https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

امامزاده جعفر یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  مساجد و امامزاده ها  »  امامزاده جعفر یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، بلوار امام زاده جعفر، امامزاده جعفر یزد
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی
ساعت بازدید : از ساعت 7 تا 19
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : رایگان

امامزاده جعفر یزد

درباره امامزاده جعفر یزد

این امامزاده «ابوجعفرمحمد بن علی» ملقب به قاسم است که در میان عامه مردم به امامزاده جعفر (ع) مشهور است. امامزاده جعفر یزد از نوادگان علی عریضی، کوچکترین فرزند امام صادق (ع) است و سلسله و نسب او ابوجعفر محمد بن علی بن عبدالله بن احمد الشعرانی بن علی العریضی بن الامام جعفر صادق (ع) است.

امامزاده جعفر یزد

 معروف است امامزاده جعفر یزد در یكی از كوچه های شهر یزد كه بعدا به «كوی حسینیان» معروف شد به یک مغازه ی آهنگری مراجعه و تقاضای كار نمود. بعد از آنكه تقاضای وی از سوی استاد آهنگر پذیرفته شد، درآن مغازه شروع به كار كرد. روزها گذشت تا آنكه شبی، حاكم و والی یزد در عالم رویا، رسول خدا را دید كه به وی می فرمایند:"یكی از فرزندان من به این سو آمده و تقدیر او در این سرزمین است و از نسل او فرزندانی به دنیا خواهد آمد او را دریاب و گرامی دار" چون والی، از خواب بیدار شد، به تفحص و جستجو پرداخت. اما چنین شخصی را نیافت. تا آنكه شبی دیگر، آن حضرت را در خواب دیده و نشانی محل اقامت امام زاده را از ایشان گرفت. والی، شک و تردید به خود راه نداد و صبحدم پس از طلوع آفتاب، در بازار و میدان جستجو كرد تا فرزند دلبند پیامبر را یافت. امامزاده ابتدا از ترس خوف دشمنان نَسَب خود را مخفی كرد. والی كه وضع را چنین دید رویای خود را باز گفت. امامزاده جفر چون اطمینان خاطر یافت، سرگذشت خویش را بازگو كرد واز میان چوبِ مطهره، شجره نامه خود را بیرون آورد و به والی نشان داد.

امامزاده جعفر یزد

 والی او را گرفت و سرو چشمش را بوسید. خالصانه كمربندگی و خدمت در برابر حضرتش بست و با وی بیعت نمود و از پیروانش شد. امیر دختر خود را برای همسری به محمد پیشنهاد كرد و او پذیرفت. امیر جهت داماد عزیز خود، خانه ای عالی در همان «كوچه حسینیان» ساخت و عایدات دو روستای مهم یزد به نام «فهرج» و «طزرجان» را به او اختصاص داد. 

 امامزاده جعفر در همان كوچه ای كه دكان آهنگری واقع شده بود، سكونت گزید و از آن به بعد، آن جا را «كوچه حسینیان» نامیدند.

امامزاده جعفر یزد

خانه حسینیان

 جالب است بدانید امروزه در محله فهادان یزد خانه ای به نام «خانه حسینیان» یا «خانه طاق بلندها» موجود است كه همجوار حسینیه ای به نام «حسینیه هشت» است. در تحقیق كاملی كه در باره شكل گیری این خانه انجام شده است، مشخص شد كه این بنای حاضر مربوط به قرن هشتم و دوره ایلخانی است كه احتمالا با سید ركن الدین و سید شمس الدین مرتبط است و درباره قبل از آن نمی توان به صراحت اظهار نظر نمود. هرچند این امكان وجود دارد كه سید ركن الدین و سید شمس الدین در محل خانه قدیمی اجداد خود آنرا بنا نهاده باشند.
 از جمله نوادگان امامزاده جعفر یزد ، امامزاده سید تاج الدین جعفر (متوفی ۶۰۰ ه.ق) مشهور به سید پنهون، سید ركن الدین (متوفی ۷۷۲ ه.ق) و فرزند خلفش سید شمس الدین (متوفی ۷۷۳ ه.ق) هستند. 

امامزاده جعفر یزد

داستانی درباره کرامت امامزاده جعفر یزد

در همه كتب تاریخی پس از ذكر داستان ورود امامزاده جعفر به یزد اشاره به داستان شیری شده كه در بیشه ای اطراف یزد می زیسته و مردم از ترس وی به امامزاده شكایت می برند و امام زاده نیز آن شیر را رام می كنند. یک روز آن شیر نزد امامزاده جعفر آمد و سر بر پای او نهاد و جان بداد. امام زاده بفرمود تا او را شستند و كفن كردند و روی به قبله او را به همین مقام در خاک كرد پیشان قبله و امامزاده وصیت كرد كه چون من وفات كنم مرا نزدیک شیر دفن كنید.
 در سال ۴۲۴ هجری قمری، امامزاده جعفر یزد وفات نموده و در محلی كه خود وصیت فرموده به خاک سپرده شده است. 

امامزاده جعفر یزد

آدرس امامزاده جعفر یزد

امام زاده جعفر در مركز شهر یزد، در خیابان و محله ای كه به نام مبارک حضرت امامزاده جعفر (ع) متبرک شده قرار گرفته است.

 امامزاده جعفر یزد در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۳۲۰ به عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد امامزاده جعفر یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi