https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بازار چهارسوق اردکان

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  بازارهای سنتی یزد  »  بازار چهارسوق اردکان
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، مرکز شهر، روبروی مدرسه علمیه، بازار چهارسوق اردکان
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

در مورد بازار چهارسوق اردکان

بازار چهارسوق اردکان ، از بزرگترین چهارسوق های خشتی کشور است که با بیش از 400 سال قدمت، هنر معماری دوره صفویه می باشد. این بازار مسقّف در بافت تاریخی اردکان واقع شده و راسته یک کیلومتری آن، از دروازه جنوبی شهر( بازار نو ) شروع و به دروازه شمالی( کوشکنو ) منتهی می گردد.

بازار چهار سوق اردکان زمانی زینت بخش شهر و متعلق به زرگرها بوده است که هم اکنون بازمانده آن، تنها دو راسته کوچک با چند بناهای اطرافش می باشد.

واژه چارسوق و چارسوی یا چارسو ( در لهجه عامیانه) به محلّی گفته می شود که در 4 طرف آن بازار قرار داشته باشد اما در اینجا کلمه چهارسوق درست است زیرا به معنای محل تلاقی دو بازار می باشد و بازار چهارسوق اردکان نیز همین گونه است. در شهر اردکان ، بازارهایی ویژه طبقه تجار و کسبه وجود داشته که بازار چهارسوق بزرگ و بازار چهارسوق کوچک از مهمترین آنها می باشد.

برخی دیگر از معروف ترین چارسوهای ایران شامل چارسو نمکی اصفهان، چارسو کهنه، کرمان چارسو کوچک تهران و ... می شوند.

بازارچه چهار سوق اردکان

ساختار بازار چهارسوق اردکان

بازار چهارسوق اردکان ، بنایی ۸ ضلعی با ۴ دهانه بوده است. این بنای تاریخی، یک گنبد مخروطی ۳۲ وجهی به ارتفاع ۶ متر داشته که انتهای آن با کلاه فرنگی پوشانده شده و نور بازار را تامین می کرده است. 

راسته های این بازار به چندین دروازه ‌از قبیل دروازه سیف، دروازه آخوند و ... ختم می شده که راسته دروازه سیف در سال 1387 به زیبایی مرمت و بازسازی گردیده است.

بازار چارسوق یا زرین اردکان علاوه بر مغازه دارای یک آب انبار با بادگیری زیبا، عصاری( محل تبدیل کنجد به ارده)، حمام بازار با نقش شیر و خورشید( نماد زمان برداشت گندم)، چندین تیمچه( جهت تأمین امنیت)، جوی آب در وسط بازار و ... می باشد که زیبایی سبک معماری این بازار را به نمایش گذاشته اند.

بازارچه چهار سوق اردکان

همچنین این بازار دارای بازارهای فرعی و کوچک تری نیز بوده که به بازار اصلی ملحق می شده و این نقطه تلاقی را چهارسوق یا چارسوق می گفته اند.

مجموعه بازار چهار سوق اردکان که شامل مسجد جامع ، آب انبار رباط ، بازار زرین ، حمام زنانه و مردانه می شود که در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بازارچه چهار سوق اردکان

اگر قصد اقامت در اردکان و رزرو هتل مدرن در بافت تاریخی شهرستان اردکان را دارید، مهمانسرای جهانگردی اردکان گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بازار چهارسوق اردکان ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi