https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بافت تاریخی اردکان

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  < مجموعه های تاریخی یزد  »  بافت تاریخی اردکان
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، خیابان آیت الله خامنه ای، محله چرخاب، بافت تاریخی اردکان
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی

بافت تاریخی اردکان معجزه معماری ایرانی

بافت تاریخی اردکان یزد با مساحتی بالغ بر 50 هکتار، یکی از بزرگترین بافت های خشتی استان یزد می باشد که با 12 محله و دروازه در 4 برج حصار اردکان واقع شده و نمونه ای زیبا از منسجم‌ ترین، سالم ‌ترین و زنده ‌ترین بافت‌ های تاریخی ایران می باشد.

بافت قدیمی اردکان، تمام ویژگی های منحصر بفرد یک شهر کویری و تاریخی را دارد. ویژگی هایی نظیر تصویر زیبای شهری، ساختمان های موزون، مساجد بزرگ، دربندهای انحصاری، دروازه های متناسب، آب انبارهای متعدد، محلات منسجم، کوچه های تنگ و باریک و ... .

بافت تاریخی اردکان

شهر تاریخی اردکان شهری با بادگیرهای بلند و استوار است که یادگار تاریخ در دل کویر می باشد. کوچه هایش همه پیج در پیچ با دالان های باریک است که بوی خشت و کاهگل را در هوا پراکنده و روح آدمی را می نوازند.

دالان هایی که سایبان رهگذران خسته از راه هستند و مأمنی دنج و خنک برای فرار از تیغ اشعه های سوزان آفتاب کویری و همچنین یادآور خاطرات خوش کودکی می باشند. هنوز با گوش سپردن به این مکان خاطره ساز، صدای بچه ها را می شنوید که در کوچه ها می دوند و فریاد شوق سر می دهند.

بافت تاریخی اردکان یزد هم اکنون با شماره ثبتی 10845 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بافت تاریخی اردکان

رونق بافت تاریخی اردکان

در میان دالان های شورانگیز؛ کاروانسراها، موزه ها و خانه های تاریخی و باشکوه با بادگیرهایی بلند بالا دیده می شود که نام افراد بزرگی همچون مجدالعلما، صدرالفضلا، ملا تقی، آیت الله خاتمی، افضلی، سنایی، تقدیری و... را به دوش می کشند و جزو آثار تاریخی شهر اردکان محسوب می شوند.

بازارهایی نظیر چهارسوق که با معماری باشکوه خود یادگاری از قاجار هستند و بیش از یک کیلومتر از مساحت بافت اردکان را در اختیار گرفته اند نیز در زیر ساباط های (دالان های مسقف) بافت قدیم شهر اردکان قرار دارند و هنوز کمابیش پر رونقند و کسب و کار گذشتگان را زنده نگه داشته اند؛ کسب و کاری که سازنده صنایع دستی این دیار و سخنگوی نبوغ و سازگاری مردمان آن با کویر می باشد.

بافت تاریخی اردکان

علاوه بر این بازارها؛ مسجد جامع اردکان، مسجد زردک، مسجد کوشکنو، مسجد زیر ده و ... با گنبدهای خشتی فیروزه ای و گلدسته هایی سر به فلک کشیده در بین این دالان ها، حیات را به جریان انداخته و صدای اذان را در آسمان آبی کویر طنین انداز می کنند.

آسیاب دژگ، حمام ها و آب انبارهای (آب انبار تاریخی اردکان، آب انبار حاج محمد رضا و...) دایره ای شکل هم جزو بافت تاریخی شهر اردکان می باشند که خنک ساز آب کویر و دل و جان مردمان دیار اردکان بوده اند و عظمت و زیباییشان، هر بیننده ای را به سوی خود جذب می کند.

همچنین یک کوچه باریک و مسقف هم در این بافت وجود دارد که به کوچه آشتی کنان معروف می باشد و بین مسجد جامع و حمام بازار قرار گرفته است. این کوچه در اصل برای حفظ حریم مسجد جامع تعبیه شده و همچنین ورودی حمام زنانه بازار نیز می باشد؛ حمامی که مربوط به دوره قاجار می شود و به شماره 11072 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بافت تاریخی اردکان

اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری اردکان

علاوه بر جاذبه های موجود در بافت تاریخی، شهرستان اردکان دارای جاذبه های گردشگری متعددی می باشد که در ذیل به شرح برخی از آن ها می پردازیم.

چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )

اردکان؛ مهد همزیستی ادیان است که در کنار مساجد اسلامی، زیارتگاه های زرتشتیان را نیز جای داده است. از مهمترین آن ها زیارتگاه چک چک، پیر هریشت، پارس بانو، پیر نارسته و... می باشد که زرتشتیان زیادی از سراسر جهان، همه ساله در خردادماه به مدت پنج روز به زیارت آن می آیند و در کنار صدای دلنشین چک چک آب به نیایش اهورامزدا می پردازند.

چک چک

مسجد جامع اردکان

مسجد جامع اردکان از بزرگترین مساجد تاریخی اردکان و مربوط به دوره صفویه است که دارای دو قسمت زمستانخانه و تابستانخانه می باشد. یک حزب قرآنی متعلق به سال 911 هجری قمری، کهن ترین یادگاری است که در این مسجد وجود دارد. مسجد جامع اردکان با شماره 2239 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد جامع اردکان

قلعه خرانق

روستای خرانق یکی از قدیمی ترین مناطق یزد با نام سابق «خورنق» و محل زندگی زرتشتیان بوده که قلعه خرانق را به صورت دهکده ای در خود جای داده است.

قلعه خرانق دارای 2 دروازه، خانه های 2 طبقه یا بیشتر، مسجد جامع با بلندترین منارجنبان منطقه، دو آسیاب آبی، مسجد و حمام بوده است. این مجموعه با شماره 11509 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

قلعه خرانق

موزه مردم شناسی اردکان

موزه مردم شناسی اردکان در سال 1371 افتتاح شده که شامل بخش های فرهنگی، مردم شناسی، ایران شناسی، گیاه شناسی و جانورشناسی می شود. باید یادآور شد که بخش مردم شناسی آن با داشتن بیش از 1000 قطعه، یکی از غنی ترین بخش های موزه به حساب می آید.

موزه مردم شناسی اردکان

دخمه های شریف آباد

دخمه های شریف آباد از سالم ترین بناهای زرتشتیان اردکان می باشد که در سال 1225 شمسی با استفاده از مصالح قلوه سنگ، تخته و لاشه سنگ با ملات ساروج، گل، آهک و... بنا شده است.

رباط خرگوشی اردکان

رباط خرگوشی اردکان از کاروانسراهای دوره شاه عباس صفوی می باشد که در نزدیکی باتلاق گاوخونی واقع شده است. نفیس ترین اثر باقی مانده در این رباط، کتیبه ای متعلق به سال 1023 هـ.ق با خط علیرضا عباسی، خوشنویس مشهور دوران شاه عباسی می باشد که بر روی سردر ورودی رباط خرگوشی می درخشد.

شهر اردکان علاوه بر این جاذبه های تاریخی، جاذبه های طبیعی بسیاری نیز دارد که برخی از آن ها عبارتند از: کویر اردکان، چشمه، پسته زار، انارستان و قنات اردکان.

رباط خرگوشی اردکان

سوغات و صنایع دستی اردکان

صنایع دستی اردکان، هنر دست مردمانی سختکوش و قانع است که از کمترین امکانات، بیشترین استفاده را کرده اند و هنرهای زیبایی همچون سبدبافی با ترکه انار، جاروبافی با شاخه خرما، کاربافی (پارچه بافی)، زیلوبافی، لبافی، قپان سازی، قالی بافی، زنجیرسازی، کلک سازی (نی سازی)، چیلونگری (منقل سازی، قفل سازی، ابزار سازی)، مسگری و رویگری، مازاری (حنا و ادویه سابی)، عصاری (روغن گیری)، فرش دستبافت اردکان و... را خلق نموده اند.

شهرستان اردکان علاوه بر این صنایع با ارزش، سوغات اختصاصی دیگری نیز دارد که سرآمد همه آن ها فرآورده ‏های کنجدی 500 ساله در سطح کشور و حتی بین المللی می باشد و از این رو اردکان را به قطب صنعتی محصولات کنجدی در کشور تبدیل کرده و نیز در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است. این فرآورده های کنجدی شامل ارده، حلوا ارده و روغن کنجد می شوند که از مهم ترین و معروف ترین سوغات اردکان هستند.

اگر قصد اقامت در اردکان و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهرستان اردکان را دارید، هتل باغ سرای اردکان گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

همچنین هنگام اقامت در شهر تاریخی اردکان می توانید از تور یک روزه اردکان گردی و تورهای کویرنوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بافت تاریخی اردکان، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi