https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

شیرینی یزدی ، از قطاب تا باقلوا

تاریخ ثبت : 20 شهریور 1396 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  شیرینی یزدی ، از قطاب تا باقلوا
شیرینی یزدی ، از قطاب تا باقلوا شیرینی یزدی ، از قطاب تا باقلوا

شهر یزد علاوه بر شهر بادگیرها به عنوان شهر شیرینی ایران نیز شناخته می شود. نمی شود در خیابان های یزد قدم زد و از شیرینی فروشی های آن که به حاج خلیفه معروف است به سادگی عبور کرد و شیرینی یزدی را امتحان نکرد! پس از امتحان کردن آن قطعا به فکر این خواهید افتاد که چند بسته ای را به عنوان سوغات یزد به دوستان و نزدیکان بدهید. اگر چه شیرینی های سنتی یزد در شهرهای دیگر هم پخت می شود ولی این کجا و آن کجا.

در این نوشته شما را با انواع شیرینی یزدی، طرز تهیه آن و قدیمی ترین کارگاه شیرینی سازی آشنا می کنیم.

شیرینی یزدی

قطاب، یک بقچه خوشمزه

از شما چه پنهان همین آلان که اسمش را آوردیم دهانمان آب افتاد! یکی از معروف ترین شرینی یزدی ها قطاب است که به عنوان میراث ناملموس ملی به ثبت رسیده است. قطاب یزدی به شکل یک خمیر توپر است که از ترکیب کردن روغن جامد، آرد، بیکینگ‌ پودر، زرده تخم‌مرغ، شکر به دست می آید. داخل این خمیر با هل و پودر بادام پر شده و سپس در روغن داغ سرخ می شود. در قدیم یکی از راه های گذران زندگی در میان زنان یزدی قطاب پیچی بوده است. امروزه بیشتر خلیفه ها از دستگاه های مکانیزه استفاده می کنند. درباره اصطلاح خلیفه در همین نوشته مفصل می گوییم.

قطاب یزدی

باقلوا یزدی, عصرانه ای دلچسب

ابتدا عثمانی ها باقلوا را درست می کردند که کم کم کشورهای همسایه هم شروع به پخت آن کردند. در ایران در شهرهای تبریز، قزوین  و یزد باقلوا تولید می شود که البته اندکی با هم تفاوت دارند. باقلوا یزدی از ترکیب زرده تخم مرغ، آرد، بکینگ پودر،گلاب، خاک قند، شکر، هل، شیر و روغن، مغز بادام و پسته به دست می آید. 

در قدیم چون باقلوا با کیفیت های مختلف تهیه می شده خلیفه ها یک نشانه برای خود قرارداد کرده بودند. بسته به کیفیت باقلوا چند چوب کبریت در سینی پخت می گذاشتند، هرچه باقلوا با کیفیت تر تعداد چوب کبریت ها بیشتر. به همین دلیل، از قدیم نام باقلوا سه سیخ ( سه چوب کبریت) به عنوان مرغوب ترین نوع معروف شده است. باقلوا یزدی را از یزد سوغات ببرید وبه عنوان عصرانه با چای در کنار عزیزانتان میل کنید. نوش جان

باقلوا یزدی

پشمک یزدی، یادی از کودکی

پشمک یکی از محبوب ترین شرینی یزدی ها است به خصوص در میان کودکان. در قدیم این شیرینی به صورت سنتی وبه کمک چند نفر تهیه می شده است. اگر پشمک یزدی امتحان کرده باشید حتما با یک مشکل مواجه شده اید که آن هم طریقه خوردن آن است. پشمک را باید با استکان خورد! مقداری پشمک را با انگشت در ته استکان فشرده کنید و بعد پشمک فشرده را خارج کرده و میل کنید. در یزد معمولا پشمک با نون برنجی که در ادامه معرفی می کنیم مصرف می شود..

پشمک یزدی

نان برنجی یزدی، سرشار از عطر و طعم

نان برنجی علاوه بر یزد در شهرهای قزوین و کرمانشاه هم تهیه می شود. نان برنجی از نوع یزدی با روغن، شکر، آرد سفید و آرد برنج، هل و گلاب تهیه میشود. نان برنجی یزدی در سراسر ایران معروف است و اغلب در لیست خرید مسافران نوروزی برای سوغات یزد قرار دارد.

شیرینی یزدی

حاج بادام، نامی بزرگ و اندازه ای کوچک

در میان اعضا خانواده شیرینی یزدی کوچک ترین عضو جناب حاجی بادام است! حاجی بادام یک شیرینی نقلی خوشمزه است که با زرده تخم مرغ، پودر قند، گلاب، هل و بادام تهیه می شود. این شرینی علاوه بر طعم عالی به دلیل بادام موجود در آن مقوی است.

حاجی بادام

نان پنجره‌ای، شیرینی از جنس شادی

نان پنجره ای یا  منقا یکی دیگر از شرینی یزدی های خوش طعم است. شیرینی منقا پای ثابت جشن و مجالس عروسی یزدی ها است. نان پنجره ای از ترکیب آرد برنج، آب، آرد سفید، نشاسته، گلاب، تخم مرغ، زعفران، روغن و پودر قند با یک قالب مخصوص تهیه می شود. در گذشته زنان یزدی شیرینی منقا را برای مهمانی و مجالس دوستانه خود طبخ می کردند.

نون منقایی یزدی

کیک یزدی، بهترین کیک ایران

اما نوبتی هم که باشد نوبت کیک یزدی است! اگرچه کیک یزدی در سراسر ایران پخت می شود اما کیک یزدی را در یزد امتحان کنید تا تفاوت را احساس کنید. کیک یزدی در قدیم در تنورهای هیزمی که از صبح زود روشن می شده طبخ می گشت. کیک یزدی امروزه بیشتر در مراسم های مذهبی و ترحیم در یزد استفاده می شود.

کیک یزدی

سوهان‌ آردی و سوهان خانی

با شنیدن نام سوهان به یاد قم می افتیم. اما یزد هم در میان شیرینی هایش از سوهان بی بهره نیست. دو نوع سوهان در یزد طبخ می شود به نام های سوهان خانی و سوهان آردی . سوهان خانی به دلیل پخت آن در میدان خان در یزد قدیم به این نام معروف شده است. سوهان آردی اما از سوهان خانی پرطرفدار تر است و حتی به خارج از کشور هم صادر می شود. سوهان آردی نسبت به سایر سوهان ها نرم تر  و خوردن آن راحت تر است. سوهان آردی از ترکیب موادی چون آردگندم، جوانه گندم، شکر، روغن حیوانی، پودر هل، جوهر لیمو، روغن مایع زعقران و عرق هل تهیه می شود.

سوهان یزدی

لوز، شیرینی با طعم ها و رنگ های مختلف

لوز یکی دیگر از خانواده شیرینی یزدی است که در انواع مختلف تهیه می شود، نارگیلی و پسته ای و بادامی. لوز بادام یا بیدمشک با سفیده تخم مرغ ، شکر، پودر بادام وعرق بیدمشک تهیه می شود. در لوز پسته ای به جای پودر بادام از پودر پسته و در لوز نارگیلی از پودر نارگیل استفاده می شود.

حاجی خلیفه کیست؟

در یزد به کسی که کارگاه شیرینی پزی دارد خلیفه و به کسی که قند و نبات تهیه می کند قناد می گویند. در یزد قدیم چون تعداد کمی از خلیفه ها به علت ثروت بیشتر می توانستند حاجی بشوند، به آن ها حاجی خلیفه می گفتند. به همین دلیل است که از گذشته تا کنون اصطلاح حاجی خلیفه در یزد رواج پیدا کرده است. امروزه مغازه های زیادی به همین نام در شهر دیده می شود.

حاج خلیفه رهبر

شیرینی یزدی را از کجا بخریم؟

قدیمی ترین کارگاه شیرینی سازی یزد متعلق به حاج خلیفه علی رهبر است که در سال 1295 تاسیس شده است. این شیرینی سازی در میدان امیرچخماق نبش چهار راه شهدا قرار دارد. برای خرید سوغات می توانید به شعبه های دیگر حاج خلیفه هم مراجعه کنید. یک شعبه در بلوار جمهوری جنب امامزاده سید جعفر و دیگری در بلوار دانشگاه رو به رو پارک پهلوان یزدی واقع شده است.

شیرینی فروشی حاج خلیفه یزد
اگر قصد سفر به یزد را دارید به شما پیشنهاد می کنیم حتما دو مطلب راهنمای سفر به یزد و بهترین هتل های یزد را مطالعه کنید.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
توسط حسین کاردی در تاریخ 21 مهر 1396
باسلام...بنده هم یزدراخیلی دوست دارم وهم مردم خوب ونجیبش را... .چندبارتوی سایتها درخصوص مراحل تهیه سوهان اردی سوال کردم که هیچکدام جواب ندادند.... شما هم که اول نوشتیدتمام شیرینیهابامراحل تهیه اش ..سوهان اردی رامعرفی اماطرزتهیه اش راازقلم انداختیدلطفاخلاصه واربنویسید..سپاسگزاریزدیهای عزیزهستم.پاسخ رادینا : سلام به شما دوست گرامی
ممنون از نکته ای که اشاره کردید. طرز تهیه سوهان آردی در داخل مطلب قرار داده شد. با تشکر از ارسال نظر شما


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi