https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بافت تاریخی یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  < مجموعه های تاریخی یزد  »  بافت تاریخی یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، منطقه شهرداری 2، بافت تاریخی یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

ثبت جهانی بافت تاریخی یزد

یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان است که با بافت تاریخی بی نظیر خود، میراثی جهانی و جاذبه ای منحصر بفرد به شمار می رود و به دلیل معماری تاریخی و بافت سنتی دست نخورده‌ و ارزشمندش در ۱۸ تیر ماه سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

بافت تاریخی یزد

آثار و بناهای تاریخی کشف شده در شهر یزد بیانگر قدمتی مربوط به قرن دوم و سوم هجری می باشند، هرچند تاریخ سکونت بشر در این سرزمین از هزاره سوم پیش از میلاد فراتر رفته است. در عهد پیشدادیان نیز طایفه های در حال کوچ از بلخ به پارس، سرزمین یزد را یزدان نامیدند و از آن زمان به بعد، یزد را محل عبادت قرار دادند.

بافت تاریخی یزد

استان یزد با قدمتی متعلق به پیش از اسلام؛ علاوه بر داشتن کهن ترین بنای خشتی، میدان ساعت و نخل چوبی جهان ، دارای بلندترین بادگیر و مناره های ایران، طولانی ترین قنات ایران، بیشترین تعداد دخمه ها، تنها آب انبار شش بادگیری جهان، تنها کاروانسرای دایره ای ایران و اولین صندوق امانات جهان نیز می باشد. همچنین شهر تاریخی یزد گسترده ترین بافت تاریخی مسکونی ایران با وسعت 700 هکتار را هم به خود اختصاص داده ‌است.

بافت تاریخی یزد

چرا بافت تاریخی یزد ثبت جهانی شد؟

بافت تاریخی یزد ترکیبی موزون و متوازن از کوچه پس کوچه های قدیمی، خانه ها، ساباط ها و بناهای خشتی می باشد که همه امکانات زندگی فردی و اجتماعی را دارد و باعث ثبت جهانی شدن یزد گردیده است. نه تنها بیش از 1700 اثر تاریخی یزد بلکه کل بافت سنتی و خشتی یزد که موقعیت جغرافیایی آن؛ از شمال به خیابان دولت آباد، از جنوب به خیابان کاشانی، از شرق به محله فهادان و از غرب به خیابان مطهری محدود می شود، در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۵۰۰۰ به‌ عنوان یک اثر ملی در ایران به ثبت رسیده است.

برخی از ویژگی های بافت تاریخی یزد شامل بافت بسیار متراکم و فشرده، فضاهای شهری کاملا محصور، کوچه های باریک پوشیده و نامنظم، ساختمان های متصل و بدون فاصله، قرارگیری مجموعه های زیستی بر اساس جهت نور آفتاب و باد و ... می شود.در زیبایی و جذابیت بافت تاریخی یزد علاوه بر شرایط درونی، جاذبه های پیرامون آن نظیر آسمان پُرستاره کویر، مناطق کویری ریگزارها، شن ‌های روان و بافت ‌های تاریخی شهرستان های یزد نیز موثر هستند که هر کدام با ویژگی‌های خاص خود به ارزش بافت تاریخی یزد افزوده اند.

بافت تاریخی یزد

معماری خانه های یزد

معماری خانه های یزد ، نمونه‌ ای زیبا و بارز از معماری خانه های کویری و متناسب با اقلیم های گرم و خشک در جهان است. در شهر یزد ، هر محله ای معمولا دارای یک حمام، آب انبار، مسجد، حسینیه، بازارچه، لرد، جوی آب (برای دسترسی به قنات)، کارگاه‌ های کوچک و ... می باشد که برخی از آنها هنوز پا برجا هستند.

بافت تاریخی یزد

پلان خانه های یزد اجزای منحصر بفرد و زیادی دارند که عبارتند از؛ حیاط عمومی (بیرونی)، حیاط خصوصی (اندرونی)، دالان، تختگاه، تالار، بادگیر، سردر، هشتی، اتاق کار، اتاق خواب، اتاق ناشتا، سه دری، پنج دری، ارسی، بالاخانه، پستو، آشپزخانه، منبع آب، آبدارخانه و ...

بافت تاریخی یزد

در معماری شهر یزد ، خانه ‌ها به سمت قبله بنا گردیده‌ و فضاهای تابستانی (زیرزمین، تالار، حوضخانه، ایوان، پایاب و ...) و اتاق های زمستان نشین (سه دری، پنج دری، بالاخانه، کرسی خانه و ...) در دورتادور حیاط، بسیار سنجیده طراحی شده است.
بخش تابستان نشین خانه ها در جبهه شرقی و فضاهای زمستانی آن در جبهه غربی قرار گرفته اما گاهی فضاهای دیگری هم مثل هشتی، مطبخ، حمام، مستراح، انبار، چاه خانه و ... در این سمت می ساخته اند.

بافت تاریخی یزد

انتخاب روش ‌های ساختمانی خاص، مصالح سازگار با اقلیم، نماسازی زیبا، حفظ آسایش و ... از دیگر ویژگی های معماری یزد می باشد.

حرمت و حجاب نه تنها در خُلق و خوی یزدی ها بسیار مهم است بلکه یکی از ویژگی معماری خانه های یزد هم می باشد و در جای جای خانه از قبیل درگاه، دالان و دیوارهای بلند، هشتی و نحوه سازماندهی فضاهای گوناگون اطراف حیاط به خوبی به چشم می خورد و این گونه ساکنان خانه به دور از چشم اغیار در آرامش و امنیت زندگی می‌کنند.

بافت تاریخی یزد

اهمیت حیاط در خانه های سنتی یزد

در خانه های سنتی یزد ؛ چندین نوع حیاط وجود دارد که حیاط مرکزی، اصلی‌ترین فضای خانه می باشد. یک حوض آب و چندین باغچه ‌در اطراف آن با درختانی سازگار همچون انگور، انجیر، انار و پسته هم باعث طراوت هوا و سرسبزی حیاط می شوند. در یزد ؛ حیاط فضایی بسیار مفید است که در آن فعالیت ‌هایی همچون خوابیدن در فضای باز، گردهمایی اعضای خانواده، بازی کودکان، مراسم عروسی و مذهبی و ... انجام می گردد.
حیاط نارنجستان، حیاطی کوچک است که علاوه بر تأمین نور فضا، امکان نگهداری گیاهان حساس را نیز فراهم می‌کند. این حیاط ‌ها بیشتر در گوشه‌ ها و به صورت مربع ۹ قسمتی ساخته می شده که در هر وجه آن یک فضای سه دری یا هشت ضلعی آجری قرار می گرفته است.
به محل زندگی زنان و کودکان خانواده، حیاط اندرونی می گفته اند که معمولا دارای یک حوض و چندین باغچه بسیار زیبا و متنوع بوده است.
در خانه های تاریخی یزد همچون خانه های تجار و روحانیون رده بالا، حیاط ویژه ای معروف به حیاط بیرونی برای مهمان در نظر گرفته می شده که به همراه اتاق مهمانخانه سمبل احترام و بزرگداشت مهمان بوده است. برخی از این خانه های معروف یزد شامل ملک التجار ، خانه شفیع پور ( میرزا شفیع )، خانه لاری ها ، خانه آیت ‌الله صدوقی ، خانه آ سید هاشم ( نجفی یزدی )، خانه مرتاض ( علی آقا شیرازی ) می شود.

بافت تاریخی یزد

بناهای تاریخی یزد

یزد پایتخت معماری ایران است که کاهگل اصلی ترین و شاخص ترین مصالح شناخته شده آن می باشد. این ماده به خاطر ویژگی های عایقی و استقامت بالا، عبور نکردن گرما و سرما از آن، نشت نکردن باران در پوشش های گنبدی و سقف های طاقی کاهگلی، ارزان بودن، آسان اندودن آن و ... از ابتدا با زندگی مردمان ایران زمین آمیخته شده است. کاهگل به همه ساختمان های بافت قدیمی یزد راه یافته و رنگ گرم آن نیز روح و حیات به شهر بخشیده است.   

بادگیر چیست و چگونه کار می کند؟

بادگیرها، گنبدها و مناره ها شاخص ترین نشانه ظاهری معماری استان یزد می باشند که به صورت یک سویه و چهارسویه نیز شناخته می شوند. بادگیرها علاوه بر زیباسازی و ابهت بخشیدن به ساختمان ها، به بهترین نحو فضای درونی بناها را تهویه و سرداب ها و آب انبارها را خنک می ساخته و حتی برای سرد نگه داشتن مواد غذایی نیز از بادگیرها استفاده می شده است.
در این معماری، عملکرد بادگیر به گونه ای است که جریان باد را گرفته و به دلیل اختلاف سطح و وضعیت خاص دریچه های بادگیر ، آن را با سرعت زیاد به پایین بادگیر کشیده و از راه دیگر، هوای گرم و آلوده را به بیرون می فرستاده است.  

بافت تاریخی یزد

تاریخچه بادگیرها

هوای گرم و سوزان تابستان مناطق کویری، مردم مبتکر و فعال یزدی را به فکر انداخت تا سازه ای خنک کننده  به نام بادگیر خلق کرده و جهانیان را به تحسین وادارند. پس از شهرهای کویری یزد و کرمان و شهرت و کارآیی بادگیر ، شهرهای گرمسیری دیگر ایران نظیر بندر عباس، قشم، سیرجان و چابهار هم از بادگیر برای خنک نمودن ساختمان ها و منازل خود استفاده کردند که امروزه نیز هنوز اثراتی از آن پابرجاست.

بافت تاریخی یزد

چرا به یزد شهر بادگیرها می گویند؟

شهر تاریخی یزد ، بیشترین تعداد بادگیرهای ایران را دارد به گونه ای که در گذشته بر بالای هر خانه ای، یک بادگیر وجود داشته و دلیل نامگذاری یزد به شهر بادگیرها نیز همین موضوع بوده است. بادگیرها از آنجایی که مبدّل گرمای سوزان به هوای خنک و مطبوع می باشند، خاص شهرهای کویری به ویژه یزد هستند.

بافت تاریخی یزد

یک نمونه ارزشمند و شاهکار مهندسی بادگیرهای یزد ، بادگیر باغ دولت آباد است که با ارتفاع 33 متر و 80 سانتی متری خود، بلندترین بادگیر جهان و گواه نبوغ معماران یزدی به شمار می رود و شهرتی جهانی دارد. سبک معماری زیبای هشت ضلعی این بادگیر 280 ساله مربوط به دوران زندیه و قاجار می شود که در سال 1160 هـ. ق از خشت و آجر و به دستور « محمد تقی خان بافقی » یکی از خوانین بزرگ یزدی ساخته شده است. 

بافت تاریخی یزد

آب انبار و تاریخچه آن

آب انبار از قدیمی ‌ترین پدیده ‌های معماری در مناطق کویری جهان بوده که می‌توان ایرانیان را مبتکر احداث این منبع آبی دانست، منابعی که از طریق آن به ذخیره و خنک ‌سازی آب می‌پرداختند و اسامی همچون منبع، مصنع، انبار، حوض، برکه، مرغی، مرغک، سردابه، خزان و ... دارد. آب انبارها کاربرد بسیاری داشته اند به خصوص در مناطق گرمسیری ایران همچون حاشیه خلیج فارس، جزایر جنوبی و حتی شهرهای شمالی نظیر ساری و گرگان.
آب انبار شهر « اور» در نزدیکی بصره با قدمتی متعلق به ۲۱۵۰ سال قبل از میلاد، کهن ترین آب انبار تاریخی جهان و آب انبار چغازنبیل خوزستان که مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد و همزمان با شکوفایی تمدن ایلام می باشد، اولین آب انبار ایران به حساب می آید.

بافت تاریخی یزد

معماری آب انبار

آب ‌انبار ؛ حوض سر پوشیده ‌خشتی یا آجری وابسته به قنات است که در مناطق کویری و کم آب، از آب باران یا جویبارهای فصلی پُر می گردد و معمولا در زیر زمین ساخته می‌شود. در ایران، شهر قزوین به علت فراوانی این سازه، به شهر آب انبارها شُهره شده و معروف ترین آن، آب انبار سردار می باشد.
به طور کلی دو نوع آب انبار عمومی (در محله ها، کاروانسراها، روستاها و ...) و آب انبار خصوصی (داخل خانه ها) وجود دارد که سنگ، آجر، شفته آهک و ساروج، دیمه (ترکیب آهک، خاکستر، ماسه بادی و ...) از عمده ترین مصالح سنتی ساخت آنها هستند و این مصالح نه تنها باعث آب بندی بنا می شده بلکه از فاسد شدن آب نیز جلوگیری می کرده است.
ساختمان آب انبارها اصولا از 6 عنصر گنبد، بادگیر، سردر (راهنمای ورود به آب انبار و راه پله عمیق آن)، پلکان (تعداد پله‌ها وابسته به عمق مخزن آب انبار)، خزینه یا مخزن و پاشیر (محل قرار گیری شیر بزرگ برنجی متصل به مخزن) تشکیل شده که تعداد بادگیرها در هر آب انبار بسته به شرایط آب و هوایی منطقه و نوع عملکرد آن، از یک تا هفت عدد متغیر می باشد. به طور مثال؛ آب انبار مریم آباد ( امامزاده شنبه ) 1 بادگیر ، آب انبار شش بادگیر یزد 6 بادگیر و آب انبار عصر آباد 7 بادگیر دارد.
آب انبارها از نظر شکل و نوع ساخت نیز با توجه به نوع اقلیم و منطقه متفاوت هستند که شامل آب انبارهای صلیبی ، آب انبارهای کشیده، آب انبارهای گنبدیِ گود و آب انبارهای کنده شده در کوهستان می شوند.

بافت تاریخی یزد

پایاب چیست؟

پایاب ، یک هشتی پوشانده شده با اتاق ترکی 4 گوش یا 8 گوش است که در مسیر قنات و محل دسترسی به گذرگاه زیرزمینی آب قنات ساخته شده و از سطح زمین به کمک چندین پله به پایین می رفته است. در مرکز و کف پایاب ، یک حوض آب قرار دارد که معمولا آب قنات در آن می چرخیده و هوای درون پایاب را در تابستان بسیار خنک کرده و سپس بیرون می رفته است. از پایاب ، به شکل خصوصی یا عمومی به عنوان یخچال مواد غذایی و یا اتاق خواب نیم روزی استفاده می شده است.

نمونه های عالی و شاخص پایاب در مسجد جامع یزد ، مسجد جامع نایین ، مسجد جامع نطنز و در خانه های تاریخی یزد همچون هتل کهن کاشانه یزد دیده می شود.

بافت تاریخی یزد

کوچه های آشتی کنان یزد

کوچه های آشتی کنان یزد ، کوچه پس کوچه های خشتی و پیچ در پیچ هزارتو هستند که با دیوارهای بلند و زیبا همچون یک شبکه بزرگ در بافت تاریخی یزد قرار گرفته و خانه های سنتی را در دل خود جای داده اند، خانه هایی که درب های چوبی و بزرگ با دق الباب های شگفت انگیز دارند. این کوچه ها، آنقدر باریک هستند که معمولا دو نفر به سختی از آن می گذرند. به گونه ای که اگر دو نفر با هم قهر باشند و اتفاقی در یک زمان و دو جهت مخالف گذرشان به این کوچه ها بیفتد، مجبور به یک وری شدن هستند وگرنه در میان کوچه گیر می کنند. این موقعیت مضحک، کم کم خنده بر لبان دو طرف آورده و منجر به رفع کینه ها شده و این گونه آشتی را به دنبال خود خواهد آورد.

بافت تاریخی یزد

کاربرد ساباط ها در بافت تاریخی 

ساباط در لغت به معنای سایبان، ایوان یا پیشگاه خانه می باشد و در اصطلاح، به كوچه ها و گذرهای تقریبا سرپوشیده در شهرهای کویری و گرمسیر گفته می شود كه آدمی را از تیغ سوزان خورشید کویر نجات داده و در سایه سار خنک خود، حفظ می کند. این ایده خلاقانه نیز از هوش سرشار مردمان کویر ناشی شده و هنر معماران یزدی را به نمایش می گذارد.
ساباط ‌ها از نظر مسقف بودن، دو مدل هستند؛ یک نوع آن دارای سقف مسطح بر روی تیرهای چوبی و حصیری و نوع دیگر ساباط ‌های طاق دار با آجرچینی رومی می باشند که سنگینی وزن آن در ستون ها، دیوارها و زمین تقسیم شده است.

بافت تاریخی یزد

سازه خشتی نیمه پوشیده ساباط ، باعث ایجاد جریان هوا در داخل کوچه ها شده به نحوی که هنگام تابستان هوای درون ساباط را از بیرون خنکتر می کند و بالعکس در زمستان به گرمتر شدن هوای درون ساباط نسبت به بیرون آن می انجامد. ساباط ‌ها همچنین موجب یکپارچگی و استواری خانه‌ های اطرافشان شده و به پایداری آنها در برابر نیروهای وارده از فشار سازه کمک می‌کنند. معمولا پشت بام خانه های زیر ساباط  با متصل بودن به هم مورد استفاده واحدهای همسایه قرار می گیرد که گاهی نیز مانند یک اتاق مشرف به كوچه به نظر می آیند.

بعضی از کوچه های بن بست، یک ساباط به همراه درب ورودی دارند که برای افزایش امنیت ساکنان کوچه بوده و به آنها « دربند » گفته می شود؛ در هر دربند نیز چند خانوار زندگی می کنند که اصولا حس همسایگی و صمیمیت در آنها بسیار حائز اهمیت است.
طولانی ‌ترین ساباط متعلق به روستای گردشگری فورگ خراسان جنوبی در شهرستان« درمیان» می باشد که در کنار قلعه فورگ و بافت تاریخی روستا از دیدنی های این استان به شمار می رود.

بافت تاریخی یزد

کلاه فرنگی

کلاه فرنگی ، در اصل عمارتی شاهانه و به اشکال مختلف تزیینی می باشد که در وسط کاخ ها و باغ ها برای صرف ناهار، عصرانه و یا استراحت ساخته می شده است. این سازه های زیبا، سابقه تاریخی قدیمی ای دارند اما بیشترین آنها، یادگار معماری ایرانی _ خارجی قاجار می باشند.
اما در یزد ، نوع خاصی از کلاه فرنگی( بنایی شبیه به کلاه کابویی) وجود دارد که درست در وسط سقف منزل تعبیه شده و موجب هدایت باد از هر شش جهت به درون خانه می گردد. این نوع کلاه فرنگی ها، کاملا متفاوت از بادگیرها هستند.
باغ کلاه فرنگی یزد ، عمارتی واقع در محله رحمت آباد، مربوط به زمان قاجار و ساخته دست معماران رشتی است. این سازه، شبیه به ساختمان کلاه فرنگی رشت یا تبریز بنا شده که دارای دو طبقه و بدون زیرزمین می باشد، طبقه اول برای پذیرایی مهمان و طبقه دوم دارای چندین اتاق است. آب جوی رحمت آباد با عبور از زیر آن به حوض وسط باغ می ریخته است.

 

اماکن و محله های بافت تاریخی یزد

مردمان باهوش یزد اولین کسانی بودند که « خشت » را با ترکیب 4 عنصر اصلی خاک و آب و آتش و باد کشف کرده و با پشتکار و سخت کوشی بی نظیر خود، آب را از دل زمین سرسخت و خشک کویر بیرون کشیده و قنات را اختراع نموده اند تا کاخ ها و خانه هایی خشتی ساخته و شهری تاریخی با یک معماری باشکوه بنا کنند، شهری که با ثبت جهانی شدن خود نه تنها باعث افتخار مردمان یزد بلکه مایه سربلندی کشور عزیزمان ایران می باشد و نظر هر بیننده ای را جلب می کند.
شهر تاریخی یزد ؛ گنجینه ای از هنر، فرهنگ و تمدن ایرانی می باشد که در بناهای مذهبی، مساجد، حسینیه ها، بقعه ها، زیارتگاه های زرتشتیان، خانه ها و باغ های تاریخی، بادگیرها، آب انبارها و بازارهای سنتی یزد گرد آمده است.
نمونه شاخص معماری کهن و اصیل یزد در محله« فهادان» یا« یوزداران» به تماشا گذاشته شده که در گویش محلی به آن« جنگل یا محله یوزداران» گفته می شود.
از دیگر محله های تاریخی مهم یزد ؛ محله قلعه کهنه، محله سر جمع، محله سر دو راه، محله یعقوبی، محله مصلی، محله لب خندق و ... می باشد.

بافت تاریخی یزد

القاب زیبای یزد

در قرن پنجم هجری، « خواجه نظام الملک طوسی» شهر با تقوای یزد را « دارالعباده » نامید که بسیار معروف شد. در دهه پنجاه نیز « محمد تقی فلسفی سخنران شهیر» به علت وجود حسینیه‌ های بزرگ و مجهز، سبک سینه زنی، نوحه خوانی ویژه، نخل برداری ظهر عاشورا و برپایی روضه سیدالشهدا به یزد لقب « حسینیه ایران» را داد.
امروزه مردم با فرهنگ یزد با مرمت خانه ‌های قدیمی بافت تاریخی یزد و تبدیل آنها به رستوران یا هتل، در حفظ این میراث گرانبها کوشیده اند که بیشترین علاقه و تقاضای گردشگران را به خود اختصاص داده‌ و به شهر مهمانسرای سنتی مبدل شده است.
شهر تاریخی یزد عناوین و القاب مختلف دیگری همچون شهر بادگیرها، شهر شیرینی، شهر دوچرخه ها، شهر کار و کاریز و کاهگل، دارالعباده و دارالعلم و دارالعمل، شهر قنات و قنوت و قناعت، شهر آتش و آفتاب نیز دارد که هر کدام بیانگر صفتی از این شهر شایسته می باشد.

بافت تاریخی یزد

افتخارات شهر یزد

از افتخارات شهر یزد علاوه بر ثبت جهانی شدن؛ کسب نشان ویژه بنیاد جهانی انرژی و عنوان شهر پایدار دنیا در هجدهمین اجلاس جهانی بنیاد انرژی در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۶ می باشد که به میزبانی ایران برگزار گردید. علت آن نیز، تاریخ و فرهنگ مردم یزد ، تدوین برنامه جامع توسعه پایدار در فرهنگ سازی، ساخت و ساز و حمل و نقل سبز، انرژی، آب، پسماند، سلامت، ایمنی و امنیت، گردشگری سبز، زیباسازی و فضاهای شهری بوده است.
همچنین شهر تاریخی یزد ، موفق به دریافت و کسب عنوان الگوی دیگر شهرهای جهان نیز شده که دست یابی به مقام نخست پذیرش در کنکور سراسری کشوری طی بیست و چهار سال پیاپی هم از دیگر افتخارات یزد و یزدی ها می باشد.
یزد پیشتاز ترین شهر ایران می باشد که به احیای بناهای تاریخی، تبدیل و تغییر کاربری آن ها، ساخت و سازهای مسکونی و طرح های تجمیع پرداخته است.
شهر یزد نه تنها از لحاظ تاریخی سرآمد است بلکه از نظر فرهنگی نیز الگوست؛ چرا که از همان ابتدا تا کنون، سه دین اسلام، زرتشت و یهود را در کنار و هم بدون هیچ مشکلی پذیرفته و مردمانش زندگی ای بس مسالمت ‌آمیز داشته و دارند که باعث افتخار می باشد.

بافت تاریخی یزد

یزد و گردشگران اروپایی

شهر ثبت جهانی شده یزد در کنار دو استان فارس و اصفهان، مثلث طلایی گردشگری ایران را شکل داده اند که مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی می باشند. به گونه ای که استان یزد هر ساله در برخی از فصول سال اغلب، میزبان گردشگرانی تقریبا دو برابر جمعیت ساکنان شهر است.
بافت قدیمی یزد ؛ دنیای کامل و زیبای شرق را پیش چشم اروپاییان می گذارد، بافتی که به هیچ عنوان در اروپا پیدا نمی‌ شود و آنها را همچون علاء الدین هزار و یک شب از خانه‌های خشت و گلی بالا می برد و روی بام بناها به نظاره‌ی غروب آفتاب می‌نشاند.
اوج آبادانی یزد در قرن هشتم هجری و به خاطر قرارگیری در مسیرهای اصلی تجاری و داشتن صنایع نساجی و ابریشم‌ بافی بوده که اتابکان یزد از مهم ‌ترین عوامل پیشرفت این شهر به حساب می آمدند. شهر یزد در مقایسه با سایر شهرهای کشور دارای اقتصادی شکوفا و ثروتمند بوده است.

بافت تاریخی یزد

مارکوپولو در سال ۱۲۷۲ میلادی از یزد بازدید کرده و اینگونه می گوید که« یزد شهر خوب و اصیلی است و تجارت زیادی در آنجا برقرار. آنها ابریشم مشخصی می ‌بافند که یزدی/یسدی نامیده می ‌شود و بازرگانان آن را به جاهای مختلف می‌فرستند».

« هاکس» یک گردشگر خارجی است که در سال ۱۳۱۱ خورشیدی مدت کوتاهی در یزد اقامت داشته و چنین اظهار کرده است؛ امروزه بازرگانان آن بُرو و بیا های پیشین را در شهر ندارند و بعضی خانه‌ های آن بازرگانان قدیمی به اقامتگاهی برای گردشگران بدل شده است.

به نظر یک گردشگر کانادایی« بافت قدیمی شهر یزد از بهترین جاها برای گشت و گذار و گم شدن است؛ خیابان ‌های باریک و رنگ فوق ‌العاده‌ دیوارها و ساختار بناها شگفت ‌انگیزند. خیلی از خانه‌ها درشان باز است و می‌توان وارد آنها شد و نگاهی انداخت؛ بعضی‌هاشان هم برج‌های بادگیر دارند که می‌توانید زیر آنها بروید و خنک شدن واقعی بدون استفاده از برق را تجربه کنید».

بافت تاریخی یزد

مسافر استرالیایی می گوید که« عاشق یزد و بافت قدیمی ‌اش شدم؛ می‌توانستم روزها آنجا باشم. آنجا نانوایی ‌ای سنتی پیدا کردم، نان تازه گرفتم و در پارک کوچکی که در میان درختان انار محصور شده بود با پنیر خوردم. در آن طرف مردی در کوچه‌ای باریک داشت کاشی درست می‌کرد. اینها لحظات دوست‌داشتنی هر روزه‌ی اینجاست».
گردشگری که از کشور چک به یزد آمده یزد را چنین توصیف کرده است؛« مانند قدم زدن در فضای فیلم ‌های تاریخی است. حتما باید به بافت قدیمی یزد رفت. پیشنهاد می‌کنم دوبار به بافت قدیم بروید: اول بین ساعت ۲ تا ۴ بعد از ظهر، که خیابان‌های تونل‌ مانندش خالی هستند و پرتوهای خورشید از لابه‌لای حفره‌ ها نظر می‌اندازند و دیگر حدود ساعت ۷ عصر که مردم در آن رفت و آمد می‌کنند».

« کامی» دختر جهانگرد لهستانی که حسابی معروف شده، در کل یزد را به عنوان زیباترین شهر کویری جهان می داند.

بافت تاریخی یزد

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل موزه فهادان یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
در هنگام اقامت در شهر یزد می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بافت تاریخی یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi