https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه مردم شناسی بهاباد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  موزه مردم شناسی بهاباد
شهر : بهاباد
آدرس : بهاباد، خیابان امام خمینی، روبروی مسجد جامع
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 12 ظهر
روز بازدید : همه روزه به جز ۲۸ صفر، تاسوعا و عاشورا، شهادت امام علی، شهادت امام جعفر صادق و رحلت امام خمینی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : رایگان

موزه مردم شناسی بهاباد

موزه مردم شناسی بهاباد

موزه مردم شناسی بهاباد در سال 1386 تأسیس شده و با 815 متر وسعت متعلق به میراث فرهنگی استان می باشد. این موزه به همراه اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بهاباد در ساختمان خانه صالحی شهرستان بهاباد ، یکی از خانه های ثبتی و تاریخی این شهرستان است که توسط اداره میراث خریداری، مرمت و باز سازی شده است.

موزه مردم شناسی بهاباد بعد از چند سال تعطیلی، دوباره برای بازدید عموم بازگشایی و دایر شد.

موزه مردم شناسی بهاباد

گنجینه های موزه مردم شناسی بهاباد

خانه صالحی به خاطر سبک معماری ویژه خود، جزو جاذبه های گردشگری بهاباد به حساب می آید که بیش از 1000 شیء در آن قرار دارد. این خانه، علاوه بر موزه مردم شناسی دارای گنجینه مرحوم شفاهی، صنایع دستی، موزه سکه و تمبر و اسناد، موزه تکنولوژی آموزشی نیز می باشد و همچنین لوازم و ظروف قدیمی، وسایل پزشکی، ابزار کشاورزی، قفل های قدیمی و وسایل ضروری زندگی مردمان گذشته هم در آن وجود دارد که به جذابیت و زیبایی این مجموعه افزوده است.

برای اطلاعات بیشتر درباره خانه دکتر صالحی خاتم  به صفحه آن مراجعه کنید.

موزه مردم شناسی بهاباد

موزه مردم شناسی بهاباد 3 سالن دارد که دارای 3 بخش مشاغل، آداب و رسوم و صنایع دستی می باشد. یک دیگ هفت جوش (متشکل از 7 الیاژ مختلف + گل رس) هم به عنوان شیء خاص و ویژه این موزه نیز در آن قرار دارد.

موزه مردم شناسی بهاباد با راهنمای فارسی زبان خود میزبان علاقمندان به فرهنگ بهاباد می باشد.

موزه مردم شناسی بهاباد

شهرستان بهاباد

شهرستان بهاباد به مرکزیت شهر بهاباد در سال ۱۳۸۸ از ترکیب بخش های مرکزی استان یزد ایجاد شده که نام قدیمش، تالی بوده ‌است. شهرستان بهاباد با دارا بودن دشت های جلگه‌ ای، محیط شبه کوهستانی و تنها رودخانه استان، مکان های طبیعی و فراوان زیبایی دارد که مجموعه تاریخی جنت آباد، موزه علوم طبیعی، موزه مردم شناسی، قلعه تاریخی، خانه سنگی ، رود خانه شور و قنات بهاباد نمونه ای از آنها است. قنات بهاباد؛ قناتی پر آب و قدیمی است که طولانی ترین قنات شهرستان به حساب می آید و هم اکنون بیش از 50 لیتر در ثانیه، آب دهی دارد که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

موزه مردم شناسی بهاباد

شغل عمده مردم شهرستان بهاباد دامداری و کشاورزی می باشد که محصولات کشاورزی آن شامل گردو، بادام، پسته، زعفران، گندم، جو، زیره، انگور، انار، توت درختی( توت خشک)، گشنیز، کاهو، اسفناج، شوید، نعناع و تره می شود.

 مسئولین به منظور جذب گردشگر و اسکان موقت آنان، کمپ گردشگری در ورودی شهر احداث کرده و برای ایجاد فضای سبز، زیبا سازی آن و شناسایی آثار تاریخی و طبیعی شهرستان بهاباد نیز اعتباراتی را اختصاص داده اند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه مردم شناسی بهاباد یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi