https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های مهریز  »  چشمه و آبشار غربالبیز مهریز
شهر : مهریز
آدرس : یزد، 10 کیلومتری مهریز یزد، چشمه و آبشار غربالبیز مهریز
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
ساعت بازدید : همه روزه

چشمه غربالبیز مهریز یزد

چشمه یا آبشار دریاچه غربالبیز، طبیعتی خوش آب‌وهوا و بهشتی در میان کویر شهر مهریز و یزد است و دلیل نام‌گذاری به این اسم، حفره‌های متعددی در دل دامنه‌کوه غربال بیز می‌باشد. فصل‌های پرباران، به این رودخانه جانی دوباره می‌دهند و همگان را به‌سوی این دریاچه پر آب می‌کشانند تا تفریحات قایقرانی و ماهیگیری را به آن‌ها هدیه دهند.

چشمه غربالبیز، در کرانه بخشی از ارتفاعات شیرکوه واقع شده و یکی از دو چشمه مهم استان یزد به شمار می‌رود که با تأمین کردن بخش عمده آب کشاورزی منطقه مهریز و یزد، باعث رونق کشاورزی و نشاط زارعین آن منطقه می‌شود. در اطراف این چشمه، گیاه «درمنه» روییده که گویی چشمه را در آغوش خود گرفته است و به هنگام جاری شدن آب از حفره‌های ۴۰ متری دل کوه، غرق در آب زلال و خنک آن می‌گردد.

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز

چشمه غربالبیز مهریز یکی از منظره‌های کوهستانی و بسیار دیدنی مهریز  که در دامنه‌کوه غربالبیز قرار گرفته است و زلالی آب آن، هرگز رو به زوال نرفته و مقتدرانه از اصالت خود دفاع کرده است. 

رودخانه غربالبیز مهریز

آبریز چشمه غربالبیز مهریز مساحتی حدود ۱۰ کیلومترمربع دارد و در بارندگی‌های بهاری آبدهی این چشمه به ۱۲۷۰ لیتر در ثانیه می‌رسد.

چشمه خروشان غربالبیز مهریز

وجه تسمیه «غربالبیز»

واژه «بیزیدن» به معنای بیختن و غربال کردن است. برخی این نام را وجود چشمه غربالبیز و چگونگی جوشش آب از حفره‌ها و لابه‌لای سنگ‌های آن می‌دانند و گروهی دیگر، علت آن را وجود بافت مشبک و اسفنج گونه سطح زیرین دریاچه غربالبیز می‌گویند؛ که البته در هر دو صورت، حرکت آب همچون عبور از منافذ یک غربال است.

مسیر چشمه و آبشار غربالبیز مهریز

اندر عجایب چشمه غربالبیز مهریز

از خصوصیات عجیب چشمه غربال بیز مهریز این است که آب آن تغییر رنگ و کیفیت نمی‌دهد و همراه با ریزش آب این چشمه از شکاف کوه، ماهی‌هایی عجیب بیرون می‌ریزند که کور هستند و چون آفتاب به خود ندیده‌اند، رنگ روشنی دارند. مردم محلی بر این باورند که این ماهی‌ها قرن‌هاست در داخل کوه و زیرزمین در حال زادوولد می‌باشند.

این ماهی‌ها، غذای مرغ‌های ماهی‌خواری هستند که از شمال به این منطقه کوچ می‌کنند و ازاین‌رو کوچ مرغ‌های ماهی‌خوار، از جاذبه‌های دریاچه غربالبیز مهریز به شمار می‌رود.

منطقه ییلاقی چشمه و آبشار غربالبیز مهریز

اهمیت تاریخی دریاچه غربالبیز مهریز

حفاری‌های باستان‌شناسی، در سال ۱۳۸۰ هـ.ش آغاز و در طی ۷۵ روز پایان یافته است. بنابر شواهد باستان‌شناسی، بنای تاریخی غربالبیز یکی از کهن‌ترین آثار به‌جامانده از دوره اشکانی در استان یزد و مرکز ایران می‌باشد و درواقع به دلیل وجود آب چشمه غربالبیز مهریز بوده که این منطقه از ابتدایی‌ترین مناطق مسکونی مردم ایران به شمار می‌آمده است.

در منطقه چشمه غربالبیز آثار سفالی، گورهای خورشیدی، بقایای شهر باستانی و همچنین ادوات مفرغی‌ای پیداشده که به عصر ساسانیان، اشکانیان، مادها و عصر آهن و مفرغ مربوط می‌شود. تنوع این آثار و قدمت قبرهای پیداشده نشان از تاریخی بودن این منطقه دارد.

رودخانه غربالبیز مهریز

صفحه جاهای دیدنی مهریز می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره جاذبه‌های گردشگری مهریز به شما بدهد.

برای گشت‌وگذار در شهر خوش آب‌وهوا مهریز می‌توانید در تور یک روزه مهریز و سریزد شرکت کنید.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد چشمه غربالبیز مهریز با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi