https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه علوم طبیعی یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  موزه علوم طبیعی یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، میدان شهید بهشتی، خیابان شهید رجایی، جنب دبیرستان ایرانشهر، موزه علوم طبیعی یزد
نوع جاذبه گردشگری : علمی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 14 و 18 تا 20
روز بازدید : همه روزه به جز تعطیلات رسمی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 6000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : IRR 250,000

موزه ها در جهان جزء بهترین مکان هایی هستند که می توان در آنها میراث و تاریخ بشر را از آسیب های طبیعی دور نگه داشت و حفظ کرد. بیش از 20 باب موزه فعال در استان یزد وجود دارد که نیمی از آن، زیر نظر دستگاه های دولتی و بقیه توسط بخش خصوصی و مشارکتی با میراث فرهنگی استان اداره می شود. 

تاریخچه موزه علوم طبیعی یزد

آموزش و پرورش استان یزد در سال 1370 موزه علوم طبیعی یزد را در مدرسه ایرانشهر یزد تأسیس کرد. البته زیر نظر هیأت علمی و با تلاش 2 ساله گروهی از فرهنگیان به نتیجه و بهره برداری رسید و با حمایت های استانداری و سازمان برنامه و بودجه به توسعه آن پرداختند. امروزه، این موزه تحت سرپرستی موسسه صفیر صبا اداره می شود. مساحت موزه علوم طبیعی یزد حدود 3500 متر مربع است که به عنوان اولین موزه وابسته به آموزش و پرورش استان یزد می باشد.

هدف از تأسیس این موزه، شکل یابی و تشکیل بخش های متنوعی همچون علوم طبیعی، علوم زیستی، بخش نجوم و فیزیک، نمایش پدیده های جالب فیزیکی، جمع آوری موجودات و جانوران مختلف تاکسیدرمی شده، بود.

زمینه فعالیت موزه علوم طبیعی یزد

موزه علوم طبیعی یزد 4 سالن و بخش اصلی دارد که شامل زمین شناسی، زیست شناسی، فیزیک و نجوم می باشد که زیر مجموعه هایی دارد، از قبیل علوم و تاریخ طبیعی در بخش زمین شناسی، گیاه شناسی (250 نمونه از گیاهان بومی و کویری) و جانور شناسی (150 نمونه حشره، پرنده و خزنده) و آناتومی (مراحل مختلف تشکیل جنین) در بخش زیست شناسی، رصد خانه و افلاک نما در بخش نجوم، مدل های مختلف کار با ریاضی و رایانه در بخش فیزیک و ریاضی و کارگاه تاکسیدرمی که همگی در یک سالن 1000 متری قرار دارند.

در موزه علوم طبیعی یزد علاوه بر بخش های متنوع و آموزشی، اشیاء خاصی نیز قرار دارد که شامل سنگواره ها، حیوانات نادر و کالبد یک زن می شود که مربوط به 800 سال پیش است.

فضای موزه علوم طبیعی یزد

در بدو ورود به موزه علوم طبیعی یزد ، ابتدا به سالن پرندگان وارد می شوید که پس از آن، جنگلی زیبا با جانوران تاکسیدرمی شده طبیعی را می بینید که حس خاصی را به وجود می آورد. با گذر از این جنگل تقریبا طبیعی، به قسمت آینه ها وارد می شوید که انتهای آن، سالن گیاهان مختلف و متنوع است که با دقت و عالمانه، موارد استفاده آنها ذکر شده است و بازدید کنندگان می توانند با آن آشنا شوند. در پایان انواع فراوان و متعددی از جانوران، پستانداران، مارها و ماهی ها خودنمایی می کنند که  گویی زنده هستند و در این موزه به زندگی جدید خود ادامه می دهند.

لازم به یادآوری است که موزه علوم طبیعی یزد از معدود موزه های بی نظیر ایران است که با ارائه امکانات، فن آوری ها و تکنولوژی های آموزشی سعی دارد تا به هدف ارتقای دانشِ محققان و پژوهشگران دست یابد.

پرسنل مجرب و راهنمای فارسی زبان موزه علوم طبیعی یزد، با صبر و حوصله برای راهنمایی و پاسخ به سؤالات بازدید کننده ها آماده همکاری و راهنمایی می باشند.

دبیرستان ایرانشهر یزد

مدرسه ایرانشهر ، اولین مدرسه دولتی یزد است که بین سال های 1306 یا 1307 در عهد قاجار شروع به کار کرد. طراح مدرسه‌ ایرانشهر یک معمار فرانسوی به نام «آندره گدار» می باشد که معماری این مدرسه را با طرح قوس‌های تخم ‌مرغی دوره ساسانی و قوس‌های خیزدار دوره صفوی اجرا کرده است که بسیار شگفت انگیز و زیباست.

 معماری بنای این مدرسه را متناسب با اقلیم گرم و خشک یزد ساخته اند که طاق‌های ضربی، رواق های مسقف ورودی کلاس‌ها و کفپوش های آجری حیاط بیانگر این سازش هستند. در زمان ساخت مدرسه ایرانشهر، شهر یزد آب لوله‌کشی نداشت ولی این دبیرستان؛ سرویس بهداشتی، شیرهای آبخوری و حتی شیرهای آب مخصوص باغچه‌ها داشته که به منبع آب طبقه دوم وصل بوده اند، آن منبع هم از چاه چهل گز به وسیله چرخ چاه تغذیه می کرده است.

بازدید از موزه علوم طبیعی یزد برای عموم آزاد نیست و تنها گروه های دانش آموزی یا دانشجویی اجازه بازدید دارند که باید بین ساعت های 8:30 تا 10:30 صبح تماس گرفته و به مسئول موزه علوم طبیعی یزد اطلاع بدهند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه علوم طبیعی یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi