https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه کاظمینی یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های یزد  »  موزه کاظمینی یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، بلوار امامزاده جعفر (ع)، جنب امامزاده جعفر (ع)، موزه کاظمینی یزد
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 9 تا 13
روز بازدید : همه روزه به جز ایام تعطیل
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 30000 IRR

تاریخچه موزه میرزا محمد کاظمینی در یزد

ساختمان 3 طبقه موزه میرزا محمد کاظمینی در سال 1394 و در شهر کویری یزد با وسعت 2400 متر مربع افتتاح شد. این موزه شامل 6 مجموعه ارزشمند می باشد که در هر مجموعه، گنجینه ‌هایی نفیس در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و مالک و واقف آن «میرزا محمد کاظمینی فرزند حاج علی اکبر» می باشد که در 1343 هـ . ش در شهر یزد متولد شد. موزه کاظمینی یزد هم اکنون به مالکیت اداره اوقاف درآمده ولی توسط بخش خصوصی مدیریت می شود.

موزه کاظمینی یزد در جوار آستان مقدس امامزاده جعفر (ع) و بافت تاریخی یزد واقع شده است. از دیرباز تاکنون، آثار و متون معتبری كه با هدف رشد و شكوفایی تمدن اسلامی و جوشیده اندیشه بزرگان در طول تاریخ بوده در این موزه نگهداری می شود.

موزه میرزا محمد کاظمینی ، تنها موزه موقوفه یزد می باشد که گنجینه عظیمی از اسناد و نسخ خطی و نمونه ای از مجموعه آثار باستانی، تاریخی و مذهبی به صورت یکجا محسوب می شود. موزه موقوفه میرزا محمد کاظمینی در یزد از بی نظیرترین موزه های نسخ خطی در سطح کشور به شمار می رود که محققان و علاقمندان بسیاری، طالب بررسی این نسخ خطی هستند.

موزه کاظمینی یزد

وجود صدها سند تاریخی در موزه کاظمینی یزد

یزد شهر تاریخ و فرهنگ با قدمتی کهن، سرشار از یادگارهای تاریخی از روزگاری دور می باشد که بخشی از این میراث زیبا در موزه کاظمینی یزد گرد هم آمده و گنجینه ای غنی و ارزشمند از اشیای تاریخی ساخته است.

در موزه موقوفه میرزا محمد کاظمینی یزد آثار بی نظیری همچون قرآن، کتب ادیان، اسناد و نسخ خطی، سکه و اسکناس، عکس، نگین انگشتر، مهر و اشیاء تاریخی، کبریت و تمبر قرار دارد كه در سال 1385 شمسی وقف شده و میزبان گردشگران ایرانی و خارجی می باشد تا بخشی از تاریخ غنی کشور باشکوه ایران را در تابلویی از متون خطی و اشیای تاریخی، به نمایش بگذارد.

موزه کاظمینی یزد

موزه موقوفه كاظمینی؛ گنجینه نفیس کتب خطی، سکه و نگین انگشتری

در قسمت گنجینه اسناد و نسخ خطی موزه کاظمینی یزد ؛ 40 هزار سند ارزشمند خطی، دو هزار نسخه چاپ سنگی و دو هزار نسخه خطی نگهداری می شود که كهن ترین نسخه این گنجینه شامل تعدادی قرآن مجید است که با قدمت 700 ساله خود متعلق به قرن هفتم هجری قمری می باشد.

نسخ خطی بی نظیری همچون كلیات سعدی مزیّن به تصاویر مینیاتوری، دیوان حافظ به سفارش سلطان فریدون حسین میرزا بایقرا، سبحه الابرار جامی، فرهاد و شیرین وحشی بافقی، جام جم اوحدی مراغه ای و بخشی از اوستا که متعلق به قرن نهم هـ . ق به بعد می باشد نیز در این موزه قرار دارد که هر بازدید کننده ای را مسحور می کند.

از دیگر نسخه های ویژه موزه میرزا محمد کاظمینی در یزد ، طومار 300 ساله شجره نامه آدم تا خاتم (ص) و سلسله سادات عریضی یزد و اصفهان با طول 36 متر می باشد.

عهدنامه های تاریخی، فرمان های حكومتی، وقف نامه ها، نكاح نامه، و ادعیه مختلف از دیگر اسناد موجود در این مجموعه تاریخی است.

موزه کاظمینی یزد

در موزه کاظمینی یزد از نسخ خطی که بگذریم به گنجینه بسیار غنی و جذاب سکه و اسکناس می رسیم که با 6700 سکه و بیش از 700 قطعه اسکناس شامل سکه های یزد و سکه های تاریخی ضرب شده در یزد و شهرهای دیگر می باشد که بیانگر وجود ضرابخانه در یزد است حتی اولین حلقه های مبادلاتی قبل از ضرب سکه نیز در این موزه قرار گرفته اند.

سكه بسیار زیبا و نفیس ولیعهدی علی‌ بن ‌موسی الرضا (ع)؛ شاهکار سکه های ارزشمند این موزه می باشد که عبارتند از؛ سكه هایی از دوران مقدونیه (اسكندر مقدونی)، هخامنشیان، سلوكیان (حكومت غیر ایرانی)، اشكانیان و ساسانیان همچنین سکه هایی از حکومت های محلی ایرانی مانند پارس، خاراسن، الیمائید و حکومت های اسلامی اموی، عباسی و دیگر سلسله های ایرانی - اسلامی نظیر سامانیان، آل بویه و ... و حكومت های معاصری چون صفویه، افشاریه، زندیه، قاجاریه و سکه های ضرب شده در دوران پهلوی.

گنجینه مهم دیگر موزه کاظمینی ، 30 هزار عكس منحصر به فرد داخل این موزه است که برخی آن را موثق تر از متون می دانند و راوی خاص هر دوره ای از تاریخ شناخته شده همچنین بیانگر رویدادهای ایام دور و نیز معرف چهره ها، صنوف و حتی طبقات اجتماعی در بُرهه های مختلف تاریخی می باشد.

موزه کاظمینی یزد

اشیاء تاریخی موزه کاظمینی یزد

در موزه کاظمینی یزد بیش از هزار گنجینه شیء تاریخی وجود دارد که شامل انواع مُهر تجار ایرانی در دوره های مختلف به ویژه دوره قاجاریه، ظروف شیشه ای و نمرودی و دُرّ علوی و ... با نقش های متنوع و نگین انگشتری نظیر یاقوت، زمرد، دُر، فیروزه، عقیق و ... می شود که با جملات حک شده ای همچون ان الله بالغ امره، الله الملك، العزه الله و ... بیانگر عقاید مذهبی و خواص ارزشمند و درمانی سنگ های گرانبها است.

مجموعه هشت هزار کبریت مربوط به هشتاد سال پیش تا الآن و گوگرد، یادگار ارزشمند دیگری هستند که در این موزه نگهداری می شوند. در گذشته به گوگرد، کبریت می گفتند ولی امروزه به چوب کوچک و باریکی که تنها نوک آن گوگرد دارد، کبریت گفته می شود. وجود طرح و نقش های مختلف بر روی بسته های کبریت این موزه، به نوعی بیانگر بخشی از تاریخ و تغییرات فرهنگی مردم و نیز اهمیت هر چیزی در آن دوران می باشد.

وجود بیش از 28 هزار تمبر متعلق به ایام قبل از انقلاب تاکنون و تمبرهای خارجی، گنجینه تمبر موزه کاظمینی یزد را تشکیل داده اند که نمایانگر دیدگاه، فرهنگ و رویدادهای اجتماعی یک جامعه است و از نظر نوع کاغذ، رنگ، علائم، موضوعات و ... بسیار مهم و ارزشمند هستند.

موزه کاظمینی یزد

اگر قصد اقامت و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل ساباط یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یک روزه یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره موزه کاظمینی یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi