https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

رباط خرگوشی اردکان یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  قلعه ها و کاروانسراهای یزد  »  رباط خرگوشی اردکان یزد
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، جاده اردکان _ نایین، 25 کیلومتر بعد از روستای سرو علیا، بیابان رباط خرگوشی اردکان یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان

تاریخچه کاروانسرای قلعه خرگوشی اردکان

کاروانسرای قلعه خرگوشی اردکان یکی از 999 کاروانسرایی است که به دستور شاه عباس صفوی در مسیر جاده ابریشم و سال 1023 هـ. ق بنا شده و از نظر تاریخی و معماری دارای ویژگی‌ های منحصر به فردی می باشد.

کاروانسرای رباط قلعه خرگوشی در عقداء اردکان و نزدیک باتلاق گاوخونی واقع شده و در تاریخ 3 اسفند 1377 با شماره ثبت 2236 به ‌عنوان یک اثر ملی در ایران به ثبت رسیده است.

این کاروانسرا با موقعیت بکر و خاص خود، یکی از رصدگاه ‌های کشور به شمار رود که هر ساله گردشگران زیادی را به تماشا می کشاند.

رباط خرگوشی اردکان

معماری کاروانسرای خرگوشی (رباط قلعه خرگوشی)

منظره دور این کاروانسرا بسیار زیباست و هر بیننده ای را به تماشا وا می دارد سپس ناخودآگاه به داخل می کشاند تا کل این عظمت را به چشم خویش ببیند.

کاروانسرای زیبای رباط خرگوشی اردکان با مساحت 80 ×80 متر، در بیابان های معادن گرانیت قرار دارد که تمام بنای کاروانسرا نیز از همین سنگ های زیبا و آجر ساخته شده حتی صفّه ها، حجره ها و اصطبل نگهداری حیوانات که بسیار بی نظیر است و شاید اصلی ترین دلیل استواری قلعه خرگوشی نیز همین امر باشد.

رباط خرگوشی اردکان

کاروانسرای قلعه خرگوشی ؛ چهار ایوانی و دو طبقه است که طبقه دوم آن، شاه نشین می باشد و همچنین سردری زیبا با دیواره ای پهن به عرض 2 متر بر روی پشت بام دارد که ایوانی جالب ساخته و هر قسمت آن، دارای 3 اتاق می باشد. پس از تماشای این معماری باشکوه، وارد کاوانسرای «قلعه خرگوشی» یزد می شویم که دارای هجده صفه یا اتاقک سنگی اتراق مسافرین خسته راه بوده، هم بزرگترین صفه و هم صفه جنوبی، دارای محراب و نمازگاه هستند.

در چهار گوشه رباط ، چهار ورودی طویله و در وسط رباط ، یک آب انبار به عنوان مخزن آب قرار دارد، یک چشمه آب زلال هم در این کاروانسرا در حال جوشش است که می توان از آن نوشید و روح و جان را تازه نمود.

رباط خرگوشی اردکان

زیباترین تزئینات بنای رباط خرگوشی اردکان یزد ، مربوط به کتیبه 15 قطعه ای سر در ورودی است که از جنس سنگ یشم سبز رنگ و به طول 8 و عرض 60 سانتی متر می باشد و روی آن به خط« علی رضا عباسی، خطاط معروف عصر شاه عباس» نوشته و در سه ضلع ورودی رباط نصب شده است.

در هر ضلع کاروانسرای قلعه خرگوشی اردکان ؛ 5 برج نما وجود دارد که حفره های تیرانداز بالای دیوارهای آن، بیانگر این مساله می باشد که رباط خرگوشی علاوه بر کاربری خدماتی، کاربری نظامی هم داشته است.

رباط خرگوشی اردکان

اگر قصد اقامت در اردکان و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهرستان اردکان را دارید، اقامتگاه بوم گردی شبستان اردکان گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر تازیخی اردکان می توانید از تور یک روزه اردکان و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره رباط خرگوشی اردکان یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi