https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بازار چهارسوق اردکان

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  بازارهای سنتی یزد  »  بازار چهارسوق اردکان
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، مرکز شهر، روبروی مدرسه علمیه، بازار چهارسوق اردکان
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

در مورد بازار چهارسوق اردکان

بازار چهارسوق اردکان ، از بزرگترین چهارسوق های خشتی کشور است که با بیش از 400 سال قدمت، هنر معماری دوره صفویه می باشد. این بازار مسقّف در بافت تاریخی اردکان واقع شده و راسته یک کیلومتری آن، از دروازه جنوبی شهر( بازار نو ) شروع و به دروازه شمالی( کوشکنو ) منتهی می گردد.

بازار چهار سوق اردکان زمانی زینت بخش شهر و متعلق به زرگرها بوده است که هم اکنون بازمانده آن، تنها دو راسته کوچک با چند بناهای اطرافش می باشد.

واژه چارسوق و چارسوی یا چارسو ( در لهجه عامیانه) به محلّی گفته می شود که در 4 طرف آن بازار قرار داشته باشد اما در اینجا کلمه چهارسوق درست است زیرا به معنای محل تلاقی دو بازار می باشد و بازار چهارسوق اردکان نیز همین گونه است. در شهر اردکان ، بازارهایی ویژه طبقه تجار و کسبه وجود داشته که بازار چهارسوق بزرگ و بازار چهارسوق کوچک از مهمترین آنها می باشد.

برخی دیگر از معروف ترین چارسوهای ایران شامل چارسو نمکی اصفهان، چارسو کهنه، کرمان چارسو کوچک تهران و ... می شوند.

بازارچه چهار سوق اردکان

ساختار بازار چهارسوق اردکان

بازار چهارسوق اردکان ، بنایی ۸ ضلعی با ۴ دهانه بوده است. این بنای تاریخی، یک گنبد مخروطی ۳۲ وجهی به ارتفاع ۶ متر داشته که انتهای آن با کلاه فرنگی پوشانده شده و نور بازار را تامین می کرده است. 

راسته های این بازار به چندین دروازه ‌از قبیل دروازه سیف، دروازه آخوند و ... ختم می شده که راسته دروازه سیف در سال 1387 به زیبایی مرمت و بازسازی گردیده است.

بازار چارسوق یا زرین اردکان علاوه بر مغازه دارای یک آب انبار با بادگیری زیبا، عصاری( محل تبدیل کنجد به ارده)، حمام بازار با نقش شیر و خورشید( نماد زمان برداشت گندم)، چندین تیمچه( جهت تأمین امنیت)، جوی آب در وسط بازار و ... می باشد که زیبایی سبک معماری این بازار را به نمایش گذاشته اند.

بازارچه چهار سوق اردکان

همچنین این بازار دارای بازارهای فرعی و کوچک تری نیز بوده که به بازار اصلی ملحق می شده و این نقطه تلاقی را چهارسوق یا چارسوق می گفته اند.

مجموعه بازار چهار سوق اردکان که شامل مسجد جامع ، آب انبار رباط ، بازار زرین ، حمام زنانه و مردانه می شود که در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بازارچه چهار سوق اردکان

اگر قصد اقامت در اردکان و رزرو هتل مدرن در بافت تاریخی شهرستان اردکان را دارید، مهمانسرای جهانگردی اردکان گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی اردکان می توانید از تور یک روزه اردکان گردی و تورهای کویرنوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بازار چهارسوق اردکان ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi