https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای فراشاه تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  روستاهای دیدنی یزد  »  روستای فراشاه تفت
شهر : تفت
آدرس : یزد، شهرستان تفت، 8 کیلومتری تفت، روستای فراشاه (اسلامیه) تفت
نوع جاذبه گردشگری : تفریحی
روز بازدید : همه روزه

درباره روستای فراشاه تفت

روستای فراشاه (اسلامیه) تفت در ناحیه دره ای و ۸ کیلومتری شهرستان ییلاقی تفت یزد واقع شده که به علت قدمت طولانی خود، دارای آثار تاریخی و مذهبی زیادی می باشد. روستای اسلامیه ترکیب معماری کویر و کوهپایه است که از شمال به کوه انجیرایی، از جنوب به کوه سهراب، از شرق به کوه گلو بادام و از غرب به کوه عقاب محدود می شود.

کوچه باغ های سرسبز اسلامیه با سنگفرش های زیبا، مفروش شده که با قدم در آن، یک ظهر گرم تابستانی را به روزی با نشاط و خاطره انگیز تبدیل می کند.

این روستا در کنار جاذبه های فراوان خود، معروف به یک قطب تجاری تفت و ارائه دهنده بیشترین خدمات رفاهی به مسافران و رهگذران خود می باشد که هرروزه بر واحدهای خدماتی و تجاری آن افزوده می گردد. صنعت دستی زنان روستای فراشاه ، کرباس بافی است که به فروش نیز گذاشته می شود.

روستای فراشاه تفت

جاذبه های گردشگری روستای فراشاه ( اسلامیه ) تفت یزد

اسلامیه از آبادی های قدیمی استان یزد ؛ دارای آثار تاریخی همچون ۴ مسجد و 2 حسینیه، قدمگاه امام رضا ( علیه السلام )، کوه عقاب ، غار ، چنار کهنسال 1500 ساله، آسیاب های آبی، آب انبارها، قنات های کهن

تاریخ می باشد که به همراه خانه ها و زورخانه های قدیمی در بافت تاریخی زیبای روستا، بسیار دیدنی هستند.

روستای فراشاه تفت

قدمگاه امام رضا تفت

زیارتگاه قدمگاه اسلامیه تفت در تاریخ 512 هـ. ق و به دستور « گرشاسب بن علی » از امرای دیلمی ساخته شده که به مسجد مشهد علی ابن موسی الرضا معروف بوده و اینک با نام مسجد جامع فراشاه شناخته می شود. سبک معماری سازه قدمگاه مرتضی علی تفت ، به شکل چهارضلعی با ارتفاع 3 متر می باشد که یک گنبد آجری نیز بر روی آن قرار گرفته است. چند حجره و دیوار قدیمی، یک کتیبه سنگی زیبا در محراب زیارتگاه به همراه یادگارهای دست نوشته با مرکب سیاه بر دیوارهای مسجد حک شده که قدمت آن را به قرون 6 و 7 هـ. ق نسبت می دهد.

قدمگاه اسلامیه تفت با شماره ثبتی 1094 در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عقاب کوه روستای اسلامیه 

عقاب کوه تفت از دیدنی های شهرستان تفت می باشد که با ارتفاع ۲۰۱۸ متر در ۱/۵ کیلومتری غرب روستای فراشاه قرار گرفته است.

عقابکوه تفت

چشمه تامهر تفت

چشمه تامهر؛ چشمه ای از بهار تا مهر است که در تابستان، محلی خنک و پُرآب برای استراحت بسیاری از مردم یزد می باشد و در روزهای تعطیل، بیشترین بازدید کننده را دارد.

چشمه تامهر تفت

شیرکوه کوچک

شیرکوه کوچک ، رشته کوهی کشیده شده از غرب به شرق شیرکوه می باشد که عمدتا در زمستان پوشیده از برف و در بهار و تابستان دارای آب بوده و در تمام فصول سال برای کوهنوردی مناسب است.

شیر کوه یزد

غار اسلامیه تفت

غار اسلامیه در دامنه ارتفاعات شیرکوه واقع شده که عرض و ارتفاع آن 20 متر می باشد و بقایایی از یک قلعه قدیمی را نیز در داخل خود حفظ کرده است. قلعه ای که دارای 7 دیوار خشت و کاهگلی به ارتفاع 12

سانتیمتر می باشد و قدمت آن به دوره اشکانیان می رسد.

روستای فراشاه تفت

باغ های اسلامیه تفت

باغ های اسلامیه بسیار سرسبز و زیبا می باشند که اغلب به روش های سنتی نگهداری شده و علاوه بر درختان و محصولات معمول کشاورزی، گیاهان خودرو نظیر شاطره، رناس، نعنا، شیرین بیان، گل خطمی، گل

خواصیر و ... دارد که ساکنان روستای اسلامیه از این گیاهان، عرقیات خوراکی و دارویی تولید و عرضه می کنند.

روستای فراشاه تفت

روستای فراشاه ژئو پارک استان یزد

اسلامیه؛ روستای هدف گردشگری استان یزد می باشد که علاوه بر جاذبه های تاریخی و جاذبه های فرهنگی همچون نخل گردانی ایام محرم، روضه خوانی های ویژه، پرسه زنی در روز تاسوعا، مراسم ویژه« چند چین» و ...، جاذبه های طبیعی فراوانی نیز دارد که اشکال جغرافیایی زیبا و منحصر به فردی را بر جای گذاشته اند و این روستا را به یکی از ژئوپارک های مهم استان و حتی کشور تبدیل کرده است.

جاذبه های طبیعی روستای فراشاه عبارتند از؛ معادن سنگ آهن و سنگ گرانیت، چنار 1500 ساله فراشاه، دره ها و سنگ ها و یخرفت های یخچالی، رسوبات دریاچه ای، چشمه تامهر فراشاه و قنات های روستا، آبشار یخی و فصلی لیسو، جنگل های وحشی بادام كوهی، دیواره های آهکی، غار فراشاه و غار بادامستان، برفخانه فراشاه و غیره.

روستای فراشاه یزد

اگر قصد اقامت در شهر ییلاقی تفت و رزرو اقامتگاه سنتی در شهرستان تفت را دارید، اقامتگاه بوم گردی حاجی خان تفت گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر خوش آب و هوای تفت می توانید از تور یک روزه تفت گردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روستای فراشاه تفت ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi