https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه خالو میرزا عقدا ( هتل سنتی خالو میرزا )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه خالو میرزا عقدا ( هتل سنتی خالو میرزا )
شهر : اردکان
آدرس : اردكان، عقدا، مجاور حصار خواجه نصیر الدّین طوسی ده گبران، خانه خالو میرزا عقدا
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

آشنایی با خانه سنتی خالو میرزا

خانه سنتی خالو میرزا، خانه ای قدیمی، چهار ایوانی و مربوط به دوره ایلخانیان می باشد که متعلق به «خالو میرزا»، یكی از بزرگان و خان های عقدا بوده است.

پس از عبور از کوچه پس کوچه های در هم تنیده و طولانی بافت قدیم عقدا که ژرفای تاریخ را به یاد می آورد، دری چوبی و كهن در میان دیوار قطور کاهگلی خودنمایی می کند. از درِ چوبی وارد می شویم؛ خنكی و آرامش در زیر هشتی خانه، ما را دعوت به نشستن می كند. اندكی استراحت می كنیم تا به بازدید این خانه قدیمی و زیبا برویم. 

خانه خالومیرزا عقدا

فضاهای خانه شامل: هشتی، دو راهرو، تالار، ایوان، مطبخ و اتاق ها است. سقف این خانه را به بلندی ۱۰ متر بنا كرده اند که برای این كار دو علت را بیان می كنند؛ اول این که چون خانه خالو میرزا، در بیرون از حصارهای شهر ساخته شده بوده، برای جلوگیری از ورود دزدان و راهزنان به این خانه  سقف را چنین بلند بنا كرده اند. دلیل دیگر را می توان برقراری هوای مطبوع و خنک تر در فضای خانه در دل كویر برشمرد.

وارد این خانه دو جبهه ای  كه  می شویم در مجموع ۱۰ اتاق را می بینیم. اتاق های جبهه جنوبی را برای  فصل گرم و آتشین تابستان و اتاق های جبهه شمالی را برای فصل سرد و خشک زمستان استفاده می كرده اند.

خانه خالو میرزا عقدا

آدرس خانه سنتی خالو میرزا عقدا

موقعیت خانه خالو میرزا در عقدا، مجاور حصار خواجه نصیر الدّین طوسی ده گبران است. 
خانه خالو میرزا هم اكنون با تغییر كاربری به هتلی سنتی تبدیل شده و پذیرای گردشگران گرامی است. برای رزرو این هتل سنتی اینجا را کلیک کنید.

خانه خالو میرزا عقدا

عقدا روستایی بسیار زیبا و تاریخی است. اطلاعات بیشتر را در صفحه روستای عقدا بخوانید.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه خالو میرزا با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi