https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه کلاهدوزها ( موزه آب یزد )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه کلاهدوزها ( موزه آب یزد )
شهر : یزد
آدرس : یزد، میدان امیرچخماق، ابتدای خیابان قیام
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 8 صبح تا 19
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 2000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : IRR 150,000

در كنار مجموعه مشهور امیرچخماق یزد، به دیدار موزه آب یزد یكی از دیدنی ترین موزه های یزد می رویم. 

موزه آب،خانه کلاهدوزها

 هنگامی كه رو به سوی خیابان قیام حركت می كنیم از درب كوچک موزه آب وارد می شویم. ساختمان این بنا یكی از خانه های منحصر به فرد دوره قاجاری، خانه كلاهدوزها بوده است. 
 ساخت این بنای ۷۲۰ متر مربعی، به دستور حاج سید علی اكبر كلاهدوز، كه تاجر مشهور و بلند آوازه آن زمان بود در سال ۱۲۶۶ هجری شمسی (۱۸۸۷) آغاز و در سال ۱۲۶۹ هجری شمسی (۱۸۹۰) به پایان رسید.  
 بد نیست بدانید همراه با آقای کلاهدوز و همسرشان، دختر، دوپسر و عروس هایشان و نیز دو خانواده از خدمتکارانشان روزگاری در این خانه زندگی می كردند.   
  زمانی دو قنات رحیم آباد و زارچ از این خانه عبور می کرد كه قنات زارچ همچنان در زیر این خانه در جریان است. 

موزه آب،خانه کلاهدوزها

معماری موزه آب یزد

ساختمان موزه آب دارای ۵ طبقه می باشد. پس از بازدید از بنای سنتی طبقه ی اول و با گذر از چند پله به طبقه دوم خانه می رویم که در آنجا یک پایاب هشت ضلعی در عمق ۱۰ متری زمین قرار دارد. دراین قسمت به جهت دمای ثابت و فضای مطلوب، جای خوبی برای نگهداری خوراكی بوده است. در میان این طبقه حوضی قرار دارد كه با گذر دائمی آب قنات همیشه خنک و مطبوع بوده است. 

موزه آب،خانه کلاهدوزها

 به سوی طبقه سوم، زیر زمین خانه گام بر می داریم. از دالان ها و اتاق های متعدد این طبقه عبور می كنیم. زمانی این قسمت خانه در روزهای گرم و خشک تابستان محلی برای سكونت اهالی این خانه بوده ولی امروزه بخش اصلی موزه آب، محل به نمایش گذاشتن لوازم مختلف حفر قنوات، ابزار و ادوات اندازه‌گیری حجم آب، وسایل تأمین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خرید و فروش آب و وقف‌نامه‌های قدیمی، کتابچه میراب ها واسناد توزیع آب، ظروف نگهداری و حمل آب و بسیاری لوازم و اشیاء ارزشمند دیگر است.  

موزه آب،خانه کلاهدوزها

 به طبقه چهارم، همان طبقه همكف خانه، همان طبقه ای كه از درب ورودی موزه وارد آن می شویم، می رویم. اتاق‎های پنج دری، تالار، اتاق ارسی، آشپزخانه و محل زندگی خدمت‎کاران خانه را می توانیم  یكی یكی بازدید كنیم. نقوش گچ كاری كم نظیر این خانه را كه به نقوش گیاهی شهرت دارند و زمینه این گچ‌کاری ها سیمگل کمرنگ (کاهگل بسیار ظریف) می‌باشد را می توانید در این طبقه نظاره گر باشید.

موزه آب،خانه کلاهدوزها

چرا مقنی ها لباس سفید می پوشند؟

شاید بد نباشد كه در اینجا علت پوشیدن لباس سفید توسط مقنی های زحمت كش را بگوییم. دلیل اول دیدن همدیگر در درون چاه های  بزرگ و عظیمی كه برای قنات حفر می كردند، بوده و دلیل دوم این لباس سفید حكم كفن را برای آنها داشته است. 

موزه آب،خانه کلاهدوزها

تالار آیینه موزه آب یزد

تالار آیینه یكی از زیباترین بخش های خانه كلاهدوزهاست، ببینید و تحسین گر هنرمندان معمار آن دوره از تاریخ باشید. 
وارد اتاق اسناد می شویم، با دقت اسناد موجود را بررسی می كنیم. جالب است در برخی از اسناد مهریه زن را آب تعیین كرده اند و چرا كه آب در كویر حكم طلا داشته است. در میان برخی اسناد نیز به چشم می خورد خیرینی كه برای زنان بی سرپرست و یتیمان نیز سهم آب در نظر می گرفتند.

موزه آب،خانه کلاهدوزها

پشت بام موزه آب

 طبقه پنجم خانه همان پشت بام خانه است. روزگاری دراین بخش از خانه، چاه خانه ای قرار داشتنه  و دو نفر مأمور بودند تا آب را از قنات رحیم آباد كه از این خانه گذر می كرده، به بالا بكشند و به منبعی بریزند تا اعضای خانه در طبقه همكف بتوانند آب مصرفی خود را از اینجا تأمین كنند. این چنین هست كه می گویند این خانه حدود ۱۵۰ سال پیش آب لوله كشی داشته است.

موزه آب،خانه کلاهدوزها

اشیا تاریخی موزه آب

بد نیست بدانیم، با بالا و پایین رفتن از این طبقات در مجموع می توانیم شاهد بیش از ۲۰۰ شیء تاریخی از وسایل مرتبط با کندن کاریز گرفته تا اسناد و مدارک برخی از قنات‎های اصلی یزد باشیم. ابزاری که در این موزه است شامل کلنگ‎های ویژه کندن کاریز، چرخ ‎چاه، لباس مقنی، انواع شیر‎های برداشت آب از آب انبار‎ها، ظرف‎های سفالی وشیشه‎ای ویژه ترابری و نگهداری آب، یک رشته مشک سقایی و ماکت چگونگی گردش آب قنات‎ها و اسناد و مدارک و وقف نامه‎ها می‎باشد.

 آیا می دانید نخستین ساعت آبی دنیا با قدمت ۷۰۰ ساله در موزه آب یزد نگهداری می شود؟!. این ساعت به دوره سید ركن الدین باز می گردد.   

موزه آب،خانه کلاهدوزها

ساعت بازدید از موزه آب یزد

  ساعات بازدید از موزه آب از ۸ تا ۱۹ است. بلیط برای ایرانی ها 2000 تومان و برای خارجی ها 15000 تومان است.

موزه آب،خانه کلاهدوزها

نوشته یزد کجا بریم؟ می تواند راهنمای خوبی برای سفر به یزد باشد.
 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه آب یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi