https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای عقدا

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  < روستاهای دیدنی یزد  »  روستای عقدا
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، ۴۰ کیلومتری شمال غربی اردکان، حاشیه جاده یزد _ اصفهان، روستای عقدا
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه

عقدا کجاست؟

عقدا در حاشیه جاده یزد - اصفهان و در 40 کیلومتری شهر اردکان قرار دارد.

روستای عقدا

آشنایی با روستای عقدا اردکان

عقدا یکی از بزرگترین و کهن ترین روستاهای بخش مرکزی اردکان است که با قدمتی 6000 ساله، مربوط به قبل از اسلام و معاصر با شهرستان میبد می باشد و در ایامی دور، ساحل دریای ساوه بود. جاده قدیم و اصلی نیز از وسط این روستا می گذشته و در کنار جاده، چاپارخانه و کاروانسرا هم قرار داشته است.

معماری روستای قدیمی عقدا اردکان یزد شبیه به بافت تاریخی و سنتی شهر یزد می باشد که کوچه پس کوچه هایی ُپر از خانه های خشت و گلی دارد. جای جای آن، زندگی و آرامش را یادآور می شود و شما را به تاریخ و روزگار خوش کودکی می برد.

عقدا تنها روستای بزرگ بخش مرکزی اردکان است که دارای نمایندگی آموزش و پرورش، دبیرستان، دهداری، پاسگاه انتظامی، بسیح، درمانگاه، تلفن و دیگر امکانات می باشد.

روستای عقدا

وجه تسمیه عقدا

روستای عقدا ؛ دیار خشت و انار یکی از روستاهای تاریخی استان یزد است که وجود بناهای تاریخی نظیر بازار و حمام 1100 ساله عقدا ، قلعه ها و کاروانسراهای روستای عقدا ، بادگیرهای روستای عقدا و ... آن را به یکی از پُر جاذبه ترین روستاهای استان یزد تبدیل کرده و بسیار مورد توجه گردشگران می باشد.

عقدا شهر تاریخ و طبیعت در دل کویر می باشد که تا حدود قرن ۷ با داشتن ساکنینی کاملا زرتشتی به« گبرگاه» معروف بوده است. در روایتی، این روستا به علت عدم دیوار دفاعی، مدام مورد حمله دزدها و راهزنان قرار می گرفته که روزی« خواجه نصیرالدین طوسی» با اتراق در آن شهر، طرح ساخت دیوار شهر را داده و می گوید؛ تنها کسانی که مسلمان شوند حق ماندن در شهر را دارند. پس از مسلمان شدن اکثر اهالی شهر، در یک شب هم زمان عقد 40 دختر و پسر تازه مسلمان شده انجام می شود و از آن زمان به بعد، اسم این روستا به« عقدگاه» و سپس« عقدا» تغییر می کند.

در روایتی دیگر، ساخت روستای عقدا را به« عقدار» یکی از سرهنگ ‌های یزدگرد نسبت داده اند و وجه تسمیه آن را نیز از همین امر می دانند.

روستای عقدا

محصولات و صنایع روستای عقدا

بهترین محصول کشاورزی روستای عقدا ، انار می باشد که از لحاظ کیفی و طعم شیرین آن، در کل ایران بی ‌نظیر است. انواع گیاهان دارویی همچون خاکشیر، زیره، کاکوتی، آویشن، بادام کوهی، ختمی، بنه و ... نیز هر ساله در بیابان ‌های عقدا می‌روید. صنایع دستی روستای عقدا هم شامل قالی ‌بافی از نوع قالی ‌های ابریشمی نائینی و سبد بافی از تَرکه ‌های درخت انار و بادام کوهی و همچنین جارو بافی و ساخت قپان می باشد.

روستای عقدا

جاذبه های گردشگری عقدا

تاریخ 6 هزار ساله« عقدا»، آثار تاریخی و با صلابت زیادی را شکل داده که برخی از آنها شامل مسجد جامع عقدا ، حصار خواجه نصیر طوسی ، قلعه سامه ، کاروانسرای رشتی ، دروازه عقدا ، مسجد صلیب ، مسجد هلاکو ، خانه میرزا رضای کرمانی ، مدرسه علمیه ، چاپارخانه ، برج چاه ریگ ، آب انبار حاج محمود ، حمام نو و ... می شوند. روستای عقدا علاوه بر جاذبه‌ های تاریخی ، مناطق حفاظت شده ای همچون سیاه ‌کوه ، پارک ملی سیاه ‌کوه ، پارک ملی حفاظت شده دره ‌انجیر و ... نیز دارد.

روستای عقدا

قلعه سامه عقدا

« قلعه سامه عقدا »، یکی از چندین قلعه معروف عقدا می باشد که متعلق به شخصی به نام« سام» بوده است. ساختمان این قلعه، چهارگوش مستطیل شکل و خشتی می باشد که در هر گوشه، یک برج کوچک دو طبقه و کاملا یکسان وجود دارد.

آثاری همچون بقایای استخوان ها و جمجه انسان، کوزه، ظروف و اشیای زیر خاکی نیز در این قلعه به چشم می خورد.

برج چاه ریگ

برج چاه ریگ مربوط به اواخر دوره صفوی تا افشاریه می باشد که در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۴۷۳۴ به‌ عنوان یک اثر ملی ثبت گردید.

برج چاه ریگ عقدا

چاپارخانه عقدا

چاپارخانه عقدا متعلق به دوره صفویه و در همسایگی کاروانسرای ابوالقاسم رشتی می باشد و در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۷۸۹۷ در آثار ملی ایران ثبت شده است.

روستای عقدا

مدرسه علمیه عقدا

مدرسه علمیه عقدا بنایی خشتی با نمای داخلی آجری می باشد که ورودی آن را یک هشتی با پنج سکو به نیت پنج تن آل عبا تشکیل داده است. کلاس و حجره های طلاب نیز در چهار جهت بنا، به صورت قرینه قرار گرفته اند.

مدرسه علمیه عقدا

مسجد هلاکو عقدا یزد

مسجد هلاکو عقدا ، بنایی 2 طبقه با طاق هایی زیباست که مربوط به دوره صفویه می شود. این اثر تاریخی در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۷۵۵ به ‌عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید.

روستای عقدا

خانه میرزا رضای کرمانی عقدا

خانه میرزا رضای کرمانی عقدا ، متعلق به« میرزا رضای کرمانی فرزند ملا حسین عقدایی» می باشد. میرزا رضا در زمان جشن پنجاهمین سال سلطنت ناصرالدین شاه، در حرم عبدالعظیم حسنی این شاه ستمگر را به قتل رساند.

مسجد صلیب عقدا

مسجد صلیب عقدا یا حوزک و حوزوک عقدا مسجدی 2 طبقه است که ساختمان آن توسط یک معمار مسیحی ساخته شده و طراحی آن، به گونه ای است که از بالا به شکل صلیب دیده می شود. بنای این مسجد نیز همانند مسجد هلاکو عقدا می باشد.

کاروانسرای رشتی عقدا

بنای کاروانسرا و آب رشتی عقدا توسط« حاجی ابوالقاسم تاجر رشتی» از تجار یزدی در سال 1262 هـ. ق احداث گردیده است. ساختمان کاروانسرا ، آجری و دارای بادگیری دو طبقه می باشد. در هر بدنه آن نیز، هفت صفه به قرینه ساخته شده که صفه میانی بزرگ تر و شاه نشین آن محسوب می شود.

کاروانسرای رشتی عقدا

مسجد جامع عقدا

مسجد جامع عقدا دارای یک سر در ورودی اصلی می باشد که یک بیت شعر زیبا به خط کوفی بر روی آن گچبری شده است. این مسجد همچنین گرمخانه و ایوان تابستانی نیز دارد که قسمت تابستانی آن در دهه اخیر ساخته شده است. یک کاشی ستاره ای شکل از نوع کاشی‌ های قرن هشتم، با نقوش گل و اشعار اطراف آن در بالای سر محراب مسجد و بر دیواری گچی، قدمت تاریخی مسجد جامع عقدا را بیان می کند.

کاروانسرای رباط خرگوشی عقدا

کاروانسرای رباط خرگوشی یکی از 999 کاروانسراهای شاه عباس صفوی می باشد که در روستای قدیمی عقدا ساخته شده است. بنای این کاروانسرا ، از سنگ و آجر و حاوی آثار با ارزشی همچون کتیبه ای به خط علیرضا عباسی( خوشنویس عهد صفوی) می باشد که بین شاه نشین بر سردر ورودی می درخشد و گرانبهاترین اثر باقی مانده این کاروانسرا است. در صفحه کاروانسرای خرگوشی اطلاعات بیشتری در اختیار شما خواهیم گذاشت.

اقامتگاه بوم گردی انار عقدا

اقامتگاه بوم گردی انار عقدا با قدمتی ۳۰۰ ساله و معماری بسیار زیبا و سنتی خود، فضایی دلنشین جهت اقامت و عکاسی می باشد که در نزدیکی آب انبار عقدا ، چاپار خانه ، کوچه باغ های انار و برج خواجه نعمت قرار دارد.

بوم گردی انار عقدا

برگزاری مراسم محرم در روستای عقدا

روستای عقدا تنها جایی است که 10 روز قبل از محرم به استقبال این ماه عزیز رفته و به مدت ده شب در محلی به نام« عشور مسلم» عزاداری می کنند.

مردم معتقد روستای عقدا ، هر ساله بر سر چهارراه و کوچه‌ های عقدا به انجام مراسم عزاداری مسلم بن عقیل و دو طفلان او می پردازند و با روشن کردن آتش بر روی کلک‌ ها و در معابر، یاد مصایب مسلم را زنده نگه می‌دارند. سپس تمام روستا، در حسینیه بزرگ عقدا جمع شده و مراسم فاتحه ‌خوانی را آغاز می‌کنند و به مدت 5 شب، در دو حسینیه پایین و بالا، روضه‌خوانی انجام می شود.

از شب ششم هم، 5 شب را به تعزیه ‌خوانی و پایان روز را به مراسم عاشورا اختصاص می دهند، بعد از غروب آفتاب نیز دسته های عزاداری به برگزاری شام غریبان در کوچه‌ها می پردازند.

در روز سیزدهم محرم « هیأت بنی اسد» برای خاکسپاری اجساد هفتاد و دو تن، مراسم خاصی را اجرا می‌کنند. در نیمه دوم صفر، مراسم نخل ‌برداری همچون سایر شهرهای استان یزد، در دو حسینیه عقدا انجام شده و در روز بیست و هشتم صفر نیز مراسم نمادین تیر باران کردن جنازه امام حسن (ع) اجرا و عزاداران در سوگ آن حضرت به سر و سینه می‌زنند.

در اکثر این ایام، هیأت ها به پخت نهار برای تمامی روستا می پردازند و درب منازل آنها تحویل می دهند.

روستای عقدا

اگر قصد اقامت در اردکان و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر عقدا را دارید، هتل سنتی خالو میرزا عقدا گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی اردکان می توانید از تور یک روزه اردکان گردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روستای عقدا ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi