https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

در بهار بدون سفر چه کنیم؟!

تاریخ ثبت : 10 فروردین 1399 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  در بهار بدون سفر چه کنیم؟!
در بهار بدون سفر چه کنیم؟! در بهار بدون سفر چه کنیم؟!

بهار آمده، فصلی که با سرسبزی و شکوفایی همراه است؛ اما همه می دانید که امسال بهاری متفاوت داریم، بهاری که باید جوری دیگر سپری شود، بهاری که تا به حال در تاریخ تکرار نداشته، اولین نوروزی که قرار است بجنگید و مبارزه کنید؛ مبارزه با ویروسی موذی به نام کرونا! 

این را بدانید که سفر همیشه هست، مهمانی همیشه هست، باشگاه و کافه و مراکز خرید همیشه هست؛ اما عزیزان و وابستگانتان شاید با یک سهل انگاری، دیگر در بینتان نباشند! حتی امسال، چهارشنبه سوری را نیز باید مانند قدیمی ها در حیاط منزل، با پریدن بر روی آتشی کوچک و سنت کوزه شکستن سپری کنید تا به کاهش تلفات چهارشنبه سوری نیز منجر شود.

در طالع بینی سال 99 آمده که امسال سال موش است، موشی که دوستدار فعالیت گروهی و معاشرت اجتماعی است؛ اما امسال به خاطر اینکه در آینده نزدیک دچار پشیمانی نشویم باید از شرکت در مهمانی ها و دورهمی ها صرف نظر کنیم و شعار بهاری مان این باشد که: «برای دوباره سبز شدن در خانه بمانیم.» 

«این عید پی سبزه قبایی نرویم / دیدار عزیز و آشنایی نرویم

تا پاک شود سال نو از ناپاکی // در خانه بمانیم و به جایی نرویم»

نگران نباشید که هر مشکلی یک روزی تمام می شود، قدری صبر کردن می تواند شما را به بهاری شیرین تر برساند، عظمت لایزال خداوند در برابر ویروسی کوچک وصف نشدنیست پس امیدتان به او باشد و از او مدد بخواهید، مراقب روحتان باشید و قوی بمانید؛ چراکه «امید» تنها روزنه‌ گریز از این وادی سخت است.

سفر . کرونا

مقدمات قرنطینه خانگی

برای اینکه روزهای خوبی را در کنار خانواده در قرنطینه خانگی به سر ببرید باید به این نکات مهم زیر توجه داشته باشید:

در صورت مصرف دارویی خاص و در صورت اجازه پزشک، آن دارو را برای مدت 30 روز تهیه کرده تا در موقع ضرورت در خانه در دسترس باشد.

حتماً به فکر یک جعبه کمک های اولیه باشید که شامل وسایل ضروی مانند چسب زخم، پانسمان، گاز استریل، بتادین، پماد آنتی بیوتیک، قیچی، موچین، دماسنج، داروهای بدون نسخه مانند قرص سرماخوردگی، قرص مسکن، داوری ضد سرفه، داروی تب بر، داروی معده و... است. 

حواستان به وسایل خاص درمانی از جمله سمعک، لنز و... باشد که باتری یا لوازم یدکی مورد نیاز را در منزل در دسترس داشته باشید.

بهتر است یک کپی از مدارک پزشکی خود را در منزل داشته باشید تا در موارد اضطراری به راحتی در دسترستان باشد.

سرگرمی های دوران قرنطینه نوروزی 

به جای نگرانی و غصه خوردن بهتر است از این توفیق اجباری که پیش آمده نهایت استفاده را ببرید و با یک سری کارها سختی و یکنواختی این دوران را کمتر کنید:

سفر . کرونا

تماس تصویری: هرچند با وجود شرایط پیش آمده، سنت دید و بازدید عید رنگ باخته؛ اما هنوز هم می شود دید و بازدیدها را به گونه ای امروزی انجام داد. می توانید امسال از طریق تماس تصویری سال نو را به دوستان و آشنایان تبریک بگویید.

بازدید از موزه های جهان: می توانید با نصب اپلیکشن فرهنگ و هنر گوگل (Google Arts & Culture)، آثار هنری ای که در موزه های ۷۰ کشور جمع آوری شده اند را تماشا کنید.

احساس شادابی: گوش دادن به موسیقی، فیلم دیدن، دوش گرفتن با عصاره های خیار و لیمو و پرتقال، ماساژ درمانی در خانه، رنگ کردن تخم مرغ های هفت سین و تهیه شیرینی در منزل، کمک شایانی به شادابی و تغییر حس و حال بدنتان می کند.

سفر . کرونا

کتاب خواندن: می توان یک کتاب خواندن ساده را به روشی جذاب تر در خانه انجام داد؛ بدین گونه که صفحات یک کتاب را بین اعضای خانواده تقسیم کرده و همه به ترتیب چند صفحه بخوانید، سپس به نقد و بررسی کتاب بپردازید.

تغییر دکوراسیون: با تغییر دکوراسیون و گل آرایی منزل، علاوه بر اینکه انرژی های منفی را از محل زندگی دور می کنید، حس تازگی و دوری از روزمرگی را نیز برای اهل خانه به ارمغان می آورید و از شر وسایل اضافی هم خلاص می شوید.

خاطره نویسی: خاطرات و اتفاقات این دوران را در یک دفتر ثبت کنید. شاید در آینده با نگاه به آن و یادآوری گذشته، لبخندی بر روی لبتان نقش ببندد.

مسابقه آشپزی: می توانید هر روز یکی از افراد خانواده را مسئول پخت غذا کرده و همه به غذای او امتیاز دهید. همچنین جایزه ای برای برنده و وظیفه ای هم برای بازنده تعیین کرده تا شور و هیجان مسابقه بالاتر برود. با این کار کمی به مادران مهربان هم استراحت می دهید.

آموزش مهارت: اگر شخصی در خانه، هنر یا تخصص خاصی دارد، می تواند به سایر اعضای خانواده هم یاد بدهد و باعث شادابی بین اعضای خانواده گردد.

یادگیری آنلاین: در این ایام تعطیل می توانید با جستجو در اینترنت، به یادگیری هنرهای موردعلاقه از جمله نقاشی، طراحی، یادگیری زبان جدید و... بپردازید.

سفر . کرونا

آلبوم های قدیمی: ورق زدن آلبوم‌های عکس قدیمی می تواند ساعت ها بازگویی داستان و خاطرات جذاب افراد خانواده را در پی داشته باشد.

تابلوی آرزوها: یکی از راه های رسیدن به آرزو و خواسته ها این است که آن ها را مکتوب کرده و از آرزو کنید تا برایتان محقق شود. به همین منظور می توانید روی کاغذ یا مقوایی آرزوهایتان (دور شدن بیماری،خرید خانه، ماشین و... ) را نقاشی کرده و آن ها را به هم بچسبانید.

مدیتیشن: مدیتیشن موجب کاهش استرس، تقویت سیستم ایمنی و افزایش تمرکز می شود. در این روش با روشن کردن شمع و پخش موزیک ملایم، ذهن را از افکار منفی خالی کنید. همچنین باید از مشاهده اخبار استرس آور شبکه های مجازی بپرهیزید و نسبت به شایعات بی توجه باشید.

ورزش: می توان با برخی از وسایل منزل به انجام ورزش های سبک مانند دراز و نشست، اسکوات، کرانچ، یوگا، پرس دمبل، شنای دو دست و... پرداخت.

خواب کافی: خواب کافی نیز در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش بسزایی دارد. بهتر است این روزهای تعطیل را قدر بدانید و ساعت خواب و ساعت بیولوژیکی بدنتان را اصلاح کنید تا ضمن جبران کمبود خواب از مزایای یک خواب خوب و کافی نیز بهره مند شوید.

سفر . کرونا

بازی‌های گروهی: انجام بازی های دسته جمعی مانند: اسم و فامیل، شاه و دزد و وزیر، دوز، سودوکو، اریگامی، پازل، جدول، پانتومیم، مسابقه سؤالات عمومی و... در این روزهای تعطیل می تواند موجب شادی و سرگرم شدن افراد خانواده شود.

درآمدزایی: می توانید فرصت را غنیمت شمرده و مهارت های خاص خود را در معرض دید بگذارید. با تهیه ترشی و خوراکی های خوشمزه، هنرهای دستی، نقاشی تابلو، زیورآلات و... و فروش آن ها به صورت اینترنتی می توانید به درآمدزایی خانگی برسید.

برنامه ریزی: بالاخره این چالش سخت هم می گذرد. می توانید برای برنامه های آینده و سفرهایی که دوست دارید در تابستان داشته باشید برنامه ریزی کنید.

درس هایی که کرونا به ما داد

شاید در این شرایط همه هدف کرونا قرار نگیرند؛ اما قطعاً مخاطبِ خاصِ هشدار آن هستند؛ هشداری که افراد را به جبران بدی ها و ناحقی ها فرا می خواند.

کرونا یادآور این نکته است که قدر بزرگ ترین نعمت الهی را ندانسته ایم و آنگونه که باید، شکر نعمت سلامتی را به جا نیاورده ایم.

کرونا یادآور این نکته است که مراقب سیستم ایمنی بدن نبوده ایم و با تغذیه نامناسب، آن را ضعیف کرده ایم.

کرونا یادآور این نکته است که پزشکان و پرستاران چه قشر زحمتکش و مهربانی اند؛ سپیدپوشانی که بی منت مراقب جان هموطنانشان هستند.

کرونا یادآور این نکته است که باید حواسمان به اطرافیانمان باشد؛ چراکه سلامت ما در گرو سلامت اطرافیانمان است.

کرونا یادآور این نکته است که هیچ چیزی شر مطلق نیست؛ در هر چیزی حکمتی نهفته است که ما از درک آن عاجزیم.

سفر . کرونا

یک نکته خیلی مهم

باید بپذیرید که ناخودآگاه ممکن است در این شرایط سخت، حس روزمرگی و کشمکش هایی هم رخ بدهد. در صورت بروز این شرایط، باید راهی برای حل سریع مسائل یافت و مشکل را ادامه نداد تا به سلامت از این بحران عبور کرد.

به امید بهاری دلنشین که پایانش امضای خداوند پای تمام آرزوهای مردمان سرزمینمان باشد


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi