https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

منطقه حفاظت شده کالمند بهادران

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  مناطق حفاظت شده یزد  »  منطقه حفاظت شده کالمند بهادران
شهر : مهریز
آدرس : یزد، شهرستان مهریز، 50 کیلومتری بهادران
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

کالمند بهادران، پناهگاهی برای حیات وحش استان یزد

منطقه کالمند بهادران با نام رایج گوراب در ۸۵ کیلومتری یزد و 50 کیلومتری بهادران واقع شده که حدود ۲۵۰۰۰۰ هکتار وسعت این منطقه است. این منطقه در سال 1355 به عنوان اولین منطقه ی تحت حمایت سازمان حفاظت محیط زیست انتخاب شد. در اوایل خرداد سال ۱۳۷۰ کالمند از منطقه شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده ارتقا یافته است.
سازمان حفاظت محیط زیست در سال 1351 تشکیل گردید و موظف به شناسایی مناطق منحصر بفرد، شناسایی اکوسیستم های مهم و شناسایی زیستگاه و گونه های (گیاهی و جانوری) با ارزش و در حال انقراض شد. به همین دلیل، از سال 1353 مناطق حفاظت شده ایران به 4 گروه؛ پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، اثر طبیعی ملی و منطقه حفاظت شده طبقه بندی و معرفی گردیدند. این مناطق 7 تا 8 درصد خاک استان یزد را در بر گرفته اند و این در حالی است که متوسط کشوری 10 درصد می باشد. 
منطقه کالمند بهادران از لحاظ تقسیمات بوم شناسی، محیطی طبیعی است که تمامی عناصر بوم شناسی زیستگاه بزرگ ایران را دارد از قبیل کوه های نیمه برهنه، دشت های بیابانی، استپی و کویری می باشد. 

کالمند بهادران

پستانداران کالمند بهادران

در منطقه کالمند بهادران بیش از 24 گونه پستاندار، شناسایی شده است. در سال ۱۳۷۶ مقدمات طرح زنده گیری، انتقال و آزاد سازی گورخر ایرانی در کنار گورخر توران و بهرام گور اجرا و با ساخت یک ساختمان دیده‌ بانی و استخر ذخیره آب راه اندازی گردید. مهم‌ترین گونه‌های جانوری این منطقه شامل یوزپلنگ آسیایی، پلنگ، گربه پالاس، کاراکال، کفتار، شاه روباه، گرگ و… می شوند. علاوه بر این گونه‌های کمیاب؛ حیواناتی همچون آهو، جبیر، قوچ و میش، کل و بز، گربه جنگلی و وحشی، روباه معمولی، روباه شنی، تشی، شغال و خرگوش نیز در این منطقه زندگی می‌کنند. 

کالمند بهادران

پرندگان کالمند بهادران

گونه‌های خاصی از پرندگان در منطقه کالمند بهادران وجود دارند. در مجموع ۴۸ گونه پرنده از قبیل کوکور، دال، سارگپه پا بلند، عقاب دو برادر، عقاب شاهی، شاهین، بالابان، بحری، دلیجه، 2 گونه کبک و تیهو از خانواده ماکیان در این محدوده هستند. 
دیگر پرندگان حفاظت‌ شده در این منطقه شامل زاغ بور، چکاوک هدهدی، چکاوک کاکلی، گنجشک معمولی، دم جنبانک ابلق، جغد کوچک، هوبره، کبوتر چاهی، چک چک، سنگ چشم خاکستری، دلیجه، قمری معمولی، عقاب طلایی، سنقر سفید، غراب، هدهد، زاغ نوک سرخ، زنبور خوار، زاغی، چلچله، سسک جنبان، چکاوک بیابانی، چاخ لق، شاهین، اردک سرسبز، کاکایی سر سیاه و باکلان می شوند.

کالمند بهادران

خزندگان و دوزیستان کالمند بهادران

13 گونه دوزیست و خزنده در منطقه حفاظت‌شده کالمند شناسایی شده که 1 گونه آن دوزیست (قورباغه مردابی)، 1 گونه لاک ‌پشت، 5 گونه مارمولک و 6 گونه مار است.
برخی از این جانوران در راسته مارمولک ها و سوسماران؛ آگامای صخره‌زی فلس ‌درشت، جکوی سنگی تیغه‌دار، جکوی دم‌کند، سوسمار مار چشم و بزمجه بیابانی هستند. کور مار سلیمانی، مار پلنگی، قمچه مار و شترمار شیرازی از نمونه مارهای غیر سمی منطقه و افعی، مار جعفری و مار شاخدار در گروه مارهای سمی منطقه می باشند.

کالمند بهادران

گونه های گیاهی کالمند بهادران

در کل 10 تیپ گیاهی مجزا در منطقه کالمند بهادران تشخیص داده شده که در بیشتر تیپ‌ها نام گیاه درمنه رتبه اول یا دوم را دارد. ۱۱۵ گونه گیاهی متعلق به ۳۵ تیره و ۱۰۰ جنس در قالب اشکال رویشی مختلف اعم از گیاهان یک ساله، چند ساله، فصلی، علفی (بومادران، شور مرغ، جگن، شقایق کوهی، خیارک، آنغوره)، بوته‌ها، درختچه ‌و درختی (خارشتر، کلاه میرحسین، چوبک، تنگرس، بادام کوهی،‌ کاروان کش، اسکنبیل، گون، افدرا، انجیر کوهی، رمس، بنه، پرند، کهورک، تاغ، گز، قیچ و ...) در این منطقه رشد و رویش دارند.

کالمند بهادران

جاذبه‌های کالمند بهادران

گردشگران گرامی که با گرفتن مجوزهای لازم به این منطقه سفر می کنند، می‌توانند در حین لذت از مناظر بکر طبیعی، آنها را با عکسبرداری ثبت کنند. بهترین زمان برای عکسبرداری از این مناطق خشک معمولا اوایل صبح یا غروب است، زیرا در این 2 زمان، بسیاری از گیاهان در اوج شکوفایی و شکفتگی هستند.
منطقه حفاظت شده کالمند بهادران با نزدیکی به اثر تاریخی زین الدین و جاذبه هایی نظیر ارتفاعات بوزش ، سایت پرورش گورخر ایرانی و وجود گونه های فراوان کل ، بز و آهو ؛ از دیدگاه آموزش ، پژوهش و گردشگری ، مکانی مناسب و قابل توجه می باشد که علاقمندان به طبیعت و دانشجویان زیادی را به خود جلب کرده است.

کالمند بهادران

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد منطقه حفاظت شده کالمند بهادران با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi