https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مجموعه وزیری یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  مجموعه وزیری یزد
شهر : یزد
آدرس : خیابان امام خمینی، انتهای خیابان مسجد جامع، موزه وزیری یزد
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 7 تا 19:30
روز بازدید : همه روزه به جز جمعه ها و ۲۸ صفر، تاسوعا و عاشورا، شهادت امام علی و امام جعفر صادق، رحلت امام خمینی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 1000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 50000 IRR

مجموعه وزیری یزد

تاریخچه مجموعه وزیری یزد

ساختمان وزیری یزد با زیر بنای ۶۰۰ متر مربع که موقوفه آقای وزیری است، شامل دو بخش موزه و کتابخانه می باشد که کتابخانه وزیری یزد در سال ۱۳۳۴ توسط آقای وزیری تأسیس و افتتاح شد. پس از آن در سال ۱۳48 موزه وزیری یزد متعلق به آستان قدس رضوی در یزد تشکیل شد و اشیاء آنتیک و قدیمی از خانه های یزد خریداری یا به موزه وزیری اهدا شد.

مجموعه وزیری یزد

گنجینه های موزه وزیری یزد

موزه وزیری یزد 1 سالن دارد که اشیا تاریخی و نفیس بسیاری در آن نگهداری می شود که برخی از آنها عبارتند از؛ سکه، چفت و بست قدیمی، پوستین گران قیمت متعلق به یکی از خان های یزد، زنگ میدان وقت الساعه که شیحه می کشد.
لوازم خانه و صنایع دستی (گلدان، سرمه دان، انواع سماور، ظروف چینی، قوری، قلیان).
لوازم روشنایی (چراغ های آویزی، تنگی، لامپا، لاله).
لباس و پارچه های سنتی (لباس های قدیمی مخصوص بانوان، پارچه های زربفت، پارچه های طلا و نقره دوزی شده، پارچه های تافته شده).
خطوط و کتب خطی (قرآن های نفیس، اسناد ارزشمند به صورت قباله ها و نکاح نامه ها، مرقعات خط، خط استاد نی ریزی، خط استاد میر عماد، خط درویش عبدالمجید طالقانی).
لوازم و وسایل حمام (تاس تشت، لگن مسی).
و هزاران آثار با ارزش دیگر که همه با هم موزه وزیری یزد را تشکیل داده اند و همچنان جمع آوری اشیای تاریخی ادامه دارد.
همان گونه که ذکر شد، یکی از اشیا با ارزش این موزه، نکاح نامه هاست که بسیار جالب هستند و ارائه نمونه ای از آن که مربوط به سال ۱۱۹۳ هجری قمری می باشد، خالی از لطف نیست؛

"نکاح دائم آقای عبد الحی و معصومه خانم با صداق چهل تومان تبریزی رایج المعاملات و موازی پنجاه مثقال صرفی طلا آلات و یک نفر کنیزک حبشه که تقریبا گنجایش ده تومان داشته باشد و موازی یک اتاق مفروش مشتمل بر قالی و نمد، ماهور و تمامی سه سهم مشاع از جمله ۲۴ سهم یک درب حمام واقع در محلات داخل حصر دار العباده یزد موسوم به حمام بکشاه. "

مجموعه وزیری یزد

کتابخانه موزه وزیری یزد

کتابخانه موزه وزیری یزد با 600 متر زیربنا، در سال ۱۳۳۴ در دالان شمالی مسجد جامع یزد راه اندازی شد که هم اکنون با توسعه فضا به 6,300 متر زیر بنا در 3 طبقه، وقف آستان قدس رضوی گردیده است. حاج سید علی محمد وزیری یزدی مؤسس این مجموعه می باشد که با نفوذ خود و همکاری محمد هراتی یزدی توانست کتب خطی و چاپی را جمع آوری کند.

مجموعه وزیری یزد

منابع موجود در کتابخانه و تعداد اعضاء

این کتابخانه دارای بیش از 4800 نسخه کتاب خطی، حدود 6000 نسخه کتاب چاپ سنگی، 235000 نسخه کتاب چاپی و بیش از 6000 نسخه نشریات ادواری می باشد. هم اکنون، تعداد اعضای فعال کتابخانه وزیری یزد حدود 27 هزار نفر است

مجموعه وزیری یزد
بخش های مختلف کتابخانه وزیری

کتابخانه وزیری یزد قسمت های متنوعی نظیر مخزن کتب چاپ سنگی، مخزن کتب خطی، مخزن کتب چاپی، تالار محققان، آرشیو مطبوعات، تالار مطالعه، بخش امانت منابع چاپی، تالار اینترنت، بخش مرمت کتب خطی، مرکز اطلاع رسانی، تالار اجتماعات، موزه، سالن نمایشگاه و … دارد که تقریبا مجموعه کاملی از آثار ارزشمند و مفید است.

مجموعه وزیری یزد

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه وزیری یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi