخل آن نگهداری می شود. باغ آهو سریزد ، یک رستوران و كافی شاپ مجهز هم برای رفاه حال گردشگران و بازدید كنندگان این باغ دارد که می توانند ساعاتی در آن بنشینند و خستگی گشت و گذار را از تن به در کنند.

کاروانسرای زین الدین، تنها کاروانسرای مدور ایران

رباط زین‌‌الدین یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان مهریز می باشد که در ۶۰ کیلومتری شهر جهانی یزد قرار دارد. کاروانسرای زین الدین تنها و اولین بنای مدور ایران است که از نظر استحكام و طراحی، فوق‌‌العاده دیدنی و بی نظیر می باشد. نام كاروانسرا، تركیبی است از دو کلمه مأخوذ پهلوی ساسانی «كاروان (کاربان)» به معنی جمعی از مسافران كه به صورت گروهی سفر می‌‌كنند و «سرای» به معنی خانه و مكان. کاروانسرای زین الدین یزد یکی از همان 999 کاروانسرای شاه عباسی است که توسط «زین‌‌الدین، گنجعلی خان زیگ حكمران كرمان» ساخته شده است. بنای آجری رباط زین الدین یزد ، 5 برج در 17 قدمی تک تک دیوارهای 8 متری و بلند بالای کاروانسرا دارد که درب ورودی و اصلی آن، در طرف جنوب رباط می باشد. با گذر از هشتیِ کاروانسرای زین الدین ، به حیاطی 12 ضلعی می‌‌رسیم كه اتاق های کاروانسرا را در دور تا دور خود حفظ نموده است. در داخل این رباط، یک هتل سنتی زیبا هم ساخته شده که در نوع خود بی نظیر می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و اقامتی خاطره انگیز در این کاروانسرای زیبا به  صفحه کاروانسرای زین الدین مهریز مراجعه کنید.

کاروانسرای زین الدین ( رباط زین الدین )

کوه ریگ مهریز، لذت کویر د رمهریز

کوه ریگ مهریز یکی از جذاب ترین تپه های شنی و جاذبه های طبیعی استان یزد می باشد كه در شهرستان مهریز قرار گرفته است. سالیان سال است که انبوهی از ماسه ‌های تمیز و بدون خاک، در كنار كوهی بر روی هم به صورت تپه ای بسیار بزرگ انباشته شده و کوه ریگ مهریز را تشکیل داده اند تا مكان تفریحی ویژه ای را در دل کویر و با امکانات کویری، برای گردشگران این دیار فراهم نمایند. شن های نرمی که با گام گذاشتن  بر روی آن، آرامشی خاص نصیب آدمی می شود و هرچه بالاتر می رویم ریگ های آن، داغ و داغ تر می شوند ولی لایه های زیرین آن بسیار خنک و دلنشین است که خستگی را از وجودمان دور می کند. سالهاست که پزشکان، به بیمارانی که از درد مفاصل و رماتیسم رنج می برند، نشستن در این ریگها و درمان طبیعی را پیشنهاد می دهند.

کوه ریگ مهریز

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز با مساحت 10 کیلومتری خود یکی از دو چشمه مهم استان یزد و از جاذبه های گردشگری شهرستان مهریز می باشد که برخی، وجه تسمیه آن را از حالت جوشش آب در لا به لای سنگ ها و حفره ها می دانند و گروهی نیز، به علت وجود بافت اسفنج گونه و مشبک سطح زیرین دریاچه غربالبیز دانسته اند که در هر دو نظریه، حرکت آب به شیوه عبور از منافذ یک غربال است. طبیعت و بنای کهن تاریخ غربالبیز به دوره اشکانیان برمی گردد که شاهد آن، تنوع در سبک معماری و گورستان یافت شده در این منطقه می باشد. چشمه یا دریاچه غربالبیز، طبیعتی خوش آب و هوا در شهر تاریخی مهریز و کرانه ارتفاعات شیرکوه است که در فصل های پر باران، سرزنده می شود و همگان را برای گذران تعطیلات آخر هفته به سمت خود می کشاند.

چشمه غربالبیز مهریز

سفرهای رادینا برای بازدید از جاذبه های شهر تاریخی مهریز ، تور گردشگری مهریز ، زین الدین و سریزد را تدارک دیده است. شرکت در این تور را از دست ندهید.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi