https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

هرات و مروست؛ منطقه ای به قدمت آریایی ها

تاریخ ثبت : 01 مهر 1398 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  هرات و مروست؛ منطقه ای به قدمت آریایی ها
هرات و مروست؛ منطقه ای به قدمت آریایی ها هرات و مروست؛ منطقه ای به قدمت آریایی ها

شواهد تاریخی نشان می دهند که منطقه هرات و مروست بسیار قدیمی است و مورخان چنین می اندیشند که سکونت در این منطقه به دوران آریایی ها باز می گردد. هرات و مروست که تا سال 1359 از دهستان های شهرستان شهر بابک بوده اند، در همان سال از استان فارس جدا شده و در حال حاضر جزو شهرستان خاتم یزد به حساب می آیند.
بعضی افراد وقتی نام هرات را می شنوند به یاد افغانستان می افتند و اطلاعی از وجود هرات یزد در ایران ندارند؛ هرات در جنوبی ترین منطقه استان یزد در فاصله 240 کیلومتری از مرکز استان قرار گرفته و مرکز شهرستان خاتم می باشد. همچنین مروست در فاصله 180 کیلومتری از مرکز یزد قرار گرفته که در بردارنده دهستان های ایثار و هرابرزجان می باشد. این منطقه از غرب با شهرستان بوانات در استان فارس، از جنوب به هرات و از شرق به کرمان می رسد.

 جاذبه‌های هرات

از مکان های دیدنی هرات می توان به نهر مسیح، قلعه محمد کریم خان، قلعه سیصد ساله محمد باقری، باغ معدن، جنگل های باغ شادی و قره تپه اشاره کرد که در ادامه توضیحات بیشتری درباره برخی از مکان های معروف تر می آوریم:

جنگل باغ شادی هرات

منطقه جنگلی و حفاظت شده باغ شادی با مساحت نه هزار هکتار، تنها منطقه جنگلی استان یزد است که از گونه جنگل های زاگرسی به شمار می رود. بادام کوهی، بنه، کیکم، درمنه، آلوچه وحشی، شقایق وحشی، ارژن و گون پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می دهند. این منطقه از نظر وسعت، ترکیب و نوع در استان یزد منحصر بفرد است ولی به دلیل شرایط محیطی شکننده و همچنین هجوم و آسیبی که چرای دام ها در این منطقه به وجود می آورند، آسیب های زیادی برای اکوسیستم این منطقه بوجود آمده است. 

جنگل شادی هرات

نهر مسیح هرات

رودخانه نهر مسیح تنها رودخانه دائمی استان یزد است و رگ حیات شهرستان خاتم به شمار می رود. سرچشمه این رودخانه و پارک جنگلی آن که در فاصله پنج کیلومتری جنوب شرقی هرات قرار دارد، علاوه بر اینکه یکی از پنج منطقه گردشگری کشور محسوب می شود، هفتمین میراث ارزشمند طبیعی ثبت شده در لیست مواهب ارزشمند طبیعی کشور است که عمر آن به دوره کوارتز می رسد.

نهر مسیح هرات

منطقه شکار ممنوع قره تپه هرات

منطقه قره تپه با مساحتی بالغ بر هشتاد هزار هکتار اصلی ترین محل زیست هوبره است. هوبره پرنده ای حفاظت شده است که در فهرست سرخ قرار دارد. علاوه بر این، قره تپه محل زندگی گونه های کمیاب دیگری از جمله گوزن زرد، گورخر ایرانی، آهو و زاغ بور نیز می باشد. 

منطقه قره تپه

جاذبه های تاریخی مروست

منطقه مروست نیز بناهای تاریخی و مواهب طبیعی زیادی دارد از جمله مسجد حاجی قاسم ، قلعه تاریخی مروست که قدمت آن به پیش از اسلام می رسد، گنبدی، مسجد شاه حسین مربوط به دوران قاجاریه که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است، کاروانسرای شعبه، بقعه شیخ بهاء الدین، بقعه شیخ عبدالله و مسجد جامع.

قلعه تاریخی مروست

زیبایی های طبیعی مروست

زیبایی های طبیعی مروست شامل سه دسته کوهستانی، دشت و جنگل می شود که منطقه چنار ناز، چشمه کر، غارهای لی تاریک، خانه خدا و بابا زاهد و چنار 2500 ساله کرخنگان از جمله جاذبه های طبیعی کوهستانی مروست به شمار می روند.
همچنین دشت کویر شامل دشت ریواس، دریاچه نمک، گل های ارسلان و تپه دهل زنان (تپه بادی) در قسمت شرق مروست است که ارتفاع این تپه حدود دو برابر کوه ریگ مهریز است.
از جمله جاذبه های جنگلی منطقه می توان به جنگل های چنارناز و کرخنگان با پوششی سبز از درختان بادام کوهی، کیکوم و درختان پسته وحشی (بنه) اشاره کرد که از زیبایی های طبیعی و خدادادی این منطقه می باشند. 

لازم به ذکر است که مروست یکی از قطب های کشاورزی استان و یکی از مراکز اصلی تولید انگور در کشور است و محصولات کشاورزی این منطقه شامل گندم، جو، ذرت، انگور، پسته و انار می باشد.

کرخنگان مروست


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi