https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه علوم طبیعی بهاباد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  موزه علوم طبیعی بهاباد
شهر : بهاباد
آدرس : شهرستان بهاباد، میدان معلم، خیابان ملا عبدالله، مقابل فرمانداری، موزه علوم طبیعی بهاباد
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 8:00 تا 13:00
روز بازدید : یکشنبه تا چهارشنبه (در ایام تعطیل قبل از اقدام به بازدید هماهنگ شود.)
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 4000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 75000 IRR

معرفی موزه علوم طبیعی بهاباد

موزه علوم طبیعی بهاباد از موزه های برتر کشور است که در سال ۱۳۷۷ توسط آقای رضا زینلی دبیر زیست شناسی در دبیرستان شهید رفیعیان شهر بهاباد یزد افتتاح شد. این موزه دولتی، ابتدا کار خود را در یک سالن 21 متری با 12 نمونه آبزی بندر لنگه آغاز نمود و دیری نگذشت که به علت افزایش گونه ها، مجبور به انتقال به هنرستان قدس بهاباد شد. موزه علوم طبیعی بهاباد یزد هم اکنون دارای 10 سالن با بیش از 3500 نمونه مختلف در 4 زمینه جانور شناسی، گیاه شناسی، سنگ و فسیل و میکروسکوپیک( بسیار ریز) می باشد و قرار است که به یک موزه تخصصی 3 هزار متری منتقل گردد.

موزه علوم طبیعی بهاباد از منحصر به فردترین های ایران است که اخیرا بخش تخصصی آبزیان شمال نیز به آن اضافه کرده شده است. این بخش دارای دو سالن با 95 درصد آبزیان دریای شمال و 60 درصد آبزیان دریای جنوب می باشد که توسط آموزش و پرورش اداره می شود.

هدف از تاسیس موزه علوم طبیعی بهاباد ، آموزش عینی و بهتر علوم طبیعی به دانش آموزان سطوح مختلف( دبستان تا دانشگاه) می باشد به این گونه که فراگیران پس از بازدید سالن های موزه و دریافت توضیحات کلی، به کارگاه آموزشی هدایت شده و به تماشای تصاویر و فیلم های آموزشی کتاب درسی خود می پردازند و تا حد امکان نیز نمونه های مربوطه در اختیارشان قرار می گیرد تا به شکل ملموس، حس و تجربه کنند.

بخش جانوری موزه علوم طبیعی بهاباد

بخش جانوری موزه علوم طبیعی شهرستان بهاباد ، 5 سالن با بیش از 550 نمونه مهره‌ داران و بی مهرگان دارد که در قسمت بی مهرگان آن؛ انواع خارتنان، نرم تنان و سخت پوستان نگهداری می شود. اکثر نرم تنان این موزه، از نقاط مختلف دنیا جمع آوری شده‌ و تنها چندی از بی مهرگان خلیج فارس و بندپایان نظیر حشرات و پروانه ها، بومی این منطقه هستند که در داخل 2 تابلوی موزه به نمایش درآمده اند.

شاخص ترین نمونه بی مهرگان موزه ی علوم طبیعی بهاباد ، فسیل زنده و 300 میلیون سالی خرچنگ نعل اسبی می باشد که همچنان بدون هیچ تغییری باقی مانده است.

بخش مهره داران موزه علوم بهاباد شامل 810 گونه از پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهیان( 95 درصد گونه خلیج فارس) می شود. کار ارزنده و شاخص این موزه، گردآوری تمامی نمونه پرنده ها به صورت جفت می باشد که در بحث ژنتیک، ریخت شناسی، مطابقت و شناسایی گونه ها و سایر مسایل مربوطه، بسیار ارزشمند و مفید است.

در این بخش نیز از 75 نمونه پرندگان موزه، بیشتر آنها مثل حواصیل ها و پلیکان ها از شمال کشور و برخی همچون هوبره زنگوله بار، بومی منطقه بهاباد هستند.

 منحصر به فردترین گونه جانوری موزه علوم طبیعی بهاباد شامل یوزپلنگ ایرانی و گونه آبزی آن شامل دلفین دندان درشت می شود که یکی از 9 گونه دلفین خلیج فارس می باشد.

بخش گیاه شناسی موزه علوم طبیعی بهاباد

بخش گیاهان موزه علوم طبیعی بهاباد یزد شامل 200 گونه گیاهی دانه ها، گیاهان گلدانی و داروهای گیاهی می شود که به صورت سه بعدی و حالت طبیعی خود نگهداری می‌گردد. 65 درصد گیاهان دارویی این موزه متعلق به همین منطقه می باشد.

بخش سنگ و فسیل و میکروسکوپیک موزه علوم بهاباد

در بخش سنگ و فسیل و میکروسکوپیک موزه علوم بهاباد ؛ 420 قطعه ارزشمند سنگ، چندین عنصر معدنی و 3000 فسیل به نمایش گذاشته شده است که مهمترین آن؛ عناصر معدنی مس، گوارتس و ولفونیت خاص منطقه بهاباد می باشد.

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهر بهاباد را دارید، اقامتگاه بوم گردی ده عروس بهاباد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر بهاباد می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره موزه علوم طبیعی بهاباد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi