https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مجموعه شاهزاده فاضل یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  مجموعه های تاریخی یزد  »  مجموعه شاهزاده فاضل یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان امام خمینی، مجموعه شاهزاده فاضل یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی _ مذهبی
روز بازدید : همه روزه

مجموعه شاهزاده فاضل یزد

مجموعه شاهزاده فاضل یزد متشکل از بقعه و زیارتگاه شاهزاده فاضل ، حسینیه شاهزاده فاضل و بازار شاهزاده فاضل می باشد که قدمت آن به قرن هشتم هجری قمری و دوره تیموریان برمی گردد. این مجموعه در آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

مجموعه شاهزاده فاضل یزد

معرفی بقعه شاهزاده فاضل یزد

شهر دارالعباده یزد از آن جایی که همواره شهری امن و میزبان امامان، فرزندان و نوادگان ایشان بوده دارای زیارتگاه ­ها و بقعه ­های فراوانی است که هم از لحاظ مذهبی و هم تاریخی بسیار با ارزش هستند. یکی از این زیارتگاه­ های تاریخی که به نام شاهزاده فاضل یا شازده فاضل شهرت دارد در بافت تاریخی خیابان امام و مرکز شهر یزد واقع‌ شده است.
زائران و مسافرانی که اغلب از جنوب کشور برای خرید و درمان به یزد می آیند به خاطر موقعیت مکانی زیارتگاه شاهزاده فاضل یزد در نزدیکی بازارهای سنتی یزد حتما یک سری به این بقعه و بازار شاهزاده فاضل می زنند و می توانند علاوه بر زیارت و اقامه نماز به استراحت در این زیارتگاه نیز بپردازند.

مجموعه شاهزاده فاضل یزد

مقبره شاهزاده فاضل متعلق به کیست؟

در مورد اینکه چه کسی در مقبره شاهزاده فاضل آرمیده است بحث ­هایی وجود دارد. اما یک کتیبه کاشی معرق که اثر دست قطب‌ الدین خضرشاه مؤلف جامع مفیدی می باشد و بر بالای زیارتگاه نصب شده است بیان می کند که در سال 747 زمان حفر خندقِ شهر به دستور امیر مبارز الدّین محمّد بن مظفّر، یک جسد سالم با مصحفی بر روی سینه در آن مکان یافت شده که مربوط به فضل بن امام موسى کاظم( ع) متوفى در سال ۲۰۲ هجرى قمرى می باشد.
امیر مبارز الدین نیز در آن هنگام به علت دیدن خوابی از کرامات این فرد، دستور داد تا نبش قبر نکنند و دیواری کوچک در اطراف آن بکشند و بقعه‌ای در آنجا برپا کنند. پس از آن در سال ۸۴۴ ﻫ . ق امیر قطب الدّین خضر شاه بن شمس الدّین محمّد، قطعه‌ زمین مجاور دیوار را خرید و ساختمانِ مزار را توسعه داد.
زرتشتیان اما اعتقاد دارند که این پیکر متعلق به یکی از شاهزادگان ساسانی معروف به پیر برج است و بسیار مورد احترام ایشان می باشد مانند پیر هریشت، پیر بلبسگر ، پیر نارستان و ...
اما این ادّعا به طور کلی مردود است، زیرا در اینجا کلمه « پیر» به مفهوم کهنه و مزار قدیمی است و اصطلاح « پیر برج»‌ معنی مزار قدیمی و کهنه نزدیک برج شهر یزد را دارد.
در روایتی دیگر نیز این بقعه را مدفن یکى از مضروبین واقعه فهرج در سال ۷۴۷ ﻫ . ق می دانند و یا به امامزادۀ سعید فضل بن موسی الرضا (ع) برادر علی بن موسی الرضا (ع) ربط می دهند.
اما آنچه که مسلم است این است که مقبره شاهزاده فاضل یزد برخلاف شهرت محلی آن مربوط به شاه فاضل فرزند امام هفتم نمی باشد و از آن جایی که یزد مامن و محل سکونت بسیاری از سادات عُریضی( منسوب به علی بن جعفر الصادق) بوده و اینک بارگاه های زیادی دارند، لذا به احتمال زیاد مزار شاهزاده فاضل نیز متعلق به یکی از این سادات عریضی است و نام اصلی وی« سید فضل بن علی بن محمد بن علی بن احمد بن محمد بن عیسی بن علی بن حسن بن محمد بن علی العریضی بن امام جعفرصادق( ع)» می باشد.

مجموعه شاهزاده فاضل یزد

معماری بقعه شاهزاده فاضل یزد

زیارتگاه شاهزاده فاضل یزد در قرن هشتم ه. ق ساخته شده است و بر اساس نوشته‌ جامع جعفری، این بنا در سال ۱۲۲۶ ﻫ . ق مرمّت یافته و عبد الوهّاب طرّاز، اتمام آن را مر بوط به سال ۱۲۴۰ ﻫ . ق می‌داند.
این بنا دارای 2 طبقه سراسر آیینه کاری، گچبری و نقاشی های زیبا و ظریف می باشد با 2 ورودی مجزا؛ که یکی به خیابان امام خمینی و دیگری به بازار شاهزاده فاضل راه دارد. در ضلع شمالی، غرفه ای مزین به آیینه کاری و خطوط ثلث با دو درب بزرگ جدید و مشبک رنگین نصب گردیده و در ضلع غربی پنجره های مشبک آجری به همراه چند صفه وجود دارد.
برای احداث گنبد بنا، 12 ستون بزرگ در 4 جهت بقعه شاهزاده فاضل نصب و در وسط آن ضریح بسیار باشکوهی با پوشش نقره و آب طلا قرار داده شده است. در سال ۱۳۶۹ ﻫ‌ . ق بر درب ضریح بقعه، نیز کتیبه‌ ای قلمزنی شده 6 متری با مضمون« السلام علیک یا شاهزاده فاضل، سازنده یزد محمّد دهقان» نصب گردید.
مجموعه شاهزاده فاضل یزد
سردر آستانه شاهزاده فاضل ؛ دو گلدسته دارد که مزین به خطوط کوفی بنایی، لوز، کاشی هفت رنگ و نقوش اسلیمی، ترنجی و ختایی می باشند. سطح خارجی گنبد نیز با همین کاشی هفت رنگ و نقوش تزیین شده است.
در انتهای پایه های ستون بقعه که گنبد خانه بر آن قرار دارد، سوره ملک تمام فضای آن را مزیّن ساخته است.
در مورد کف زیارتگاه هم باید گفت که تمامی قسمت های آن، مفروش به سنگ می باشد.

مجموعه شاهزاده فاضل یزد

ساختمان زیارتگاه شاهزاده فاضل یزد

این زیارتگاه، دارای دو حیاط یا صحن متصل به گنبد خانه قدیمی با یک هشتی زیباست که یکی در شمال بقعه و دیگری در شرق آن قرار دارد.
در انتهای صحن شمالی، سنگ قبری متعلق به سید سلیمان و از همراهان امامزاده فاضل است که در این مکان شهید شد. 

مجموعه شاهزاده فاضل یزد

كتیبه تاریخی بقعه شاهزاده فاضل

تنها کتیبه قدیمی و موجود در این مقبره، کتیبه کاشی معرق عصر تیموری به اندازۀ 70×90 سانتیمتر است که به صورت عمودی بر بالای سر قبر منصوب شده و حاوی این عبارت عربی می باشد؛

« استشهد فی سبیل الله الحی الرزاق فرحاً بما آتاه من فضله الخالق الامام بن الامام سبط رسول الله الملک العالم الفضل بن الامام العالم موسی الکاظم بن الامام الناطق جعفر الصادق بن الامام القادر محمد الباقر ابن الامام الزاهد بن علی بن ابی طالب سلام الله علی آبائه الکرام و علیه السلام فی حدود سنه اثنتین و ماتین».

مجموعه شاهزاده فاضل یزد

حسینیه شاهزاده فاضل

 یزد حسینیه ایران است که شهره به جایگاه هیأت‌ های بزرگ عزاداری و برگزار کننده شیوه ­های منحصر به فرد مراسم مذهبی می باشد. در طی سال­های اخیر و به دلیل پخش مستقیم این مراسم باشکوه از شبکه ­های تلویزیونی، علاقمندان و گردشگران زیادی به این شهر جذب شده اند که تنها برای دیدن این مراسم به یزد سفر می کنند.

حسینیه شاهزاده فاضل یزد در کنار درب ورودی بازار و همسایگی زیارتگاه شاهزاده فاضل قرار دارد که یکی از بزرگ‌ ترین حسینیه ­های برگزار کننده مراسم ماه محرم و عزاداری هیئت­ های سینه ­زنی و زنجیر زنی می باشد.
حسینیه شاهزاده فاضل داخل خیابان امام خمینی یزد واقع شده و قدمتش به دوره قاجار می رسد که در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره ۹۱۳۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.
این حسینیه به همراه حسینیه بزرگ فهادان و مسجد روضه محمدیه ، مثلث مکانی عزاداری‌ های یزد هستند که اغلب از شبکه ­های تلویزیونی به صورت زنده پخش می ­شود و اوج این عزاداری‌ها در شب عاشورا با حضور بزرگ ­ترین دسته‌های سینه ­زنی یزد در حسینیه شاهزاده فاضل یزد می باشد.

مجموعه شاهزاده فاضل یزد

نخل برداری

نخل برداری یکی دیگر از مراسم باشکوهی است که هر ساله ایام محرم در اکثر نقاط استان یزد از جمله تکیه امیرچخماق اجرا می شود. حسینیه شاهزاده فاضل نیز نخلی قدیمی در کنار یکی از ورودی‌ های زیارتگاه شاهزاده فاضل دارد ولی سال ­هاست که به علت قدمت زیاد و فرسودگی از جای خود تکان نخورده و تنها در شب ­های عاشورا به محلی برای روشن کردن شمع و برگزاری شامِ غریبان قناعت کرده است.

مراسم مجمع جهانی شیرخوارگان حسینی

حسینیه بزرگ و آستان امامزاده شاهزاده فاضل یزد نیز چند دهه ای است که مانند حسینیه سید محمد آقا و اکثر نقاط شهر، محل برگزاری مراسم مجمع جهانی شیرخوارگان حسینی با حضور مادران و شیرخوارگان یزدی می باشد.
به این گونه که در اولین صبح جمعه محرم، بانوان یزدی با پوشاندن لباس های مخصوص به فرزندانشان در مساجد، امامزاده ها، حسینیه ها و تکایا گرد هم می آیند و اشک ماتم بر شیرخواره امام حسین(ع) می ریزند. اطعام شرکت کنندگان و مداحی روحانیون هم از دیگر برنامه های این مراسم می باشد. 

مجموعه شاهزاده فاضل یزد

اگر قصد اقامت و رزرو هتل سنتی در شهر تاریخی یزد را دارید، هتل فاضلی یزد که در نزدیکی مجموعه شاهزاده فاضل یزد می باشد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.
در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تورهای یزدگردی و تورهای کویرنوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi