https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خوشمزه های یزدی

تاریخ ثبت : 19 تیر 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  خوشمزه های یزدی
خوشمزه های یزدی خوشمزه های یزدی

میان وعده های یزدی

نان کُپُک، لَتیر و نان خشک سنتی از جمله نان هایی است که صبح ها در سفره یزدی ها به چشم می خورد و در فصول سرد سال نیز ارده شیره و حلوا ارده سفره را پر می کند. چای و نبات در کنار قند یزدی هم که از واجبات سفره صبحانه یزدی هاست.

خوشمزه های یزدی

پنج شنبه ها، بوی نان سوروک در کوچه های یزد می پیچد و به آسمان می رود تا خیراتی برای رفتگان و به نوعی تسکین قلب بازماندگان باشد.  

فِلّه

فِلّه ، ساده ترین غذای یزدی هاست که در ابتدای بهار با شیر آغوز گوسفند یا گاو( اولین شیر ترشحی پس از زایمان) تهیه می گردد به این گونه که؛ یزدی ها، شیر آغوز را می جوشانند که پس از سرد شدن به حالت فرنی درآمده و آن را میل می کنند. در روزگار گذشته، این غذا بر سر سفره های هفت سین نیز وجود داشته است.

کشک خیار

کشک خیار ، غذای مخصوص روزهای گرم یزد است. اولین کار برای تهیه این غذای ساده؛ شستن کشک خشک، خیساندن و ساییدن آن است سپس چند عدد خیار رنده شده با درجه درشت، نعنا، گردوی خرد شده و کشمش به آن اضافه می کنند. این غذا بسیار خوش طعم است و گاهی به عنوان پیش غذا نیز استفاه می شود.

خوشمزه های یزدی

مُشتوک

مُشتوک نام میان وعده یزدی هاست که از مخلوط نان خشک کوبیده سنتی، گردوی نیم کوب شده، پنیر رنده شده، پیاز و زیره تهیه می شود سپس با مقداری آب، آن را به شکل خمیر گلوله ای درآورده و مصرف می کنند.

خوشمزه های یزدی

نان سوروک

نان سوروک یک نان روغنی است که بیشتر در پنج شنبه ها و برای خیرات درگذشتگان آماده می شود. برای تهیه این نان از آرد نان سنگک، تخم گشنیز، گیاه گل رنگ، آب، مایه خمیر، روغن کنجد، شکر و نمک استفاده می شود.

خوشمزه های یزدی

ماقوت

 ماقوت ؛ دسر خوشمزه ای است که نشاسته، گلاب، شربت، آب و گاهی زعفران در تهیه آن به کار می رود و با خلال پسته و بادام تزیین می شود.

خوشمزه های یزدی

فالوده یزدی

 پالوده یا فالوده یزدی یکی از دسر های خنک و خوشمزه یزدی است که در سراسر یزد با استفاده از نشاسته، گلاب، شکر و آب آماده می شود. تفاوت فالوده یزدی با نوع شیرازی آن در شکل نشاسته و استفاده از سیاه دانه به هنگام سرو آن می باشد.

خوشمزه های یزدی

در نوشته غذاهای سنتی یزد ، غذاهای بومی شهر یزد و طرز تهیه آن را به شما معرفی می کنیم.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خوشمزه های یزدی با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi