https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

برفخانه طزرجان

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  کوه های یزد  »  برفخانه طزرجان
شهر : تفت
آدرس : شهرستان تفت، روستای طزرجان، جنوب شرقی قله شیرکوه، برفخانه طزرجان
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
روز بازدید : همه روزه

قله برفخانه طزرجان

برفخانه طزرجان، قله‌ای است با یخچال‌های طبیعی و دیواره‌ها و دهلیزهای سنگی که از جاذبه‌های کوهنوردی و سنگ‌نوردی محسوب می‌شود.

درگذشته، پیش‌ازاین که بشر به تکنولوژی تولید یخ از آب دست یابد، مردم محلی برای خنک کردن آب در گرمای تابستان به منطقه برفخانه می‌رفتند و با بُرش قطعات یخ قله و پیچاندن آن در لابه‌لای کاه برای جلوگیری از آب شدن، این قطعات را به کمک قاطر تا روستا حمل می‌کردند. این یخچال‌ها، دائمی بوده و همیشه موردتوجه و استقبال قرارگرفته است.

قله برفخانه طزرجان، شامل قله اصلی برفخانه، میل برفخانه، قله غربی برفخانه و سوزنی‌های برفخانه مشهور به میل فریدونی می‌باشد که مشرف‌به بخش طزرجان است.

برفخانه طزرجان

مسیر صعود به قله برفخانه طزرجان

ارتفاع قله برفخانه طزرجان، حدود 3990 متر است که برای صعود به آن، باید به منطقه‌ی خوش آب‌وهوای افشار آباد طزرجان رفت و از مسیر دره پونه، با یک کوه‌پیمایی پیوسته و روان، به سمت پناهگاه پیش رفت. چشمه‌های زلال و همیشه پُر آب دامنه کوه، نشاط و سرحالیِ طی مسیر را فراهم می‌کنند. در پناهگاه، باید به‌اندازه کافی آب، برای ادامه مسیر و حتی برگشت تهیه نمود. باکمی استراحت و لذت بردن از این منطقه پُرگل (البته در بهار) و سرسبز، با برداشتن کوله‌بار شوق فتح قله برفخانه، مسیر تراورسیِ درّه امید را طی می‌کنید و به درّه پونه می‌رسید. پس‌ازآن با 2 ساعت پیاده‌روی، قله‌ای باشکوه، خودنمایی می‌کند و به‌یک‌باره، خستگی سفر را از روی دوشتان برمی‌دارد و چه شیرین است، آن لحظه که آدمی به آرزویش می‌رسد، آرزویی که با طی مسیری سخت، دست یابد.

برفخانه طزرجان

آشنایی با روستای طزرجان

روستای طزرجان، روستایی خوش آب‌وهوا در کف درّه‌ای وسیع است که در شهرستان تفت واقع‌شده است و شیرکوه پهناور، با در آغوش گرفتنش، زیبایی آن را دوچندان کرده است. این روستا، قدمتی بیش از 700 سال دارد و شاهد آن، سنگ‌قبری در روستا است که تاریخ آن را روز جمعه‌ی یازدهم ماه بهمن سنة ثمان و سبعمئه (سال 708) نوشته‌اند. روستای طزرجان، روستایی ییلاقی در همسایگی روستاهای ده بالا، هنزا و بنادک‌السادات است و هر ساله، میزبان هزاران گردشگری است که برای گذراندن تابستانی دلنواز به آنجا می‌روند. باغ‌های باصفا و مزارع زیبای روستا هم سرسبزی و نشاط خود را مدیون آب چشمه‌های دامنه کوه برفخانه هستند که همیشه با سخاوت تمام، آن‌ها را سیراب می‌کند. طبیعت بکر طزرجان و شیرکوه همچنین زیستگاه حیواناتی چون بُز و کل است.برفخانه طزرجان

جاذبه های دیدنی روستای طزرجان

روستای طزرجان، علاوه‌بر داشتن آثار تاریخی، از جاذبه‌های اکوتوریستی فراوانی نیز برخوردار است. جاذبه‌های تاریخی آن نیز کم نیست و می‌توان به مسجد جامع طزرجان که با سرستون‌های چوبی، قامت برافراشته و همچنان اصالتش را با قدمتی 700 ساله، حفظ کرده است اشاره کرد. جاذبه‌های طبیعی و دلنواز دیگر این روستا، شامل کوه‌ها و ارتفاعاتی نظیر برفخانه طزرجان، لاانجیر، لاخسمه، بزرین، مزبیر آباد، کلاه، گروه کوه و دخمه می‌شود و همچنین درخت چناری به قطر بیش از 5.1 متر که سرسبز و پرشکوه، دستانش را رو به‌سوی آسمان گشوده است.

در صفحه روستای طزرجان یزد شما را بیشتر با این روستای خوش آب‌وهوا آشنا می‌کنیم.

برفخانه طزرجان

 برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره برفخانه طزرجان، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi