https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مجموعه سهل بن علی یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  مجموعه های تاریخی یزد  »  مجموعه سهل بن علی یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان امام خمینی، محله سهل بن علی، امام زاده سهل بن علی یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : رایگان

معرفی امامزاده سهل بن علی یزد

مجموعه سهل بن علی یزد متعلق به قرن 8 هـ ق و متشکل از یک مسجد، امامزاده، حسینیه و حمام می باشد که در بافت تاریخی محله سهل بن علی یزد قرار گرفته و نام بقعه نیز از همین محله اخذ شده است. امامزاده ابوسهل بن علی با واسطه شش نسل منسوب به امام جعفر صادق(ع) می باشد که در قرن پنجم هجری می زیسته است. در داخل مقبره و زیر گنبد امامزاده سهل بن علی(ع) یزد دو تن مدفون می باشند که بزرگی قبر، تایید کننده این ادعاست.

برخی منابع تاریخی، بقعه سهل بن علی یزد را آرامگاه عارف مشهور یزدی« شیخ الاسلام سعید جمال الاسلام ...» در قرن 5 هـ.ق می دانند. این بقعه در سال 784 هجری توسط« مولانا غیاث الدین علی منشی» یکی از مشاهیر آل مظفر و فرزند شیخ الاسلام بنا شده است.

محله سهل بن علی از شرق به امیرچخماق ، از غرب به محله گلچینان ، از شمال به بازار و از جنوب به محله عرق پزها محدود می شود.

محدوده سهل بن علی در دوره قاجار و به علت رونق و توسعه ای که داشته به شکل یک محله مستقل در آمده و دارای آثار تاریخی زیادی همچون مسجد، بقعه، کاروانسرا، حمام، خانه های رسولیان، مرتاض، علی آقا شیرازی و ... می باشد.

مجموعه سهل بن علی یزد ظاهرا یک مدرسه بوده که بعدها به زیارتگاه تبدیل شده و در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۷۸ با شماره ۲۳۴۰ به ‌عنوان یک اثر ملی ایران به ثبت رسیده است. 

Sahlebneali

مشخصات بنای مجموعه سهل بن علی (ع) یزد

مجموعه سهل بن علی یزد دو درب ورودی دارد که با گذر از درب ورودی اصلی مجموعه، مسجد و بقعه سهل بن علی یزد دیده می شود که دارای هشتی زیبایی با گچکاری، مقرنس، گلچین آجری، خطوط کوفی و ... می باشد. پیشخوان بقعه سهل بن علی یزد نیز با خطوط کوفی آراسته شده و در 3 ضلع آن، صفه هایی با پنجره های چوبی و طاقچه دیده می شود.
بقعه سهل بن علی از نوع بقعه های مربعی گنبد دار و کاهگلی می باشد که با گچبری ها و مقرنس، زیبا و شکیل شده است. در قدیم، ضریح چوبی و مشبکی به اندازه 4×2 متر به عنوان محافظ و بر روی قبر بوده که اینک در گوشه‌ای از بقعه قرار گرفته است.
درب ورودی دیگر، ساده و فلزی می باشد که بین کوچه و صحن بقعه قرار گرفته و دورتا دور صحن با طاق نماها، کلمه الله به خط کوفی و ... مزیّن می باشد. این صحن، مستطیلی به ابعاد 16×16 متر است که قسمت شمالی آن دارای رواق بندی هلالی شده می باشد.
مسجد سهل بن علی متشکل از گرمخانه آجری، صحن، بادگیری بلند بالا، محرابی آجری با تزیینات خاص و دو نورگیر مرمری در سقف می باشد. پشت بام مسجد هم با آجر و کف و صحن آن با سیمان مفروش شده است.
گرمخانه مسجد، دو طبقه و مسقف با قوس جناغی و چتری است که 9 ستون آجری زیبا، آن را سرپا نگه داشته اند.

sahlebneali

حمام سهل بن علی یزد

حمام مجموعه‌ سهل بن علی یزد ، حمامی تاریخی و بزرگ بوده که با عمری بیش از 600 سال هنگام‌ بازسازی مجموعه‌ امیرچخماق تخریب شده است. این حمام قدیمی، نشان دهنده بسیاری از سنن و آداب گذشتگان بوده است.

sahlebneali

کتیبه های تاریخی مجموعه سهل بن علی یزد

در بالای درگاه ورودی مسجد سهل بن علی (ع)، یک کتیبه سنگی به شکل سرو نصب شده که منقوش به عبارات عربی؛ انما یعمر مساجد الله من امن بلّله ... می باشد.

کتیبه گچبری دیگری بر بالای چهار دیوار زیر گنبد به خط ثلث زیبا که آراسته به سوره فتح است.

 کتیبه ای از کاشی معرق نیز در پاکار سقف صحن بین بقعه و مسجد قرار دارد.

sahlebneali

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل سنتی خوان دو حد یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بافت تاریخی یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi