https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

دکتر محمود افشار

تاریخ ثبت : 17 تیر 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  دکتر محمود افشار
دکتر محمود افشار دکتر محمود افشار

محمود افشار یزدی

دکتر محمود افشار یزدی (۱۲۷۲ یزد _ ۱۳۶۲ تهران) دولت ‌مرد، شاعر، نویسنده و روزنامه ‌نگار ایرانی بود.

محمود افشار یزدی فرزند محمد صادق، در سال ۱۲۷۲ خورشیدی در شهر تاریخی یزد به دنیا آمد. در سیزده سالگی با از دست دادن مادرش، به شهر بمبئی هند نزد عمویش محمد تقی فرستاده شد. در هند به یادگیری زبان انگلیسی، مقدمات علوم جدید و تجارت تریاک پرداخت. وی پس از سه سال به تهران رفت و در مدرسه علوم سیاسی مشغول به تحصیل شد.

محمود افشار در 19 سالگی برای ادامه تحصیل، به سوئیس سفر کرد و به مدت 7 سال در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه لوزان، دوره لیسانس و دکتری حقوق خود را به پایان برد. دکتر افشار هم زمان با ختم جنگ جهانی اول، موفق به دریافت درجه دکتری شد و در طی عمر مفید خود به فعالیت های چشمگیری پرداخت.

دکتر محمود افشار یزدی در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۶۲ و سن ۹۰ سالگی در تهران دار فانی را وداع گفت.

فعالیت های دکتر محمود افشار

دکتر محمود افشار در سال های پایانی تحصیلش، مقالاتی در دفاع از حقوق ایران نوشت که در روزنامه های سوئیس چاپ گردید. در همین دوره نیز با علی‌اکبر داور (از رجال سیاسی در سوئیس و بنیان گذار دادگستری نوین ایران) آشنا شد که در تمام مدت عمر این دوستی ادامه یافت.

محمود افشار پس از اتمام دوره دکتری، در سال ۱۳۰۰ به ایران بازگشت و مدتی در مدرسه علوم سیاسی به تدریس تاریخ پرداخت. سپس در دوره وزارت علی ‌اکبر داور، دکتر افشار به همکاری دعوت و رئیس مدرسه تجارت شد. وی اساس این مدرسه را طبق مدارس اروپایی پی‌ریزی کرد.

جناب دکتر در سال ۱۳۰۵ خورشیدی نیز به دعوت علی ‌اکبر داور، وارد تشکیلات نوین قضایی شد و به سِمت مستشاری استیناف تهران منصوب گردید اما پس از چند سال، به علت اختلاف ایجاد شده بین افشار و داور، دکتر افشار عدلیه را ترک کرد و با منصب ریاست اداره اقتصادی و حقوقی، به وزارت دارایی منتقل شد و تا سال ۱۳۱۲ در آنجا خدمت کرد. بعد از آن به دادگستری و سپس به وزارت فرهنگ رفت. در نهایت، در فروردین ۱۳۲۴ از این سِمت و به طور کلی از کار اداری استعفا داد.

دکتر محمود افشار یزدی از سال ۱۳۰۰ پا به عرصه مطبوعات گذاشت و 4 سال بعد، مجله آینده را تأسیس کرد. وی بارها این مجله را در سال های ۱۳۲۳، ۱۳۳۸ منتشر کرد و در سال ۱۳۵۸ نیز خسرو افشار فرزند مرحوم محمود افشار برای چندمین بار این مجله را نشر داد.

بنیاد موقوفات محمود افشار

از دیگر اقدامات دکتر افشار، وقف ارثیه چند صد میلیاردی محمود افشار یزدی برای ایجاد بنیاد موقوفات خویش می باشد. وی قسمتی از مستغلات خود در باغ فردوس شمیران و دیگر نقاط تهران را نیز وقف مؤسسه لغت ‌نامه دهخدا و زبان و ادب فارسی نمود که شرح کامل آن در کتاب «پنج وقفنامه دکتر محمود افشار یزدی» آمده ‌است. دکتر افشار، همچنین یکی از زمین های بزرگ خود در میرداماد تهران را هم وقف دبستان دکتر محمود افشار، راهنمایی و دبیرستان پسرانه دکتر محمود افشار کرده است.

مهم‌ ترین اهداف تأسیس بنیاد موقوفات دکتر افشار

فعالیت ‌های فرهنگی به منظور گسترش زبان فارسی و تحکیم وحدت ملی (انتشار 102 جلد کتاب و رساله و اهداء برخی از آنها، اعطا جایزه سالیانه به پژوهشگران و استادان ایرانی و خارجی، همکاری با دانشگاه تهران و امیرکبیر و مؤسسه لغت‌نامه دهخدا، کمک و همکاری با وزارت آموزش و پرورش برای احداث بیش از 770 واحد مسکونی و ...) و فعالیت‌های بهداشتی (بهبود ساختمان موقوفه، ایجاد فضای سبز در بیش از 100 هزار متر مربع، همکاری با شهرداری منطقه ۲۱ برای ایجاد پارک کودک و ...) از مهم ترین اهداف تأسیس بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار یزدی می باشد.

محمود افشار و ایرانیزاسیون (مفهوم وحدت ملی)

دكتر محمود افشار سردبیر ماهنامه آینده بود. هدف این نشریه، آموزش راهكار حكومت كردن و طرح سیاست های استراتژیک حفظ و تقویت قدرت و بازتابگر تفكر سیاسی بخشی از نخبگان روشنفكر آن زمان ایران بود. این نشریه در کنار تأملات روشنفكرانه، گاه با لحنی تند نیز با دولتمردان و حتی شاه سخن می گفت.

محمود افشار در تیر ماه ۱۳۰۴، در اولین شماره سرمقاله آینده به مسئله وحدت ملی پرداخت و ۳۴ سال بعد نیز از ضرورت وحدت ملی و یگانگی زبان در ایران سخن راند.

از نظر دکتر محمود افشار، وحدت ملی ایران بر چهار ركن؛ یگانگی نژادی، اشتراک مذهب، زندگانی اجتماعی (اشتراک فرهنگی) و وحدت تاریخ استوار می باشد.

دکتر محمود افشار و تعریف پان ایرانیسم

محمود افشار یزدی، درباره پان ایرانیسم چنین می گوید؛

پان‌ ایرانیسم در نظر من باید «ایده آل» و هدف اشتراک مساعی تمام ساکنین قلمرو زبان فارسی باشد در حفظ زبان و ادبیات مشترک باستانی. منظورم اتحاد کلیه ایرانی ‌نژادان _ فارس‌ ها، افغان ‌ها، لرها و آذری ‌ها، کردها، بلوچ ‌ها، تاجیک‌ ها و غیره است برای حفظ و احترام تاریخ چند هزار سال مشترک و زبان ادبی و ادبیات مشترک. هیچ‌ وقت عقلای ایران، اندیشه اینکه به خاک کشورهای دیگر تجاوز کنند را در مخیله خود نداشته ‌اند. همیشه حرف این بوده ‌است که ما باید از لحاظ ارضی، وضع کنونی خود را نگاه داریم و استوار کنیم. پان ‌ایرانیسم ما باید جنبه دفاعی و فرهنگی داشته باشد نه تهاجمی. به این معنی که در برابر «پان» های دیگر، مانند پان ‌تورانیسم یا پان‌ عربیسم که قصد تجاوز از حدود ارضی خود دارند، مقاومت داشته باشیم.

شعر کعبه وطن دکتر افشار

مراسـت قبـله ‌ام ایران و هر کـجا گذرم                 به کـعـبـه وطـن خویـشـتـن بـود نـظـرم

به سـوی ایـران هـر جـا روم نمـاز کنم                  که نیـسـت جـز وطـن خویـش قبـله دگرم

« نه بخت و دولت آنم که با تو بنـشینم                 نه صبر و طاقـت و آن هم که از تـو درگذرم»

وجود حاضـر و غایب منـم که در بومـت                دلـم مقیم بـود، گـرچـه دائـم السـفـرم

«به رغم فلسفیان بشنو این دقیقه ز من                که غـایـبــی تـو و هـرگـز نـرفتی از نظرم»

غبـاری از غم تو بر دلم نشـسته که مـن               عـلاج آن نـتـوانـم کـنـم بـه چـشـم تـرم

ستـارگـان را بینـم نه خیمه ‌شب ‌بـازی                چـو شـب بـه خـیمـه آن آسمان فرانـگرم

به لعـبتان فلک ناظـرم، ولـی صد شـکر                 که سـعد و نـحـس از آنان نمی‌کـند اثــرم!

«به هر نظر بت ما جلوه می‌کند، لیـکن                 کس این کرشمه نبیند که مـن همی‌ نـگرم»

تو جلوه بینـی و مشّاطـه را نمـی ‌بیـنی                 تو صـحنه بینی و مـن پشـت پرده را نگرم


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi