https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

دکتر پاپلی یزدی ؛ شازده حمام

تاریخ ثبت : 03 مرداد 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  دکتر پاپلی یزدی ؛ شازده حمام
دکتر پاپلی یزدی ؛ شازده حمام دکتر پاپلی یزدی ؛ شازده حمام

زندگی نامه محمد حسین پاپلی یزدی

محمد حسین پاپلی یزدی جغرافیدان، نویسنده و محقق ایرانی است که متولد اسفند ۱۳۲۷ خورشیدی در شهر یزد می باشد. وی بعد از دیپلم گرفتن، در مهر ماه 1346 به دانشگاه مشهد رفت و پس از طی دوره ای 4 ساله، با اخذ مدرک لیسانس جغرافیا فارغ التحصیل شد. خدمت سربازیش را نیز در گروه جغرافیای دانشگاه مشهد گذراند و از دی ماه 1350 به طور رسمی به استخدام دانشگاه مشهد درآمد.

دکتر پاپلی یزدی ؛ شازده حمام

رزومه علمی آقای دکتر محمد حسین پاپلی یزدی

دکتر محمد حسین پاپلی یزدی در سال 1355 به پاریس رفت و در رشته کارتوگرافی با پایان نامه« حمل و نقل داخلی ایران» موفق به دریافت فوق لیسانس شد. سپس در سال 1357 دانشجوی دوره دکتری دانشگاه سوربن گردید. محمد حسین پاپلی یزدی ، دکترای جغرافیا و اقلیم شناسی؛ اولین کسی بود که رساله دکتری اتا( دولتی) جغرافیا در دانشگاه های فرانسه را نوشت و به پیشنهاد هیأت ژوری و پروفسور دوپلانول، تز ایشان به صورت کتاب چاپ شد. همچنین کار در دانشگاه سوربن نیز به او پیشنهاد گردید ولی دکتر پاپلی یزدی ترجیح داد به ایران برگردد و عضو پیوسته مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه C.N.R.S بشود.

دکتر پاپلی یزدی ؛ شازده حمام

فعالیت های دکتر پاپلی یزدی

دکتر پاپلی یزدی ، فصلنامه علمی پژوهشی تحقیقات جغرافیایی را در سال 1365 به عنوان تنها« مجله علمی پژوهشی خصوصی جغرافیای کشور» بنیان نهاد و صاحب امتیاز و مدیر مسئول آن می باشد. از این مجله تاکنون، بیش از 1300 مقاله علمی پژوهشی در رشته های مختلف جغرافیا و علوم وابسته به آن، منتشر شده است.

دکتر پاپلی ، در سال 68 - 1367 با هدف مدیریت پروژه اطلس ایران به مدت 18 ماه به پاریس رفت و در سال 1370 مدرس دانشگاه سوربن فرانسه شد. وی یک سال بعد به دعوت دانشگاه می جی ژاپن، عازم آنجا شد.

جناب پاپلی در سال ۱۹۹۶ میلادی( 1375 شمسی) به عنوان عضو اصلی کمیسیون 10 نفره جغرافیای فرهنگی انجمن جغرافیدانان جهان انتخاب گردید و اولین ایرانی می باشد که جایزه انجمن جغرافیای فرانسه را دریافت کرده است. وی همچنین مدافع تشکیل اتحادیه کشورهای اسلامی است و احداث راه ‌آهن سراسری در بین کشورهای مسلمان پیشنهاد وی می باشد.

دکتر محمد حسین پاپلی یزدی در سال 1380 نیز با درجه استادی به دانشگاه تربیت مدرس تهران پیوست و 5 سال بعد به درخواست خود بازنشسته شد.

دکتر پاپلی یزدی ؛ شازده حمام

آثار دکتر پاپلی یزدی

دکتر پاپلی یزدی ، آثار زیادی دارد که برخی از آنها به عنوان منبع آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری رشته جغرافیا معرفی شده است.

گردشگری (ماهیت و مفاهیم)، نظریه‌های توسعه روستایی، نظریه‌ های شهر و پیرامون، مجموعه مقالات همایش بین‌المللی رویکرد فرهنگی به جغرافیا، جغرافیا بستری برای گفتگوی تمدنها، شاه عباس و پینه دوز، خاطرات شازده حمام: گوشه‌ای از اوضاع اجتماعی شهر یزد و ... چندی از آثار دکتر پاپلی می باشد.

دکتر پاپلی یزدی ؛ شازده حمام

سمت ‌ها و عناوین دکتر پاپلی

از جمله سمت ها و عناوین دکتر پاپلی یزدی عبارتند از؛ معاون بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، دبیر اجرائی سمینار بین‌المللی جغرافیای جمهوری اسلامی، عضو کمیته برنامه‌ریزی جغرافیا در ستاد انقلاب فرهنگی، عضو کمیته ملی اقلیم ایران، رئیس پژوهشکده امیر کبیر، رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران و ...

جوایز

دکتر پاپلی از افتخارات کشورمان می باشند که تاکنون جوایز زیادی دریافت کرده اند همچون؛ جایزه (J.MOROT)  فرانسه برای کتاب کوچ نشینی در شمال خراسان، جایزه اول طرحهای دانشگاه در اولین جشنواره فردوسی، تقدیرنامه چهره ماندگار توسط سازمان ثبت احوال کشور و ...

دکتر پاپلی یزدی ؛ شازده حمام

تعریف جهان سوم از نظردکتر پاپلی یزدی 

از نظر دکتر پاپلی یزدی ؛« جهان سوم جایی است که هر کس بخواهد مملکتش را آباد کند، خانه اش خراب می‌شود و هرکس بخواهد خانه اش آباد باشد باید در تخریب مملکتش بکوشد.»

معرفی کتاب خاطرات شازده حمام اثر دکتر محمد حسین پاپلی یزدی

دکتر محمد حسین پاپلی یزدی علاوه بر کتب و مقالات ارزنده، یک کتاب چهار جلدی با عنوان« خاطرات شازده حمام » نوشته که در جلد اول و دوم آن به بیان خاطرات کودکی، نوجوانی و عاشق شدن های خود پرداخته و همچنین سرگذشت انسانهایی را به تصویر کشیده که با تلاش و همت خود به همه چیز رسیده اند و نیز از انسانهایی می گوید که در همین دنیا، سزای اعمال زشت و پلیدشان را دیده اند.

دکتر پاپلی یزدی ؛ شازده حمام

دکتر پاپلی یزدی در این زمینه، بسیار با مهارت و باریک بینی به مسائل مهم اطراف توجه کرده و زندگی خود و مردم را به زیبایی بیان کرده است .

یک نمونه از خاطرات تاثیرگذار این کتاب؛ شرح زندگی خانمی است که در یک قدمی تباهی و فساد، از خداوند کمک می خواهد و خدای مهربان نیز او را نجات می دهد .


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi