https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

باغ علی نقی خان تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  باغ های تاریخی یزد  »  باغ علی نقی خان تفت
شهر : تفت
آدرس : تفت، خیابان ساحلی، انتهای كوچه بهنور
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

به دیدار یكی دیگر از باغ های بزرگ تفت، باغ علی نقی خان ساخته شده در دوره قاجاریه می رویم. 

باغ علی  نقی خان تفت

گشت و گذار در باغ علی نقی خان، باغی قاجاری

موقعیت باغ علی نقی خان تفت در شهرستان تفت است که در خیابان ساحلی، محله دهنو قرار گرفته است.
قبل از وارد شدن به باغ علی نقی خان بهتر است طرح كلی آن را به چهار بخش تقسیم كنیم: فضای هشتی (هشتی، اصطبل، طویله، حمام، شربتخانه، باقی مانده های برج و بارو و چند اتاق)، كوشک، پایاب و مطبخ. 
به بازدید اولین بخش، در جبهه شمالی یعنی فضای هشتی و بنای متصل به آن می رویم. از هشتی ای كه كف آن از سنگ ریزه پوشیده شده و اصطبل و طویله عبور می كنیم. در قسمت شربتخانه اندكی صبر می كنیم. در این محل روزگاری به عزاداران امام حسین (ع) شربت می دادند. حمام سنتی كوچک، دیگر بخش این فضا است. حمامی كه با راهرویی باریک، دیگر فضاها را مانند رختکن، صحن کوچک حمام و خزینه به هم متصل كرده است. 
جالب است بدانید که در این بخش، سازه ای با پلان مستطیل شكل وجود دارد كه با توجه به خزینه حمام و قرارگیری آن در جنب ورودی باغ و شیوه معماری اش، احتمال دارد که در قدیم كاربری حفاظتی برای باغ داشته و برج دیده بانی بوده است. 
مطبخی با مساحت ۶۰ متر مربع در گوشه ای از این باغ، جایگاهی برای پخت وپز و احتمالا شیطنت بچه های پر شور باغ علی نقی خان در روزگار قدیم بوده است. 
بد نیست بدانید؛ قسمت پایاب این مجموعه در سال های  پیشین مرمت شده و در حال حاضر آب قنات از آن عبور می كند. 

باغ علی  نقی خان تفت

معماری و تزئینات باغ علی نقی خان

 یكی از هنرهای برجسته معماری به كار گرفته شده در این بنا، حوضی است كه در میانه كوشک قرار دارد. با سرریز شدن این حوض، آب به جوی های چهار طرف حوض می ریزد و از زیر اتاق رد شده و وارد باغ می شود و این چنین بوده كه در هوای گرم كویری چنین فضای خنكی را برای اهالی خانه ایجاد می كرده اند. 
از دیگر بخش های دیدنی این باغ بزرگ، كوشكی است با مساحت ۴۰۰ متر مربع که در دو طبقه با مصالح آجر، سنگ مرمر، چوب، گچ و خشت و گل بنا شده است. نکته جالب این است که كوشك یاد شده از هر ۴ جهت به روی باغ چشم انداز دارد.
از جمله تزئینات زیبایی را كه در كوشک باغ علی نقی خان می توانیم ببینیم، ایجاد پیش بخاری گچی و تزئینی، طاقچه ها و قطار بندی ها، ساخت کلاه فرنگی در فضای میانی کوشک، ایجاد طاق نما در دیواره اطراف کوشک، دم گیری های گچی و غیره است.  

باغ علی نقی خان تفت در ۱۱ مرداد ماه سال  ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۳۴۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

برای اقامت در تفت، بومگردی ها گزینه مناسبی هستند. بوم گردی دو سرو تفت، نارتی تی  را در سفر به تفت می توانید انتخاب کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد باغ علی نقی خان تفت با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi