https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان قیام، داخل بازار پنجه علی، خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

برای وارد شدن به خانه ملک التجار باید از دالان باریک و درازی كه به« كوچه دربند » شهرت دارد، گذر کنیم تا به حیاط اصلی این خانه که در قسمت مرکزی آن یک حوض مستطیلی با چهار فواره قرار دارد، برسیم.

خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

ملک التجار کیست؟

حاجی علی عسكر شیرازی، یكی از تاجران باسابقه فرش یزد، که از جانب ناصر الدین شاه به دلیل عملكرد مثبت در حوزه تجارت فرش ملقب به «ملک التجار» شده بود، در 120 سال پیش تصمیم به ساخت خانه ای با همین نام و با مساحت ۵۴۰ متر می گیرد. هم اكنون خانه ملک التجار یزد تحت عنوان هتل آنتیک ملک التجار یزد شهرت دارد.

خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

 معماری منحصر به فرد خانه ملک التجار  

ملک التجار این خانه را در سه قسمت طراحی کرد به گونه ای که یک قسمت برای مهمان ها با اتاق های سه دری و پنج دری، یک قسمت را برای اعضای خانواده خویش و قسمت دیگر را برای خدمه این بنا در نظر گرفته شده است.
وی دستور داد تا یكی از نقاشان بنام شیراز این خانه را طبق عمارت نارنجستان شیراز نقاشی كند، گفته می شود اتمام این نقاشی ها ۱۰ سال به طول انجامیده است.

خانه ملک التجار از ۲۳ اتاق تشكیل شده است که هر اتاق ویژگی های خاص خود را دارد، اما با وجود زیبایی و قابل تحسین بودن همه ی بخش های مختلف این خانه، چندین اتاق در این بنا به دلیل طراحی خاص و نقاشی های چشم نوازش بیشتر خودنمایی می کند.

خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

سقف اتاق آدم و حوا ، فرش ایرانی است

اتاق منسوب به آدم و حوا که در قسمت جنوب خانه ملک التجار واقع شده است به دلیل نقش بستن طرح فرش بر سقف آن دیده ها را به سوی خود جذب می کند؛ این طراحی از آن رو بوده است كه حاجی علی عسكر شیرازی به دلیل علاقه ی فراوانی که به فرش ایرانی داشتند از یكی از نقاشان شیرازی تقاضا کردند تا در سقف اتاق این خانه نقش فرش ایرانی را پیاده کند و وی به بهترین شكل ممكن با به کارگیری انواع رنگ های گیاهی، نقش فرشی زیبا را بر سقف انداخت كه بعد از ۱۲۰ سال هنوز هم چشم آدمی متحیر از این هنر زیبا می شود. درب این اتاق نیز چوبی و ارسی با شیشه های رنگین است.

خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

اتاق آیینه هتل آنتیک ملک التجار را از دست ندهید

در قسمت شرقی خانه اتاق دیگری است با نام اتاق آیینه که در تمامی سطوح دیوارها و سقف این اتاق از گچ و آیینه استفاده شده است. ارسی این اتاق که از همان ابتدای ساخت خانه در اینجا نصب شده بوده زیبایی این اتاق را دوچندان می کند.

خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

اتاق یوسف و زلیخا در هتل آنتیک ملک التجار

یكی دیگر از اتاق های زیبای این خانه به نام یوسف و زلیخاست که استفاده از آب طلا در نقاشی این اتاق آن را متمایز ساخته است.

در قسمت زیرزمین خانه ملک التجار قناتی نیز در جریان بوده اما این قنات هم متأسفانه مانند بسیاری از قنات های استان یزد خشک شده است اما با توجه به این که این خانه اکنون به نام هتل آنتیک ملک التجار شناخته می شود و پذیرای مهمانان داخلی و خارجی می باشد برای ملموس بودن این سازه خاص مردمان کویر، به طور مصنوعی در قنات، آب در جریان است.

خانه ملک التجار (هتل آنتیک ملک التجار)

اقامت در یزد را در هتل ملک التجار تجربه کنید

همانگونه که در بالا اشاره شد، خانه ملک التجار چندی است به هتل تغییر کاربری داده است. برای اقامت در هتل ملک التجار می توانید از طریق سایت ما اقدام کنید.

موقعیت خانه ملک التجار یزد ( هتل ملک التجار ) در خیابان قیام، داخل بازار پنجه علی قرار دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه ملک التجار یزد ( هتل ملک التجار ) با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi