https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای توران پشت تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های تفت  »  روستای توران پشت تفت
شهر : تفت
آدرس : شهرستان تفت، بعد از روستای دره زرشک، روستای توران پشت تفت
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
روز بازدید : همه روزه

تاریخچه روستای توران پشت تفت

روستای توران پشت تفت، روستایی مرتفع و تاریخی در ۶۰ کیلومتری شهرستان تفت و 2500 متری سطح دریا می‌باشد که با قرارگیری در دامنه‌های جنوبی شیرکوه و دشت‌های سرسبز، آب و هوایی نیمه‌خشک و کوهستانی دارد.

در سال 9 هـ.ش، «توران پشت یا همان توران دخت» دختر خسروپرویز پادشاه ایران دستور داد تا یک آتشکده و بنایی به نام توران پشت در روستای تاریخی قهستان (قناتستان به دلیل داشتن قنات‌های فراوان) برپا کنند که هم‌اینک به یادگار مانده و نام روستا را به توران پشت تغییر داده است.

روستای توران پشت

جاذبه های روستای توران پشت تفت

روستای زیبای توران پشت تفت، کهن‌ترین روستای یزد می‌باشد که با داشتن 5000 سال قدمت، آثار طبیعی و تاریخی فراوانی از زمان ساسانیان یا هخامنشیان را در خود جای داده است.

این روستا، از مناطق اکوتوریسم یزد محسوب می‌شود و برخی از آثار طبیعی و تاریخی آن عبارت‌اند از: قلعه جن، قلعه توران پشت، مسجد جامع توران پشت، نخل تاریخی و حسینیه توران پشت، گنبد پیرمراد و شیخ جنید و سید گل سرخ و چهل‌دختران، آتشکده استینا، تخت رستم توران پشت، سنگ‌نوشته‌های خوره، آب‌انبار سنگی، چشمه‌ آب گازدار، محل سکونت میراب ۱۲۰ ساله، بقایای آسیاب آبی، غارهای تاریخی و... .

روستای توران پشت

قلعه توران پشت

در عصر هخامنشیان و ساسانیان برای جلوگیری از هجوم دشمنان؛ انواع دژها، راهدارخانه‌ها و چاپارخانه‌های مستحکم می‌ساختند تا نه‌تنها کاربرد نظامی و تجاری داشته باشد؛ بلکه به‌عنوان رباط و بارانداز کاروان‌ها نیز استفاده شود. از مهم‌ترین و معروف‌ترین این دژها در استان یزد می‌توان به قلعه توران پشت، اشکذر، بهاباد، انارک و اردان اشاره کرد.

قلعه توران پشت، در دامنه‌ کوه و بر روی صفّه‌‌ای رو به‌سوی دشت قرار گرفته و با وسعت و شکوه خود، حالتی اساطیری را به نمایش گذاشته است.

بنای این قلعه منحصربه‌فرد و حتی در بزرگ 1 در 1.7 متری آن، از جنس سنگ رسوبی تپه توران پشت می‌باشد. قلعه توران پشت، تعداد زیادی حجره دارد که در گذشته، هرکدام از آن‌ها در اختیار یک خانواده روستایی قرار داشته و در داخل آن‌ها هم انواع مواد غذایی مانند خشکبار، حبوبات، آرد و... در محل مخصوص خود و به‌صورت طبقه‌بندی انبار می‌شده است.

روستای توران پشت تفت

گنبد شیخ جنید توران پشت یزد

در ایامی دور بر روی تپه‌های مشرف‌به روستای توران پشت؛ 4 بقعه گنبدواره به نامه‌ای چهل‌دختران، سید گل سرخ، پیرمراد و شیخ جنید توران پشت قرار داشته که 2 بقعه آن، تخریب شده و اینک تنها 2 بقعه شیخ جنید و چهل‌دختران باقی مانده‌اند.

فرم مخروطی گنبد شیخ جنید (آرامگاه ابن ابی طاهر) مزیّن به آیات قرآنی و شبیه به گنبد سنگی ابرکوه می‌باشد. بقعه چهل‌دختران هم بنایی سنگی و هشت‌ضلعی است که قدمت آن به قرن 6 هـ.ش می‌رسد و با شماره 23151 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای توران پشت تفت

چشمه های جوشان توران پشت

منطقه گردشگری توران پشت، دارای چشمه‌های جوشان آهکی است که متعلق به دوره کواترنر می‌باشد و با شماره ۱۹۰، در فهرست میراث ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

این چشمه‌های آهکی، یكی از زیباترین چشمه‌های جوشان كشور می‌باشد که در فاصله بسیار كمی از «تخت رستم» قرار دارند. چشمه توران پشت به‌صورت آبگرم و خیلی آرام با املاح گچی و آهکی، از زمین در حال جوشیدن است و هرچند وقت یک‌بار به‌مرورزمان به شکل ورقه‌ورقه (به شكل پیاز) و لایه‌ای، تپه‌ای از املاح را به وجود می‌آورد كه هنگام ضخیم شدن، از جوشش چشمه جلوگیری می‌کند؛ اما این چشمه، هرگز خاموش نمی‌شود و در نزدیكی محل قبلی و از کف، دوباره شروع به جوشیدن می‌كند و حیات را به جریان می‌اندازد.

این چشمه‌های جوشان هرساله پذیرای دانشجویان زمین‌شناسی، گردشگران خارجی و دوستداران چشمه‌های آب گرم می‌باشد.

روستای توران پشت

قبرستان توران پشت

قبرستان توران پشت تفت، قبرستانی کهن دیرینه با دو قسمت قدیم و جدید است که در ارتفاع بالاتری از سطح روستا قرار دارد. سنگ‌قبرهای تاریخی این قبرستان با قدمت قرون 5 و 6 هـ.ش و به خط کوفی می‌باشند که با گذشت زمان به کتیبه‌هایی ارزشمند و نفیس تبدیل گردیده‌اند.

روستای توران پشت تفت

در نزدیکی روستای توران پشت و داخل شهرستان تفت، 5 روستای گردشگری دیگر نظیر اسلامیه، ده بالا، طزرجان، بنادکوک، چم و مبارکه نیز وجود دارد که میزبان گردشگران عزیز می‌باشد.

اگر قصد اقامت در تفت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهرستان تفت را دارید، اقامتگاه بوم گردی حاجی خان تفت گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می‌آید.

هنگام اقامت در شهر ییلاقی تفت، می‌توانید از تور یک روزه تفت گردی و تورهای کویر نوردی باکیفیت رادینا استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روستای توران پشت تفت، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi