https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای طزرجان تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  < روستاهای دیدنی یزد  »  روستای طزرجان تفت
شهر : تفت
آدرس : شهرستان تفت، بخش مرکزی، دهستان شیرکوه، روستای طزرجان تفت
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
روز بازدید : همه روزه

معرفی روستای طزرجان تفت

روستای طزرجان روستایی ییلاقی و خوش آب و هوا در دل شیرکوه و شهرستان تفت است که زیبایی های شیرکوه را گرفته و با جاذبه های اکوتوریستی و تاریخی خود هرساله گردشگران زیادی را جذب می کند بویژه در فصول بهار و تابستان که بسیار دیدنی تر می شود و مردم از گرما نیز بدانجا پناه می آورند. روستای طزرجان دارای ۲۶۷۶ نفر سکنه است و آب شرب آنها از قنات و چشمه و رودخانه های محلی تأمین می شود. محصولات این روستا، غلات است و شغل مردمانش نیز زراعت، نساجی و کرباس بافی می باشد.

روستای طزرجان تفت

طزرجان در همسایگی روستاهای سرسبز و ییلاقی دیگر نظیر هنزا، بنادک سادات و ده بالا قرار دارد که می توان پس از بازدید طزرجان به این روستاها نیز سر زد و طبیعت سبز و بکر را از نظر گذراند.

روستای طزرجان تفت

وجه تسمیه روستای طزرجان

به گفته اهالی روستای طزرجان ، در روزگاری دور حاکمی با دختر بیمار خود در حین سفر چند روزی را در این منطقه اتراق می‌کند که موجب بهبود حال دخترش می شود. به همین دلیل این محل را طزرجان به معنی بازگشت جان و خانه زمستانی نامیدند. همچنین ممکن است که این نام، از اقلیم کوهستانی و سرد روستا گرفته شده باشد.

جاذبه های گردشگری و تاریخی طزرجان

روستای تاریخی طزرجان ، قدمتی بس طولانی دارد که یک سنگ قبر قدیمی با تاریخ روز جمعه یازدهم ماه بهمن سنه سمان و سبعه مئابه( سال ۷۰۸ هـ. ق ) و 3 قطعه سنگ تاریخی در قبرستان لشکرگاه طزرجان گواه این امر و سکونت آدمی در این محدوده می باشد.

حمام جن‌ها، قبرستان دوازده امام، باغ اوصاد، خانه شاهزاده، خانه موشیری، کوه دخمه، آسیاب آبی، چاه الماس یخی، ساختمان قدیمی مشکینی، اعرابی ها، بشارت، پاگدار، درختان سپیدار و تنومند باغ فرهنگ ، درخت گردو و ... برخی از جاذبه های دیدنی این روستا محسوب می شوند.

مسجد جامع طزرجان

مسجد جامع طزرجان از آثار تاریخی و توریستی این روستا می باشد که با سرستون های چوبی و زیبای خود تاریخی 9۰۰ ساله را به دوش می کشد.

چنار 1500 ساله طزرجان

این روستا همچنین درخت چناری با قطر بیش از 1/5 متر دارد که چشم‌ اندازی زیبا به مرکز روستا داده است.

آبادی ها و محلّه های روستای طزرجان

روستای طزرجان تفت با اینکه بسیار کوچک است اما به علت ییلاقی بودن و سرسبزی دارای محله‌ های متعددی نظیر محله کلانتری، تل عاشقون، پای توت سیاه، ترکی، حاجی حسینی، سرخیم، پاکوچه، مزارع موقت تل زرد، مهدی آباد بالا و پایین، سرباغشاه، علی، حسین آباد، دوازده امام، آقا طاهر، دولت آباد، افضل آبادی، نصیری، حجت آباد می باشد که همواره میزبان بومیان و مهمانان گردشگر هستند.   

برفخانه طزرجان در قلب کویر شهرستان تفت

برفخانه طزرجان یکی از کوه ها و جاذبه های اصلی و تماشایی این روستاست که حتی با داشتن فراز و نشیب ها، باز هم مشتاقان خود را دارد و عدّه زیادی این سختی را به جان می خرند و به تماشای قلّه زیبای آن می روند.

قله برفخانه طزرجان ؛ قلّه ای است با یخچال های طبیعی، دیواره ها و دهلیزهای سنگی که جزو جاذبه های کوهنوردی و سنگ نوردی به شمار می رود و شامل قله اصلی برفخانه، قله غربی برفخانه، میل برفخانه و سوزنی های برفخانه مشهور به میل فریدونی می باشد که مشرف به روستای طزرجان است.

قله برفخانه طزرجان در ارتفاع 3972 متری سطح دریا قرار گرفته که بلندترین قله طزرجان یزد را شکل داده است و پای دیواره آن، در اکثر فصول سال پر از برف می باشد. ارتفاعات برفخانه طزرجان از گذشته های بسیار، همواره محل یخچال دائمی بوده که در دل کویر چنین پدیده ای بی نظیر و شگفت انگیز است.

در سالیان دور قبل از کشف تکنولوژی یخ، مردمان یزد برای خنک کردن آب در گرمای تابستان با کمک قاطرچیان به بالای کوه رفته و پس از بریدن قطعات یخ برفخانه طزرجان ، آنها را در میان کاه قرار می دادند تا از آب شدنشان جلوگیری کنند و سپس این قطعات را به پایین حمل می‌کردند و از خنکای آن لذت می بردند.

در نوشته برفخانه طزرجان اطلاعات جذابی را درباره این مکان زیبا در اختیار شما گذاشته ایم.

روستای طزرجان تفت

کوه ها و چشمه های طزرجان

روستای طزرجان علاوه بر کوه برفخانه ؛ کوه های دیگری نظیر کوه برزین، کوه کلا، کوه ساده و کوه دخمه نیز دارد که چشمه های زلالی همچون رحمانی، لاموشک، تل شنو، سرخونی، بابادامک، بید قمر، دره بیرون، چشمه لاکلنگ و مستوفی را در دل خود حفظ کرده اند. البته بیشتر این چشمه‌ ها در دامنه کوه برفخانه قرار دارند که در طول مسیر خود، باغات با صفا و مزارع سرسبز را سیراب می کنند و خالق منظره های بکر و شگفت انگیز طبیعی در هر گوشه این دامنه می باشند.

مابین این کوه ها همچنین درّه های U شکل زیبایی نیز در زمان فعالیت یخچال ها شکل گرفته که معروف ترین آنها؛ لافراخ، کوته ته، لاکازرتبه، تل گرازون، دره بادر، بنه انگورک، لرد کاغذون و تنگه می باشد و بر جذابیت فوق العاده این منطقه افزوده است. این درّه ها، محل امرار معاش مردم روستا هم می باشند.

روستای طزرجان تفت 

غارها و قنات روستای طزرجان تفت

دیگر جاذبه ‌های گردشگری روستای طزرجان ، غارها و گالری ‌های کارستی( ناحیه ای پوشیده از سنگ های آهکی پر سوراخ و شکاف های عمیق و دارای جوی ها و غارهای زیرزمینی ) هستند. این روستا حدود 61 قنات دارد که به شکل چشمه و روباز می باشند و معروف ترین آنها شامل قنات‌ لاموشک، افضل آباد، جنگل باقلها، بید قنبر، چشمه زردشتی، تل شنو، گویله، روح الامین، گلشن و قنات مزرعه فرهنگ می شود.

باغات و بناهای تاریخی طزرجان

باغات سرسبز این روستا نیز بسیار معروف و باستانی هستند که از زیبایی خاصی برخوردار می باشند و تا به حال بیش از 20 اثر آن شناسایی شده است که می توان به باغ گلشن ، باغ فرهنگ ، باغ پیشخوان ، باغ اعلایی ، باغ حاج علی اکبر صادقیان ، باغ دکتر حافظی و باغ افشار از جمله باغ های قدمت دار این روستا اشاره کرد.

روستای طزرجان تفت

باغ حافظی روستای طزرجان ؛ قدیمی ترین باغ تاریخی شهرستان تفت

باغ حافظی طزرجان تفت با قدمت قجری از زیباترین و تاریخی ترین باغ های این روستا می باشد و با قناتی فعال، همیشه سرسبز و پر نشاط است. این باغ، عمارتی خانه باغ در 3 طبقه می باشد که ساختمان آن در ضلع جنوب غربی باغ و ورودی اصلی خانه در ضلع شمال غربی باغ قرار گرفته است و یک هشتی ورودی دو طبقه نیز دارد. این بنا، با ستون ‌های نمای شمالی و تزیینات چوبی سقفها و درب ‌ها مزیّن شده است.

مصالح به کار رفته در کف این باغ زیبا از سنگ، سیمان، ماسه و شن نخودی و در ساختمان آن از انواع آجر، چوب، خشت خام، گچ و آهک می باشد.

باغ حافظی طزرجان با شماره 15060 مورخ 84/12/24 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

برای اطلاعات بیشتر درباره این باغ زیبا به نوشته باغ حافظی طزرجان مراجعه کنید.

روستای طزرجان تفت

حیات وحش منطقه طزرجان

دامنه‌های کوه برفخانه طزرجان به طور نامنظم پوشیده از گیاهان گون، اسفناج وحشی( آتریپلکس)، گز و تاغ می باشد که باعث سرسبزی منطقه می باشند.

جانوران این محدوده نیز در اکثر ارتفاعات و کوهستان های صعب العبور و دامنه های پرشیب این منطقه زندگی می کنند که شامل کل و بز می شوند البته تراکم جمعیت این جانوران در ارتفاعات برف خانه نسبت به شیرکوه بسیار کمتر است.

روستای طزرجان تفت

جشنواره آلبالو در روستای ییلاقی طزرجان تفت

جشنواره آلبالو اخیرا برای اولین بار در روستای طزرجان شهرستان تفت با هدف ترویج گردشگری و معرفی آلبالو به عنوان محصول غالب کشاورزی این روستا برگزار شده و به نمایش گونه های متنوع آلبالو در تهیه انواع شربت، شیرینی، مربا، لواشک، غذا و نان سنتی با طعم آلبالو پرداخته است.

روستای طزرجان تفت

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهرستان تفت را دارید، اقامتگاه بوم گردی دو سرو تفت گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
هنگام اقامت در شهر ییلاقی تفت می توانید از تور یک روزه تفت و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روستای طزرجان تفت ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi