https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

چشمه توران پشت

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  چشمه های یزد  »  چشمه توران پشت
شهر : تفت
آدرس : تفت، روستای توران پشت، چشمه توران پشت
بهترین زمان بازدید : فصل بهار و تابستان

مختصری درباره روستای توران پشت

توران پشت ، روستایی تاریخی است که در 80 کیلومتری شهرستان تفت در استان یزد قرار گرفته و آب و هوایی کوهستانی و نیمه خشک دارد. این روستا از روستاهای مرتفع ایران می باشد که ارتفاعش از دریا بالای 2500 متر است و در دامنه قسمت های جنوبی شیرکوه قرار دارد. نام این روستا، خود قدمتش را نشان می دهد؛ نقل است که به دستور توران دخت فرزند خسرو پرویز در مکانی که به دلیل داشتن قنات های زیاد، قهستان نام داشته، ساخته شده است.
روستای توران‌ پشت آثار تاریخی زیادی دارد که در این میان می توان به تخت رستم، گنبد سید گل سرخ، گنبد پیر مراد، مقبره و گنبد چهل دختران، گنبد و مقبره شیخ جنید توران پشتی، مسجد جامع (محراب سنگی)، حسینیه و نخل تاریخی، سنگ نوشته های خوره، آب انبار سنگی، آتشکده استینا و قلعه توران پشت اشاره کرد.

چشمه های توران پشت

چشمه های توران پشت

چشمه‌ های آب گرم روستای توران پشت از زیباترین چشمه‌های جوشان در كشور است که در فاصله بسیار كمی از تخت رستم واقع شده است. آب این چشمه از زمین در حال جوشیدن است و این جوشش بسیار آرام و همراه با املاح آهکی و گچی می باشد. با گذشت زمان، در نقطه ای که آب می جوشد کم کم تپه ای به صورت ورقه ای همچون شکل پیاز به وجود می آید و زمانی که این لایه های پیازی شکل ضخیم شد، دیگر چشمه نمی تواند که به جوشش خود ادامه دهد و همان جا در کنار محل قبلی چشمه جدیدی از دل زمین می جوشد. 
منطقه توران پشت یزد با چشمه ‌های جوشان می‌تواند هرساله تعداد زیادی از گردشگران خارجی، دانشجویان رشته زمین شناسی و همچنین دوست داران چشمه های آب گرم را به خود جذب کند؛ بر همین اساس لازم است در جهت معرفی چشمه توران پشت تفت به علاقه مندان اقدامات مؤثرتری انجام شود.
در این راستا شبكه تابان (شبکه استانی سیمای یزد) مستند چشمه توران پشت را در خصوص معرفی روستای توران پشت و چشمه های جوشان و زیبای آن در سال 1388 تهیه و تولید نموده است.

 مسیر رسیدن به روستای توران پشت تفت

روستای توران پشت استان یزد در سمت چپ جاده یزد به شیراز قرار دارد. حدود هشت کیلومتر بعد از روستای علی آباد، وارد گردنه علی آباد می شویم. بعد از طی حدود شش کیلومتر باید از راه دور برگردان به جاده برگشت وارد شویم و مجدداً وارد گردنه بشویم و حواسمان به سمت راست جاده باشد تا روستای توران پشت را ببینیم  و وارد فرعی شویم. بعد از ورود به فرعی در ابتدا تابلوی روستای بیشه را در سمت راست مشاهده می کنیم. بعد از آن روستای دره گاز را میبینیم و بعد از طی چهار کیلومتر در سمت چپ، جاده ای هست که وارد روستای توران پشت می شود.

توران پشت

خطر نابودی چشمه های آب گرم توران پشت 

مهم ترین مسئله ای که این چشمه ها را در خطر نابودی قرار داده، سینه کار معادنی است که در کنار این چشمه ها در حال فعالیت هستند (سینه کار معدن جبهه کار یک معدن روباز مانند یک معدن سنگ ساختمانی است. این عنوان خصوصاً در مورد جبهه کار معادن زغال سنگ روباز به کار می رود) و علاوه بر اینکه به لحاظ زیبایی شناسی چشم انداز منطقه توران پشت را از بین برده اند، در عملکرد چشمه های آب گرم که حتی در ارتفاع هشت متری هم جوشش داشت و باعث به وجود آمدن تپه های رنگین آهکی می شد، اختلال به وجود آورده اند؛ چراکه آب هایی که باید از زمین بجوشند تا تپه های آهکی را به وجود آورند، از سینه کار معدن به شکل روان خارج می شوند و از این رو چشمه های توران پشت دیگر عملاً آبی برای فوران نخواهند داشت و برای همیشه نابود می شوند.

چشمه توران پشت

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi