https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه فاتح ها یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه فاتح ها یزد
شهر : یزد
آدرس : پشت باغ، خیابان فرخی، كوچه حسینه نقشین، دربند عرب ها
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

تاریخچه خانه فاتح ها یزد

 خانه حاج محمد صادق فاتح از دو خانه تشکیل شده است. این خانه که بانی آن حاج «محمد تقی عرب» بوده و دو نسل از فرزندان ایشان در این خانه زندگی می کردند قدمتی ۱۵۰ ساله دارد و در نهایت این خانه به حاج «محمد صادق فاتح» رسیده است. این خانه  در ابتدا وسعت چندانی نداشته و سپس ۵۰ سال بعد برادر او حاج «عبدالوهاب فاتح» خانه بزرگتر و خانه دوم را در کنار خانه اول بنا می کند و چنین می شود که خانه فاتح ها شکل می گیرد. 

معماری خانه فاتح ها

چند ویژگی اصلی که معماری خانه فاتح ها را منحصر به فرد می کند عبارت است از : حیاط سازی، شیوه ساخت باغچه ها، آرایش درختان خانه و وجود بادگیرهای بسیار بلند بر راس ایوان اصلی حیاط کوچک. 
خانه فاتح ها دارای دو حیاط متفاوت است و هر حیاط با فضاهای مختلفی محصور شده اند به طوری که حیاط کوچکتر دارای دو طبقه و حیاط خانه بزرگ تر دارای یک طبقه است. وسعت حیاط بزرگ تر باعث شده تا آن نسبت به حیاط کوچکتر فضایی دلبازتر و صمیمانه تر داشته باشد.
وجه منحصر به فرد نماسازی این دو حیاط، وجود ایوان هایی در مرکز جبهه های مقابل به هم دو حیاط است ترکیب کلی نماهای دو حیاط مشابه است اما عناصر میانی متفاوتی دارند. 
 نکته قابل توجه دیگر، طراحی ایوان و پنج دری است که در بین دو حیاط در کنار یکدیگر قرار گرفته اند؛ در این ترکیب در یک نگاه ایوان به حیاط بزرگ تعلق دارد و پنج دری به حیاط کوچک، اما در نگاهی دیگر این دو عنصر مربوط به فضایی واحد است که در میان دو حیاط نشسته و از منظر هر دو بهره می گیرد.

نگاهی گذرا به زندگی حاج محمد صادق فاتح

  بد نیست علاوه بر فضای این خانه اندکی در مورد زندگی شخصی صادق فاتح بدانیم. با اینکه اطلاعات چندانی در مورد کودکی ایشان در دست نیست  اما ۱۵ سالگی وی را آغاز فعالیت های تجاری وی عنوان می کنند. 
 حاج محمد صادق فاتح که نام خانوادگی خود را از «عرب» به «فاتح» تغییر می دهد داماد «حاج غضنفر» بزرگ بوده، تاجری یزدی که در تهران به خرید و فروش پارچه مشغول بوده است. عده‌ای می‌گویند فاتح مدتی پیش او کار می‌کرده است و همین، زمینه‌ساز نزدیکی بیشترشان به هم می‌شود تا حدی که غضنفر، دخترش را به عقد او درمی‌آورد.

همسر آقای فاتح، جهانِ او بود

 همسر فاتح بنابر روایتی، همان «جهانِ» معروف است که نامش در گوشه‌ گوشه این شهر حضور دارد: جهان‌شهر، چای جهان، روغن جهان، جهان‌چیت و… .
 قبل از ازدواج این دو با یکدیگر اتفاقی غیرمنتظره برای جهان می‌افتد؛ ساچمه تفنگ برادرش که گنجشکی را نشانه رفته بود به اشتباه به یکی از چشم‌های او اصابت می‌کند. ظاهرا فاتح در آن زمان، برای تجارت در خارج از کشور بوده است و وقتی با او تماس می‌گیرند که قضیه را برای او تعریف می‌کنند، ابراز می کنند که با وضعیت پیش آمده می‌تواند قول و قرارها را به هم بزند ولی او نمی‌پذیرد و با جهان ازدواج می‌کند.
 جهان زنی بود که همه او را با این سخن: «دستی به خیر داشت و اهل عبادت بود.» توصیف می کردند و کارگرانی که او را دیده‌اند چنین وصفش می‌کنند:«تا به کارخانه می‌آمد چادر نمازش را در‌می‌آورد و مشغول نماز و قرآن می‌شد.» عده‌ای هم تاکید دارند که شخصیت این بانو بر کارها و رفتار شوهرش مؤثر بوده است.
 این مجموعه با پاره ای تغییرات هم اکنون به تکیه ای برای عزاداری ها تبدیل شده است.

مکان  خانه فاتح ها

 موقعیت خانه فاتح ها یزد در پشت باغ، خیابان فرخی،کوچه حسینه نقشین، دربند عرب ها واقع شده است.

در بافت تاریخی یزد اطلاعات خوبی برای علاقه مندان گردآوری شده است. خواندن آن را از دست ندهید.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه فاتح ها یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi